Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Okno na ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Okno na ogród

szemusia 08:58, 24 sie 2018


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Haniu, przy tak doborowy towarzystwie ani się obejrzysz, a cały ogród machniesz
Witam się i ja u Ciebie Ja wprawdzie w planowaniu kiepska raczej jestem, ale będę kibicować...

Haniu, czy zamawiałaś już mączkę bazaltową? Ja ciągle się zbieram... Ostatnie wpisy u Ciebie zmotywowały mnie do zakupu, ale mam dylemat. Może przy okazji dyskusji któraś z dziewczyn doradzi i wreszcie tę mączkę zakupię
Czy ta maczka ma być pylista czy granulowana (czy w ogóle któraś jest lepsza?). I znalazłam też o różnych składach - jedna ma mniej tlenku żelaza i magnezu, za to więcej fosforu i potasu (ta jest tańsza). Pozostałe składniki niewiele się różnią.
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Toszka 09:14, 24 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Szemusiu, jedna i druga frakcja tak samo działa. Granulowana stworzona jest dla rolników (pod maszyny).

Bierz z fosforem i potasem. Przy dobrym ph nie ma zazwyczaj problemu z żelazem, a magnez uzupełnisz dolomitem (i tak trzeba to robić co kilka lat). Ważne by metali ciężkich było mało.
Ja zamawiałam w sklepie ekologiawogrodzie.pl, od razu pułapki na ćmy zamówiłam.
Pod kwasoluby radzę dawać mączkę granitową.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
HannaR 09:34, 24 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Witaj Beatko,
Prawda, że szybko poszło naszym projektantkom?

Jeśli chodzi o mączkę bazaltową, dolomit, siarkę i tego typu sprawy to ja jestem noga. Czytam o tym tu i tam, ale informacje te wcale mnie się nie trzymają (a raczej dotąd omijałam je szerokim łukiem). Teraz jak Toszka i spółka zaprojektowały mi rabatę, wstyd będzie nie skorzystać z dobrych rad. Dlatego planuję doktoryzować się z tego tematu od jesieni.

Trzeba iść do tych wątków, gdzie Toszka pomagała. Chyba w Skarbonkowym ogródku było coś o tym.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
HannaR 09:39, 24 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Wiem Toszko, że z hicksii się nie da. Dlatego kombinuję, gdzie go przenieść, coby stworzyć ładny żywopłocik.
Czy hicksii można utrzymać na wysokości 1m? Czy będzie wtedy brzydki?

Robię kulki z kilku odmian cisów jakie wpadły mi w ręce z ostatnich lat, a mają poziome gałęzie. Pewnie jedne będę lepsze inne gorsze. Jak spotkam baccata to kupię na pewno, w związku z ćmą.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
szemusia 09:45, 24 sie 2018


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Toszka napisał(a)
Szemusiu, jedna i druga frakcja tak samo działa. Granulowana stworzona jest dla rolników (pod maszyny).

Bierz z fosforem i potasem. Przy dobrym ph nie ma zazwyczaj problemu z żelazem, a magnez uzupełnisz dolomitem (i tak trzeba to robić co kilka lat). Ważne by metali ciężkich było mało.
Ja zamawiałam w sklepie ekologiawogrodzie.pl, od razu pułapki na ćmy zamówiłam.
Pod kwasoluby radzę dawać mączkę granitową.


No właśnie znalazłam na al...o z tego sklepu, co polecasz i z innego tańszą
(z przesyłką 30 zł za 25 kg), ale teraz myślę, ze może lepiej dopłacić i z pewnego źródła wziąć. Muszę jeszcze o sprzedawcy doczytać.

Dziękuję, Iwonko
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
szemusia 09:51, 24 sie 2018


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Haniu, Toszka to taki dobry duch Pojawia się wszędzie tam, gdzie jej potrzebują

Z rad praktycznych - ja wpisuję w wyszukiwarkę (u góry strony) słowo "Toszka" i klikam pokaż posty i jestem na bieżąco Mam założony folder "Rady Toszki" i wszystko tam pakuję, ostatnio musiałam podfoldery pozakładać, bo już tyle mądrości pokopiowałam. Coby nie było, ze tylko kopiuję - stosuję w praktyce również

____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Toszka 09:55, 24 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Beatko, kupuj w sklepie, bo po prostu taniej. Na pułapkach lejkowych na ćmę to było z 8zł na sztuce...haracz dla portalu muszą płacić...
Niestety mączki bywają sprzedawane z różną jakościa. Też doszłam do wniosku, że lepiej pewne źródło, niż taniej i nie wiadomo jakiej jakości.
Mączka to śmieszna przesyłka - mała paczka a waży jakby kamienie w środku były
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
UrsaMaior 09:56, 24 sie 2018


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8214
Fakt, gdyby Toszka kasowała za poradnictwo, to milionerką by została
____________________
ogród pod lasem
Toszka 10:01, 24 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
HannaR napisał(a)
Wiem Toszko, że z hicksii się nie da. Dlatego kombinuję, gdzie go przenieść, coby stworzyć ładny żywopłocik.
Czy hicksii można utrzymać na wysokości 1m? Czy będzie wtedy brzydki?

Robię kulki z kilku odmian cisów jakie wpadły mi w ręce z ostatnich lat, a mają poziome gałęzie. Pewnie jedne będę lepsze inne gorsze. Jak spotkam baccata to kupię na pewno, w związku z ćmą.


Haniu
mam zywopłot z Hicksii i nie wzbudza mojego entuzjazmu (w porównaniu np. z baccata), przez te właśnie pionowe przewodniki. Moja rada - od maluszka ciąć nisko, aby ładnie zbudować mocną podstawę. I tak, utrzymasz go na metrze, ale radzę ciąć minimum 3 razy do roku. Sieje się bardzo mocno i jest srylion siewek. Ale uprzedzam, że siewka cisa pierwsze 4-6 lat stoi niemal w miejscu, bo korzeni się i wytwarza swoją mikoryzę. Tak więc nie licz na szybkie wzbogacenie się
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
szemusia 10:02, 24 sie 2018


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Iwonko - ok, czyli sprawa zamknięta z tą mączką - zamawiam z Twojego źródła, sprawdzone. Ta wersja tańsza też była z al... Ale podejrzanie zbyt tanio...

Dopytam jeszcze - tą mączke teraz mieszam z ziemią? To może od razu dwie paczki zamówić, jak jej tak mało? Właśnie zdzwiła mnie ta wielkość paczki, ale sądziłam, zę będzie ich po prostu kilka...
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies