Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 21:40, 13 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Zrobiłam zdjęcie z okna na piętrze. Chodnik będzie miał około 80 cm, pozostałe wymiary są na rysunku. Rabata będzie miała kształt prostokąta.
____________________
Helen - Hortensjowo
Anda 08:03, 14 maj 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33467
Helen napisał(a)

Ewa, czytałam chyba ze trzy razy I już kilka razy oglądałam piny i nie mogę się zdecydować, który obrazek ładniejszy. Ale tak mi się podoba Jordanek u Anulki, że chyba drugi pin najbardziej do mnie w tym momencie przemawia.

Tylko teraz tak - chciałam przesadzić z tylnego ogródka laurowiśnię, hortensję black diamonds, derenia białego i skalnice białe - właśnie tutaj do cienia a tymczasem dostałam zawrotu głowy, bo projekt narysowany przez Ciebie bardzo mi się spodobał. I co mam tamte rośliny wyrzucić?

Po drugie niestety nie wiem czy klon palmowy oraz rodki u mnie się utrzymają. W ubiegłym roku i klona palmowego bordowego i rodki (co prawda nie ze szkółki tylko z LM) musiałam wyrzucić. Prawdopodobnie dostały jakiegoś grzyba i wcale nie chciały rosnąć. Rodki nawet nie zakwitły. Może to kwestia południowej wystawy a może źle przygotowanej gleby, nie wiem i tego właśnie się boję przy takiej kompozycji.


Przypuszczam, że ani rodki ani klony nie rosły w przedogródku? Tutaj masz jednak inne warunki niż w ogrodzie za domem. Poza tym zakładam, że zanim posadzisz rośliny to porządnie przygotujesz glebę

Piszesz, że podoba Ci się klon Jordan. On nie jest wielki, raczej szczupły. Rodki trzeba więc będzie wybrać małe. Można z nich całkiem zrezygnować na rzecz pierisów. Te są bardziej delikatne, nie tak masywne jak rodki

W fazie planowania wszystko jest możliwe
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 08:07, 14 maj 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33467
Zrobiłam taki wstępny plan na podstawowe rośliny.



Jordan to zielone, laurowiśnia ciemnozielona za nim - jaką masz odmianę? One bardzo potrafią rozrosnąć się na szerokość, trzeba ją będzie ciąć.

Ciemna hortka bardziej z przodu, biała skalnica mogłyby tworzyć poduchy na ziemi i na wzgórku z Jordanem.

Dla derenia miejsca nie widzę
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Helen 08:33, 14 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Ewa, laurowiśnia odmiana Ani. Na razie stoi, ale była w ubiegłym roku przesadzana. Może się weźmie i ruszy

Czy pisząc o pierisach masz na myśli takie?


Rośliny z tylnego ogrodu muszę pilnie przesadzić, żeby posadzić żywopłot z cisów, stąd mój pośpiech. Czy pod laurowiśnię muszę jakoś szczególnie przygotować ziemię?

Dla derenia też miejsca nie widzę.

____________________
Helen - Hortensjowo
Anda 08:46, 14 maj 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33467
Helen, sa rozne odmiany pierisa

https://www.baumschule-newgarden.de/ziergehoelze/immergruene-ziergehoelze/lavendelheide-pieris/

Przygotowalabym ziemie pod cala rabate. Najpierw zmierzylabym wysokosc pH. W kazdym centrum ogrodniczym mozna kupic plyn Helliga, to wystarczy. Zerwalabym trawnik i calosc przekopala z duza iloscia kompostu i maczki bazaltowej, i innymi dobrociami w zaleznosci od wyskosci pH

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Helen 08:50, 14 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Ewa, ok, ale czy pod hortensje i pierisy nie powinna być kwaśna gleba? A pozostałe rośliny na obojętnej?
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 08:55, 14 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Z pierisami, to musisz mi "narzucić" który mam wziąć, bo się nie będę mogła zdecydować. Może Katsura, ale nie wiem, czy nie będzie za ciemno.
____________________
Helen - Hortensjowo
Anda 08:56, 14 maj 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33467
Dlatego proponuje zmierzenie pH Wtedy bedzie wiadomo, co zrobic i jakie dokladnie rosliny wybrac

Pierisy maja takie same wymagania co do gleby jak rodki. Hortensje nie musza miec az tak kwasno.

A zdecydowalas sie juz na pierisy?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Helen 09:03, 14 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Niestety nie mam takiej wyobraźni przestrzennej, żeby przed zrobieniem widzieć jaki będzie efekt. Podobają mi się 2 pierwsze - soczyście zielone ale także te, które są później bordowe/brązowe, np. Katsura i Moutain Fire.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 09:04, 14 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Podjadę dzisiaj do centrum ogrodniczego po płyn Heliga i dam znać jakie pH.
____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies