Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 11:39, 16 lis 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11746
sylwia_slomczewska napisał(a)
Dzięki Może jeśli jeszcze są to zbierz nasiona...

One nie mają nasion. Musiałabym sadzonki zrobić, zobaczymy czy się uda.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 11:42, 16 lis 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11746
Basieksp napisał(a)
Fajnie takie porównania, a zarazem podsumowania Bardzo ładne roślinki Ci rosną, jesienna odsłona też mi się podoba ja ogólnie bardzo lubię jesień, ale tą słoneczną i kolorową

Basiu, jesień może być, ale zdecydowanie wolę wiosnę i lato
Na starej części rzeczywiście rośliny szybko rosną, ziemia jest tam lepsza i dobrze przygotowana. Nowa część to dla mnie wyzwanie, mam nadzieję, że tu też się kiedyś dorobię fajnego podłoża i bujnej zieleni.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mirka 12:36, 16 lis 2021


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
antracyt napisał(a)

Dziękuję
Jest dość spora, ok 20x3m. Oprócz róż (chyba 17szt), są piwonie, astry jesienne, bodziszki, wysokie przetaczniki i kłosowce, penstemony, liatrie, irysy, maki, lebiodka, kalamintha i werbena patagońska(tą ograniczam co roku). Z prawej strony zamyka ją świdośliwa, hortensje bukietowe i mozga trzcinowata. Są też 2 jabłonki ozdobne (na razie jeszcze mini), a jako wypełniacze stosuję jednoroczne(lub nie) lwie paszcze, kolendrę, facelię i mieczyki. Prócz tego wsadziłam tam jeszcze 2 powojniki, szałwie, floksy, gipsówkę(chyba do eksmisji), czosnki ozdobne, a wiosną tulipany, narcyzy, niebieską drobnicę... i to chyba wszystko, chociaż jakies pojedyńcze "cośki" pewnie też są, ale taraz nie mogę ich sobie przypomnieć. Sporo tego wyszło, chociaż starałam się ograniczać gatunki.

To typowa bylinowa rabata. Pytam bo też taką długą robię i bałam się że za wielka ale będę się wzorować na twojej. Facelia jako wypełniacz super ona fajnie kwitnie.Ja bym chciała aby u mnie się werbena rozpanoszyła a nie chce.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
antracyt 12:55, 16 lis 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11746
Mirko, wzoruj się do woli
Siewek werbeny mogę Ci na wiosnę wysłać spore ilości, mam ją wszędzie w nadmiarze, nawet w truskawkach. Na nowej części, w słabej ziemi zrobiła się wręcz inwazyjna.
Zaglądam właśnie na Twój wątek
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
lilarose 14:02, 16 lis 2021


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
na takich areałach, to się można porządzić
Ja mam w perspektywie zakładanie sporej rabaty przed Domem Działkowca i słabo mi, jak sobie pomyślę o kopaniu, bo już przy zakładaniu małego kwietnika okazało się, że wszędzie pod spodem żużel Chyba koparka będzie potrzebna
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Bee 14:20, 16 lis 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 269
antracyt napisał(a)


Z tegorocznych nowości najbardziej cieszy cienista. Rośliny w większości jeszcze w wersji mini, ale oczko wodne zarosło nadzwyczaj szybko Myślę, że ta rabata potrzebuje jeszcze z 2 lata, żeby wygladać naprawdę fajnie. Dosadziłam na nią sporo cebulowych, bardzo jestem ciekawa efektu wiosną.




Super porównanie jak rabaty się rozrastają. Oczko super

Co zrobisz z nim na zimę? Zostawisz wodę?

Tak sobie myślę, że pasowałoby podobne gdzieś u mnie w cieniu. Bardzo mi się podoba wykończenie brzegów. Jakby natura sama je stworzyła.

A miałam już nie planować nowych rabat ozdobnych. Ale cóż zimą się bardzo łatwo planuje a wiosną nie wiadomo w co ręce włożyć, czy odchwaszczać istniejące rabaty czy kopać zaplanowane.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Helen 19:56, 16 lis 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
Zuza, ale że tak szybko ludzie się budują, koszmar jakiś...

Rabaty masz super a płot z drewna opałowego to super pomysł, ale o tym już pisałam.
____________________
Helen - Hortensjowo
Alija 20:09, 16 lis 2021


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
antracyt napisał(a)
Sezon pomidorowy uważam od dzisiaj za zamknięty. Jeszcze tylko jutro zbiorę papryki i pozostaną porządki do zrobienia.

Ale masz jeszcze piękne zbiory, o tej porze, super.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
antracyt 20:14, 16 lis 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11746
Beata, oczka na zimę zostają z wodą. Wyciągnęłam tylko opadłe liście i nie zimujące rośliny. Doniczki, za radą Magdy, przeniosę na samo dno.
Moje oczko (to zarośnięte) tak naprawdę nie jest w cieniu. Zrobiłam je na granicy rabaty słonecznej i cienistej (słońca jest tam sporo). Nie wiedziałam jak obie rabaty połączyć żeby zgrzytu nie było i chyba się udało. Ciekawa jestem jak obsadzisz swoje. U mnie oczko na hamakowej ma dużo mniej słońca, nie do końca znalazłam pomysł na rośliny do niego. W przyszłym roku muszę mu więcej czasu poświęcić.
Jeżeli chodzi o wykończenie brzegów, to takie kamieniste fajnie by u Ciebie wyglądało.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Alija 20:15, 16 lis 2021


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Lubię oglądać takie porównania, na zdjęciach dopiero widać, jak się zmieniają rabaty i rozrastają rośliny. Takie podsumowanie całego sezonu. Teraz możesz już odpoczywać i planować następny rok ogrodowy.
Pozdrawiam.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies