Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

vita 23:04, 22 maj 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
sylwia_slomczewska napisał(a)
W ogóle to przyznam jakoś kwiaty roślin nie gadają do mnie kulinarnie. Pięknie wyglądają, nigdy nie jadłam choć mam jadalnych od czorta i trochę choćby i samych liliowców czy cukinii czy róż. Ale jakoś tak mi się w głowie rozdziela zapach i estetyka kwiatów od jedzenia posiłków z nimi. W wazonie do wąchania to tak
Nawet raz miód lawendowy dostałam do dziś stoi bo mi nie smakuje, a aromat bardziej powoduje skojarzenie z mydłem lub świecą niż że słodyczą, choć czuć lawendę poporostu. Jakoś tak mam. Ale pewnie w razie głodu to bym niejedną roślinę z ogrodu zjeść mogła, a o truciznach biologicznych zmilczę tych to dopiero mi rośnie w ogrodzie bez liku

Ale i apteka też rośnie i leki naturalne, nawet jakąś tam książeczkę na tematy ziłolecznictwa też chyba mam


Kiedyś we wsiach, na tzw. przednówku przyrządzano lebiodę. Komosę białą, popularny chwast na glebach bogatych w azot. Jadałam ją u swojej babci, do dzisiaj jest dla mnie smakołykiem. A z płatków róż robię dżem, pączki z różą tak mile przywołują aromaty lata Ale każdy ma swoje preferencje smakowe, jedni uwielbiają smak trybuli, inni wcale
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Kordina 10:10, 23 maj 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
vita napisał(a)


Ja z kolei nie wiem co to macerat olejowy? Fermentuje się kwiaty lub liście. Robię tak z liśćmi wierzbówki kiprzycy (tzw. Iwan Czaj), roluję liście aż puszczą sok, wkładam do słoika, zamykam i umieszczam w ciepłym miejscu. Jak zbrązowieją trzeba je wysuszyć w temp. 50 stopni. Podobnie z kwiatami lilaka.
I jest herbata


Mam 2 stanowiska kiprzycy w naturze, więc zrobię ją w/g Twojego przepisu, dzięki czytałam historię Iwan Czaj, była bardzo popularna w Europie, a wyparła ją czarna herbata z Chin
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
mirkaka 10:26, 23 maj 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
sylwia_slomczewska napisał(a)
Tu inna Krasavica nie szczepiona

to może Katherina wspomniana wyżej...lub odwrotnie Edward... trzeba by poszukać w necie bo różnią się to pewne






Katherinę wczoraj sobie kupiłam, ona ma silnie podwójne kwiatki, więc to ona
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
sylwia_slomc... 11:57, 23 maj 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
vita napisał(a)


Ja z kolei nie wiem co to macerat olejowy? Fermentuje się kwiaty lub liście. Robię tak z liśćmi wierzbówki kiprzycy (tzw. Iwan Czaj), roluję liście aż puszczą sok, wkładam do słoika, zamykam i umieszczam w ciepłym miejscu. Jak zbrązowieją trzeba je wysuszyć w temp. 50 stopni. Podobnie z kwiatami lilaka.
I jest herbata


Ciekawe, o Ivan Czaj słyszałam, wierzbówkę mam w ogrodzie. Kiedyś może spróbuję długo trwa ta fermentacja?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 11:59, 23 maj 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
vita napisał(a)


Kiedyś we wsiach, na tzw. przednówku przyrządzano lebiodę. Komosę białą, popularny chwast na glebach bogatych w azot. Jadałam ją u swojej babci, do dzisiaj jest dla mnie smakołykiem. A z płatków róż robię dżem, pączki z różą tak mile przywołują aromaty lata Ale każdy ma swoje preferencje smakowe, jedni uwielbiają smak trybuli, inni wcale

O widzisz pączki z różą lubię i nawet kiedyś płatki ucierałam moi chłopcy uwielbiają. Młodszy lubi też kwiaty nasturcji.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 11:59, 23 maj 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Kordina napisał(a)

Mam 2 stanowiska kiprzycy w naturze, więc zrobię ją w/g Twojego przepisu, dzięki czytałam historię Iwan Czaj, była bardzo popularna w Europie, a wyparła ją czarna herbata z Chin

W naturze jest pod ochroną.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 12:00, 23 maj 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
mirkaka napisał(a)


Katherinę wczoraj sobie kupiłam, ona ma silnie podwójne kwiatki, więc to ona

Śliczna jest, ale ja lubię wszystkie lilaki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
anabuko1 14:01, 23 maj 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23577
sylwia_slomczewska napisał(a)

Aniu mam więcej niż pokazałam, ale sporo jest jeszcze małymi patyczkami na których kwitnienie trzeba trochę poczekać
Uzbierało mi się przez te lata

Acha, to fajnie, że masz ich więcej. Ja na razie mam jednego.
Ale mam chęci na powiększenie ilości lokalowej
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Kordina 15:10, 23 maj 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
sylwia_slomczewska napisał(a)

W naturze jest pod ochroną.

Sylwio nigdzie nie ma informacji, ze jest pod ochroną, a uważany jest raczej za dość pospolitą roślinkę
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Urszulla 15:25, 23 maj 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
sylwia_slomczewska napisał(a)

O widzisz pączki z różą lubię i nawet kiedyś płatki ucierałam moi chłopcy uwielbiają. Młodszy lubi też kwiaty nasturcji.


Kwiaty nasturcji są pyszne, na kanapeczki latemprzypominają ostrość i chrupkość rzodkiewki

U mnie przeszła burza, cieszę się bo sadzonki podlało
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies