Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Działeczka w dużym mieście

Pokaż wątki Pokaż posty

Działeczka w dużym mieście

April 15:51, 19 sty 2022


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
Warzywa to dla mnie absolutne wyzwanie. O ile z kwiatkami jeszcze jakoś sobie radzę, to uprawa warzyw przerasta moje możliwości.
Jedynie ostre papryczki szalały kilka lat temu, do tego stopnia, że jeszcze mam ich spore zapasy zasuszone
Tym bardziej podziwiam rękę do takich upraw, bo rozumiem że na samym zakupie się nie skończy
Tak sobie żartuję bo u mnie często jest sama frajda zakupów a potem wyrzucam po kilku latach nierozpakowane torebki
____________________
April April podbija las Mazowsze
lilarose 20:52, 19 sty 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
April napisał(a)
Warzywa to dla mnie absolutne wyzwanie. O ile z kwiatkami jeszcze jakoś sobie radzę, to uprawa warzyw przerasta moje możliwości.
Jedynie ostre papryczki szalały kilka lat temu, do tego stopnia, że jeszcze mam ich spore zapasy zasuszone
Tym bardziej podziwiam rękę do takich upraw, bo rozumiem że na samym zakupie się nie skończy
Tak sobie żartuję bo u mnie często jest sama frajda zakupów a potem wyrzucam po kilku latach nierozpakowane torebki

Jola, ja się nie bawię w żadne marchewki i inne selery ale sałata, bazylia, pomidor, cukinia, ogórki no i fasolka (ale koniecznie mamut) gwarantują pewny dopływ żywności- wiem, że nawet jak nic ze sobą nie wezmę, to mając w altance oliwę i jakiś makaron/ryż, jestem w stanie zrobić obiad dla rodziny i wieczorną imprezkę Oczywiście na tę drugą okoliczność potrzebne jest jeszcze białe wino
Bardzo sobie cenię te zasoby w mojej letniej posiadłości i nie wyobrażam sobie kupowania zieleniny latem.
Namawiam na rukolę i musztardowce- jeśli pozwoli się im zakwitnąć- to potem są wszechobecne. Przenoszą się z kompostem we wszystkie zakątki ogrodu, rosną w ścieżkach i w innych nieoczekiwanych miejscach. Pojawiają się już w marcu, nie raz zbierałam ich liście na Wigilię
zobacz, ile jedzenia się wysiało w ścieżce do kompostownika
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 22:48, 19 sty 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
antracyt napisał(a)
Bardzo lubię kanny i one mnie chyba też, bo karpy im się mnożą na potęgę. Co roku robię mocną selekcje, nie dałabym rady całości przechować. Najbardziej lubię je za liście(takie egzotyczne), kwiaty to jak dla mnie dodatek.

no własnie może to jest jakieś wyjście- ja wykopywałam wszystko i przechowywałam tacie coraz większą ilość donic, przerażało mnie to
Może kiedyś wrócę do kany, ale właśnie mocno selekcjonując rosnące bez opamiętania karpy
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Mgduska 08:39, 20 sty 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Ach, jaka piękna ta warzywna ścieżka, piękna i smaczna
Z mojego warzywnego doświadczenia mogę każdemu polecić fasolkę szparagową, urośnie nawet w donicy, dodatkowo przyozdobi taras A zbiory będą na bank.
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 09:00, 20 sty 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11568
Muszę wrócić do wysiewów sałat wszelakich, zeszłej wiosny odpuściłam i resztę sezonu plułam sobie w brodę.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
April 09:00, 20 sty 2022


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
lilarose napisał(a)

Jola, ja się nie bawię w żadne marchewki i inne selery ale sałata, bazylia, pomidor, cukinia, ogórki no i fasolka (ale koniecznie mamut) gwarantują pewny dopływ żywności- wiem, że nawet jak nic ze sobą nie wezmę, to mając w altance oliwę i jakiś makaron/ryż, jestem w stanie zrobić obiad dla rodziny i wieczorną imprezkę Oczywiście na tę drugą okoliczność potrzebne jest jeszcze białe wino
Bardzo sobie cenię te zasoby w mojej letniej posiadłości i nie wyobrażam sobie kupowania zieleniny latem.
Namawiam na rukolę i musztardowce- jeśli pozwoli się im zakwitnąć- to potem są wszechobecne. Przenoszą się z kompostem we wszystkie zakątki ogrodu, rosną w ścieżkach i w innych nieoczekiwanych miejscach. Pojawiają się już w marcu, nie raz zbierałam ich liście na Wigilię
zobacz, ile jedzenia się wysiało w ścieżce do kompostownika


Słuchaj, to jest genialne
Tylko tego musztardowca musiałam sobie wygooglać. Jak to smakuje? Ja co prawda z warzyw najbardziej lubię frytki ale walczę z nałogami
Niestety w uprawie warzyw problemem jest zapewnienie odpowiedniej ilości słońca a to towar reglamentowany u mnie. Ale pomyślę. Wrzuciłam na listę zadań
____________________
April April podbija las Mazowsze
lilarose 16:54, 20 sty 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
April napisał(a)


Słuchaj, to jest genialne
Tylko tego musztardowca musiałam sobie wygooglać. Jak to smakuje? Ja co prawda z warzyw najbardziej lubię frytki ale walczę z nałogami
Niestety w uprawie warzyw problemem jest zapewnienie odpowiedniej ilości słońca a to towar reglamentowany u mnie. Ale pomyślę. Wrzuciłam na listę zadań

Musztardowce mają ostry smak, tak pomiędzy chrzanem a gorczycą- kupiłam kiedyś nasiona mieszanki pikantnej- dałam jej zakwitnąć i sieje mi się tak od trzech lat, mam dwie odmiany tych liści w ogrodzie. Warto zaznaczyć, że w momencie gdy wiosną u mnie w gruncie rośnie tego bez liku i liście są już spore, na pobliskim zieleniaku cena za pęczek wynosi kilkanaście zł.
Rukola spokojnie sobie poradzi również w mało słonecznych zakątkach- u mnie czasem potrafi wykiełkować i rosnąć w zupełnej ciemnicy
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 16:58, 20 sty 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
antracyt napisał(a)
Muszę wrócić do wysiewów sałat wszelakich, zeszłej wiosny odpuściłam i resztę sezonu plułam sobie w brodę.

ja w tym roku muszę zrobić od razu rozsadę, bo w zeszłym roku zrobiłam błąd, wysiałam do gruntu i wszystko natychmiast ślimaki wygoliły. Dobrze, że tę rukolę i musztardowce miałam, im nawet ślimaki nie dają rady
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 16:59, 20 sty 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Mgduska napisał(a)
Ach, jaka piękna ta warzywna ścieżka, piękna i smaczna
Z mojego warzywnego doświadczenia mogę każdemu polecić fasolkę szparagową, urośnie nawet w donicy, dodatkowo przyozdobi taras A zbiory będą na bank.

ja sieję już tylko tyczną- z karłowych nigdy nie miałam zbioru, nie wiem dlaczego
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Mgduska 17:30, 20 sty 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
lilarose napisał(a)

ja sieję już tylko tyczną- z karłowych nigdy nie miałam zbioru, nie wiem dlaczego


Ja też, karłową wcinają ślimaki, tyczna daje radę
____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies