Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Judith 15:53, 06 mar 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Anna_I napisał(a)
Judith, dziękuję i za Twoje rady Ja niby wiem co mi się podoba, ale jak to wyrysuję i w wyobraźni staram się przenieść na ogród.. to stwierdzam, że to jednak nie to
Wcześniej również byłam tylko "podglądaczem" Ogrodowiska i prawie codziennie chłonęłam wiedzę od bardziej doświadczonych Ogrodników, przy okazji poznając piękne ogrody i ciekawe zestawienia roślin itp.
Zaglądaj Kochana kiedy masz ochotę

U mnie rysowanie sie nie sprawdziło - coś tam sobie bazgrałam, ale żeby to miało ręce i nogi to musiałabym zrobić dokładne pomiary, nanieść drzewa... Uznałam, ze to za dużo fatygi, tym bardzie, ze - tak jak mówisz - rysunek a rzeczywistość to dwa światy . Sznurek i patyki - to pozwala na żywo zobaczyć ogrodową przestrzeń, polecam .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Anna_I 16:39, 06 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Nabazgrałam dziś moją małą wizję rabat.... mówią, że pierwsza myśl najlepsza, ale jednak potrzebuję rady i czy takie zestawienia mają w ogóle szansę bytu

Rabata przy ścieżce -myslalam,aby miskanty zasłaniały nieco dalszą część ogrodu (choć nie muszą,gdyż mogą być i niższe trawy)Przed miskantami pas szałwi,gdzie nie gdzie "przeciętej" np. cisem kolumnowym, mam dylemat co posadzić przed szałwią...

Drugą rabatę z hortensjami- może wzbogacić o rozchodniki i jeżówki? No i jakie drzewa szczepione będą najlepsze?Klony mam już na froncie, więc może teraz coś innego? To będzie słoneczna rabata, na tle Szmaragdów, a od nich zostanie około 1,5 m na nasadzenia. Długość około 18 m do Serba.



____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Judith 17:38, 06 mar 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Aniu, na rabacie przy frontowym ogrodzeniu wymienione gatunki w rządku nie będą wyglądać dobrze.
Gracki i hortensje to super zestaw, jednak gracek raczej jako „plecki” dla hortensji. A przed hortensjami sesleria z rozrzuconymi tu i tam berberysami (jeśli będzie tu sporo słońca to Admiration).
Bezproblemowe drzewka szczepione to np. śliwa wisniowa pissardi (bordowe liście - nawiązanie do Admiration). Choć ja widziałabym tu szpaler równie bezproblemowych klonów globosum (nawiązanie do klonów z łezki) .

EDIT: coś w ten deseń :
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agatorek 20:11, 06 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Judith napisał(a)
Aniu, na rabacie przy frontowym ogrodzeniu wymienione gatunki w rządku nie będą wyglądać dobrze.
Gracki i hortensje to super zestaw, jednak gracek raczej jako „plecki” dla hortensji. A przed hortensjami sesleria z rozrzuconymi tu i tam berberysami (jeśli będzie tu sporo słońca to Admiration).
Bezproblemowe drzewka szczepione to np. śliwa wisniowa pissardi (bordowe liście - nawiązanie do Admiration). Choć ja widziałabym tu szpaler równie bezproblemowych klonów globosum (nawiązanie do klonów z łezki)


Znalazłam kiedyś, już nie pamietam na którym to było temacie, zdjęcie właśnie frontowej rabaty. I tam hortki były obok miskantów, a nie przed nimi. Efekt był taki :



Mi się podoba .

Wtedy drzewka na pniu (wysoko szczepione) można by dać bardziej na przód rabaty.
Takie trochę niestandardowe rozwiązanie.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Wiolka5_7 20:18, 06 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Judith fajny plan
Tylko jest jedna kwestia... Jakie to będą hortensje ? Miałam Gracki za Limkami i było im widać tylko czubki i wysadziłam na inną rabatę...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Judith 20:22, 06 mar 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Wiolka5_7 napisał(a)
Judith fajny plan
Tylko jest jedna kwestia... Jakie to będą hortensje ? Miałam Gracki za Limkami i było im widać tylko czubki i wysadziłam na inną rabatę...

Słuszna uwaga - trzeba zwrócić uwagę na kolor kwiatów i odpowiednio dobrać, by kontrastował z grackami.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 20:28, 06 mar 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Agatorek napisał(a)


Znalazłam kiedyś, już nie pamietam na którym to było temacie, zdjęcie właśnie frontowej rabaty. I tam hortki były obok miskantów, a nie przed nimi. Efekt był taki :

Mi się podoba .

Wtedy drzewka na pniu (wysoko szczepione) można by dać bardziej na przód rabaty.
Takie trochę niestandardowe rozwiązanie.

Na tym zdjęciu wyglada to na trawy w towarzystwie thujek (jakby odrębna cześć rabaty), a dalej są tylko hortensje - nie ma tu hortensji na przemian z trawami.
Ale sie oczywiście nie upieram przy swoim pomyśle, to tylko koncepcja, element burzy mózgów .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 21:06, 06 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6884
Hortki z miscantami na przemiam ma Milunia.

One się przenikają pięknie.
Myślę że tak posadzę na mojej południowej vel platanowej.
W przyszłości.





____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 22:05, 06 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Judith napisał(a)

Na tym zdjęciu wyglada to na trawy w towarzystwie thujek (jakby odrębna cześć rabaty), a dalej są tylko hortensje - nie ma tu hortensji na przemian z trawami.
Ale sie oczywiście nie upieram przy swoim pomyśle, to tylko koncepcja, element burzy mózgów .


Dalej też są trawy, inne chyba niż te ML na początku rabaty . One nie są sadzone na przemian 1:1, tylko po kilka sztuk.

Tu trochę lepiej widać


Widać też, że za tymi innymi trawami są chyba derenie i dalej znów kilka hortensji.

LIDKA napisał(a)
Hortki z miscantami na przemiam ma Milunia.

One się przenikają pięknie.
Myślę że tak posadzę na mojej południowej vel platanowej.
W przyszłości.




Też planuję taki plan przy fosie (na kawałku ). Ale bardziej nieregularnie.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
anuska2507 22:15, 06 mar 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2557
Hej! Ujawniam się, bo podglądam od początku
Patrząc na Twój plan frontu, to wg mnie aż prosi się o 3 klona na łezce, zwłaszcza, że te 2 są rozmieszczone tak na końcach. Popieram, żebyś nie bała się wytyczać spore rabaty, nawet jeśli nie bardzo masz pomysł na nasadzenia. Masz dużą działkę, możesz zaszaleć

Mężem się nie przejmuj. Mojemu przeszło po pierwszym sezonie; teraz tylko pyta, czy posadzone rośliny będą kwitły w kolejnym roku czy trzeba będzie sadzić nowe A trawnik sam chętnie oddał
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies