Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Działeczka w dużym mieście

Pokaż wątki Pokaż posty

Działeczka w dużym mieście

Mgduska 19:16, 09 lis 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Pineland Princess, Le Baron - żelazne. Kwitną niezależnie od tego, w jaki sposób sezon postanowi być trudny. W tym roku Lambada była też fantastyczna.
____________________
Sałatka pokrzywowa
lilarose 21:31, 09 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
antracyt napisał(a)
Ja tam jestem bardzo zadowolona z tej przypadkowej przesyłki

na zdrówko, Kochana!
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 21:34, 09 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Rojodziejowa napisał(a)
Super zestawienie. Mnie dalie mocno kuszą jak wiesz Minus to wykopywanie, ale jak dla mnie w porównaniu z tulipanami to jest fajniejsza robota. Jakbyś zamawiała gdzieś poza PL, to daj znać. Może się okazać ze opłaca się zamówić razem.

kuszenie, to jest coś co dalie robią najlepiej
będę dawała znać, wiesz gdzie
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 22:28, 09 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Szymka napisał(a)


W 100 % popieram
Dalie u mnie w tym roku miały udany debiut,
Tulipany posadziłam 3 tygodnie temu po czym wpadłam w szał przesadzania i większość przepołowiłam szpadlem. Za bardzo kocham przesadzanie zeby się uziemiać cebulami. Jedyne wyjście dla mnie to sadzenie w donicach.
Piękne miałaś dalie w tym sezonie.


wrzuciłaś jakąś relację ? Idę zaraz do Ciebie sprawdzić

no ja też mam problem z cebulami w ziemi, ale tym się jakoś nie przejmuję - gorzej, że część tulipanów u mnie jest jednoroczna i to mnie denerwuje.

ten rok był dla dalii bardzo dziwny- późno zaczęły kwitnąć, jakoś te upały też je zastopowały ale długa, ciepła jesień spowodowała, że dały nieziemski pokaz. A że są mega fotogeniczne, to każdy dalliofil ma masę fot bukietów w telefonach, które go nakręcają do planowania zakupów na przyszły sezon
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 22:50, 09 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
antracyt napisał(a)
Jak długo kwitła u Ciebie Jowey Mirella? U mnie dość szybko skończyła sezon. Nie wiem czy to wina ścisku na poletku, czy taka kapryśna odmiana. Podobnie szybko(a nawet szybciej) przestała kwitnąć Mats.
Na razie nadal mnie nie kusi zakup nowych odmian, będę podziwiać Twoje nówki Pochwal się jakie chodzą Ci po głowie.


powiem Ci, że u mnie podobnie - wsadziłam ją w sąsiedztwie mojego daliowego potwora, czyli Penhill Watermelon i po początkowym ładnym starcie została okrutnie stłamszona. Właśnie u niej po wykopaniu stwierdziłam jedną bulwę w rozkładzie. Chyba ją wsadzę do donicy w przyszłym sezonie, tak na wszelki wypadek

Z planowanych, to oczywiście chcę tę Sweet Nathalie i Sweet Suzanne.
Jest tez kilka innych, które mi sie okrutnie podobają, ale one nie są dostępne na europejskim rynku
Inna sprawa, że póki co zajmowałam się nasionami, dalie zostawiwszy sobie na długie grudniowe wieczory - mam nadzieję na jakąś ożywioną dyskusje i podpowiedzi
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 23:09, 09 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Mgduska napisał(a)


Pożyjemy, zobaczymy Nie wykluczam, ale tylko pod warunkiem, że uda mi się dopaść naprawdę te odmiany, na których mi zależy, a nie efekty losowych zabaw pakowaczy. Nie po to człowiek rozkminia zimą co i jak, żeby potem przecierać oczy ze zdziwienia i przez resztę sezonu zgrzytać zębami.

W kwestii tulipanów muszę powiedzieć, że moja metoda sadzenia - tj miks cebul pozwala znakomicie utopić pomyłki w morzu kolorów. W razie czego, wybitnie nieudane jednostki lądują w wazonie, poza tym mam zawsze mnóstwo odmian, więc żadna pomyłka mnie nie zraża, bo dotyczy zazwyczaj paru cebulek. Co najwyżej kończy się lekkim żalem, że pewnej odmiany było mniej, niż zakładałam, ale spragniony koloru człowiek wiosną wybacza kwiatom wszystko.

Nie chcę wszczynać dyskusji - co lepsze - tulipany, czy dalie, jedno drugiego nie wyklucza, kocham jedne i drugie, ale pomyłki daliowe dotknęły mnie w tym roku mocniej. Tym bardziej, że na te dalie trzeba było czeeeekać niemiłosiernie długo.


dopadniesz, dopadniesz - ja Ci w tym pomogę

też w tym roku stosowałam metodę "nieudane kolory do wazonu" - moja rodzicielka była zszokowana faktem, że jestem tak hojna w obdarowywaniu jej tulipsami
Nie ma co gadać, ja zarówno tulipany, jak i dalie muszę mieć - tyle, że na dalie jestem skłonna wydać nieco więcej kasy i poświęcić więcej uwagi, wybierając odmiany
Co do czekania na kwitnienie - jesteś odrobinkę niesprawiedliwa, na kwitnienie tulipanów musisz czekać od posadzenia minimum 5 miesięcy
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 23:39, 09 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Rojodziejowa napisał(a)
No dobra, to takie żelazne odmiany, to które? Bo widzę, że kilka już pojawiło się kłopotliwych.

to jest trudne pytanie - bo u mnie na przykład Franz Kafka jest termiratorem a Magdusce trafiła sie chora karpa i du.. to jest nici z kwitnienia
Wielkie talerzówki zwykle budują ogromne krzewy (w tym roku u mnie Penhill Watermelon to było monstrum) ale one nie za bardzo nadają się do wazonu. Inaczej Cafe Au Lait - ta ma mniejszy krzew ale w wazonie wytrzymuje dłużej.
Pompony do wazonu wszystkie super - co do kwitnienia, to u mnie w tym roku najlepsza była Chimacum Davi - zbudowała duży krzew, ale czy to zasługa odmiany, czy tego, że rosła tuż przy kompostowniku, gdzie wszystko rośnie, jak na drożdżach?
Barona chyba wpiszę na listę - sadziła go u mnie w ogrodzie jedna z działkowiczek, ale niestety jej przepadł, więc nie dane mi było go zobaczyć w realu
Ogólnie, to nie wszystkie dalie rozbudowują wielkie krzewy w pierwszym roku, niektóre muszą mieć więcej czasu na to by karpa sie rozrosła - ale warto na to poczekać
Wykopki, owszem upierdliwe ale jak nagroda, jak się dalie przechowają! Wielkie karpy i mnóstwo kwiatów do bukietów!

____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Mgduska 11:20, 10 lis 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
lilarose napisał(a)

dopadniesz, dopadniesz - ja Ci w tym pomogę

też w tym roku stosowałam metodę "nieudane kolory do wazonu" - moja rodzicielka była zszokowana faktem, że jestem tak hojna w obdarowywaniu jej tulipsami
Nie ma co gadać, ja zarówno tulipany, jak i dalie muszę mieć - tyle, że na dalie jestem skłonna wydać nieco więcej kasy i poświęcić więcej uwagi, wybierając odmiany
Co do czekania na kwitnienie - jesteś odrobinkę niesprawiedliwa, na kwitnienie tulipanów musisz czekać od posadzenia minimum 5 miesięcy


Próbujesz mnie podejść i nawet Ci się udaje

Z tym czekaniem to prawda, ale czekanie na tulipany jest bardziej demokratyczne, bo obejmuje całościowo czekanie na wiosnę i wszyscy to mają Chociaż i wiosna była późna, tulipany kwitły u mnie dopiero w drugiej połowie kwietnia.
A dalie miały w tym roku wyjątkowo ciężki sezon. Mnóstwo pąków musiałam ściąć, ponieważ rosły zniekształcone i właściwie dopiero jesienne kwiaty były/są (?) ładne.
Miejsce, ciągle ten brak miejsca - gdyby go było więcej, miałabym trzy razy tyle krzaczków i pojęcie pomyłki daliowej przestałoby istnieć
____________________
Sałatka pokrzywowa
Kasiapod 21:44, 10 lis 2022

Dołączył: 24 sty 2022
Posty: 1010
Witaj Kasiu Piękna kolekcja dali. Ja w tym roku kupiłam trzy doniczki dali od Pani z rynku (nie znam nazwy) i żałuję że nie wzięłam więcej. W przyszłym roku już postanowiłam, że będę miała ich na pewno więcej, jak dla mnie laika, są wogóle nie wymagające, rosły w pełnym słońcu i w dalszym ciągu kwitną i trzymają się dobrze. Ja jestem nimi zauroczona
Pozdrawiam
____________________
Kasia-Ogródek Kasipod
nicol21 21:52, 10 lis 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277
Świetna kolekcja dalii! Większość nam się pokrywa! I fajnie mieć taką kartkę z nazwami.
Przedemną jeszcze duże porządki dużo wykopków i sprzątania w ogrodzie....

Jesteś zadowolona z Kranza K.?
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies