Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród zacząć czas.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zacząć czas.

makadamia 12:11, 02 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wszystko co pisze Toszka potwierdzam.

ja wywoziłam, bo tyle dobroci, co chciałam dodać, po prostu by mi się nie zmieściło w rabacie. Trzeba jeszcze uwzględnić miejsce na rurę i na karpy korzeniowe.

Dodawanie kory to świetna metoda na długoterminowe wzbogacenie gleby w próchnicę. Dla roślin najszybciej i najłatwiej przyswajalny jest kompost. Potem obornik. Zanim to wszystko "zjedzą", to kora się przekompostuje. Jak po roku przesadzałam kwiatki na tej rabacie, to już śladu po korze nie było.
Z tym, że ja mam dostęp do takiej naprawdę drobno zmielonej. poszczególne kawałki mają nie więcej niż 2-3 cm średnicy.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Agania 14:04, 02 wrz 2019


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Widzę, że rabata już obsadzona, masz roślinki, które powinny w naszej wzbogaconej co nie co glinie z powodzeniem rosnąć, ale dobrze, że wzbogacasz
W taxusie mają drono mieloną korę, niestety na worki 80l, u nas w małopolsce nie ma dostawców kory luzem.
Ciekawa jestem gdzie, w której szkółce nabędziesz cisy i jaką odmianę, a co po drugiej stronie, czy będzie symetrycznie?
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
sylwia_slomc... 13:30, 13 wrz 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81865
Ho ho ile pomocy i to najlepszej znalazłaś na forum, chwilę nie zaglądałam, a tu się już dzieje na całego
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
MartaCho 18:51, 13 wrz 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2155
Dzięki wielkie! Troszkę się zadziało, ale to nadal kropla w morzu.

Doceniam ogromnie pomoc, natomiast raz po raz jest mi zwyczajnie wstyd z powodu mojej niewiedzy spuściłam wręcz zasłonę milczenia nad tematem przygotowania ziemi- bo przecież Toszka Kochana od pierwszego posta do mnie pisała o przekopaniu ziemi z korą, a mój ograniczony umysł włączył klapki i cały czas miałam przed oczami tę korę, ale do wysypania na gotową rabatę...ehhh

Tak że tego...

Ogłaszam więc koniec użalania się nad sobą, bo przecież robota czeka

Rok szkolny rozpoczęty, zajęcia dodatkowe wybrane, terminy zajęć poustawiane, więc wracam tu. I do ogrodu oczywiście również
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Toszka 20:55, 13 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Marto, błędy rzecz ludzka. I na błędach najlepiej się uczymy
Tak węc ten tego...otrzep kieckę, popraw koronę, cycki w przód i nie załamuj się.

U mnie jeszcze brak terminów kółek i zajęć dodatkowych. Na razie wielka niewiadoma.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaCho 22:24, 13 wrz 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2155
Dzięki Kochana za dobre słowo!
Jakie zajęcia dodatkowe u Was wchodzą w grę? U nas króluje basen...
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Toszka 23:40, 13 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mam starsze Młode. Ścisłowca, który wybrał kilka ścisłych zajęć i języki. Nie wiem jak on planuje to ogarnąć
Na razie ogarnia nową szkołę, kolegów i nauczycieli. My ledwo ogarnęliśmy zakup podręczników, bo nie są typowe i na szczęście nie pośpieszyłam się w wakacje.
I podobnie jak ty dopiero po rozpoczęciu się szkoły znajduję czas na ogród (dość powiedzieć, że jednego zawilca sadzę już od miesiąca)
Tak więc wiesz, życie

A wiesz, z tym szykowaniem ziemi to może jestem i nad to upierdliwa. Ale, uwierz, to się opłaci. I bezstresowo mozna to teraz zrobić, na początkowym etapie. Potem, z posadzonymi roślinami jest arcytrudno kopać i wzbogacać.
W praktyce głębokie kopanie i wzbogacanie robi się tylko raz. Potem tak rozluźnioną ziemię, napowietrzoną i rozpoznaną (to kopanie pozwala na rozpoznanie niemal każdego centymetra ziemi) wystarczy mulczować, czyli ściółkować obornikowym kompostem i korą. Można tez skoszoną trawą.

W każdym bądź razie, tak przygotowana ziemia jest gotowa do sadzenia i nie trzeba już szykować specjalnych mieszanek i latać po sklepach za dodatkami. Rośliny rosną zdrowo i przyjmują się bez problemu.
Plusem bogatej w próchnicę gleby jest to, że nie wymaga tak intensywnego podlewania, bo ziemia cudnie magazynuje wilgoć.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaCho 09:59, 16 wrz 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2155
Na pewno jest tak, że to wzbogacenie ziemi się odpłaci pięknem roślin. Przekopana ziemia wygląda po prostu zdrowo i roślinki widać, że zadowolone

W weekend udało mi się przekopać kolejny fragment. To było pierwsze przekopywanie, następne ze wzmacniaczami przed nami Póki pogoda pozwala będę działać. Zawsze to po troszkę, po troszkę, ale do przodu.

eM obiecał, że we wrześniu wypożyczy glebogryzarkę i usunie darń oraz przekopie kolejne dwie proste pod rabaty. Ale wczoraj już kręcił nosem i przebąkiwał, żeby to na wiosnę odłożyć, bo i tak nic tam teraz nie posadzę. No nie mogę się przebić do niego z tym przygotowaniem gleby Mam nadzieję, że jednak uda mi się postawić na swoim!
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Toszka 10:22, 16 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wyjaśnij mu, że po takim głębokim, ostrym kopaniu ziemia musi odpocząć, osiąść i zacząć przegryzać się z dobrociami. Tak samo jak ciasto drożdżowe....albo lepiej - ciasto na prawdziwy piernik Bez odpoczynku nic nie wyrośnie...urośnie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Agania 11:26, 16 wrz 2019


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
To prawda z tym podłożem ja z początku jak napisałam, że dwa lata przygotowywałam podłoże pod wrzosowisko to myślalam, że mnie wyśmieją, ale teraz wrzosy mają takie środowisko jak w lesie, w którym rosną naturalnie

Przykładałam się na poważnie teraz mogę powiedzieć, że to procentuje, pomału Marta rabata za rabatą
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies