Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Anna_I 12:39, 07 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Judith napisał(a)
Aniu, na rabacie przy frontowym ogrodzeniu wymienione gatunki w rządku nie będą wyglądać dobrze.
Gracki i hortensje to super zestaw, jednak gracek raczej jako „plecki” dla hortensji. A przed hortensjami sesleria z rozrzuconymi tu i tam berberysami (jeśli będzie tu sporo słońca to Admiration).
Bezproblemowe drzewka szczepione to np. śliwa wisniowa pissardi (bordowe liście - nawiązanie do Admiration). Choć ja widziałabym tu szpaler równie bezproblemowych klonów globosum (nawiązanie do klonów z łezki) .

EDIT: coś w ten deseń :



Widziałam takie zestawienie w ogrodzie pokazanym na YT i mi się podobało, nie było aż takie złe, dodatkowo były tam wplecione drzewka na pniu....Uwaga...wierzby Hakuro szczepione na około 1.80.

Pissardi nie posadzę tam- na lewo od planowanej rabaty,rosną już 4 egzemplarze, więc może być zbyt bordowo

Czyli na listę zakupów wiosennych mogę wpisać Berberysa Admiration Na tej rabacie będzie bardzo dużo słońca.

P.S. Super rysunek
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Wiolka5_7 12:43, 07 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Berberys Bagatelle też śliczny a z seslerią to już w ogóle
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anna_I 12:45, 07 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Agatorek napisał(a)


Znalazłam kiedyś, już nie pamietam na którym to było temacie, zdjęcie właśnie frontowej rabaty. I tam hortki były obok miskantów, a nie przed nimi. Efekt był taki :



Mi się podoba .

Wtedy drzewka na pniu (wysoko szczepione) można by dać bardziej na przód rabaty.
Takie trochę niestandardowe rozwiązanie.



Super Tym zdjęciem Aguś, utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że posadzę miskanty z hortensjami na przemian po kilka sztuk. Jeszcze tylko stworzę rabatę i zrobię przymiarki z doniczkami
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 12:47, 07 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Wiolka5_7 napisał(a)
Judith fajny plan
Tylko jest jedna kwestia... Jakie to będą hortensje ? Miałam Gracki za Limkami i było im widać tylko czubki i wysadziłam na inną rabatę...



Wiolu, a czy kolor Limek bardzo "zlewał" się z miskantem?
Waham się między Limkami a Polar Bear.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Judith 12:57, 07 mar 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Z hortek polecam Vanilla Fraise. Początkowo białe przebarwiają się poprzez róż do burguda. I Krzaczki sa spore. Limki sa seledynowe (pod koniec sezonu przebarwiają się na brudny róż), nie ma opcji, by sie nie zlewały z grackami.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 13:00, 07 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Anna_I napisał(a)



Wiolu, a czy kolor Limek bardzo "zlewał" się z miskantem?
Waham się między Limkami a Polar Bear.


Nie nie zlewał bo Limki są limonkowe, a Gracek ma zielone źdźbła z białym paskiem. A ty te Gracki to już masz kupione czy jak ? Bo teraz nie wiem czy gdzieś kupisz "oryginalne" Gracki... Ja 2 razy kupiłam oszukane.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anna_I 13:02, 07 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
anuska2507 napisał(a)
Hej! Ujawniam się, bo podglądam od początku
Patrząc na Twój plan frontu, to wg mnie aż prosi się o 3 klona na łezce, zwłaszcza, że te 2 są rozmieszczone tak na końcach. Popieram, żebyś nie bała się wytyczać spore rabaty, nawet jeśli nie bardzo masz pomysł na nasadzenia. Masz dużą działkę, możesz zaszaleć

Mężem się nie przejmuj. Mojemu przeszło po pierwszym sezonie; teraz tylko pyta, czy posadzone rośliny będą kwitły w kolejnym roku czy trzeba będzie sadzić nowe A trawnik sam chętnie oddał


Witaj. Bardzo mi miło
Ta łezka spędza mi sen z powiek Na początku rzeczywiście miałam w planie sadzić 3 klony, ale w końcu zrezygnowałam, teraz już wiem, że jałowce na pewno stamtąd przesadzę, a ze świerkami się jeszcze trochę waham...Muszę znowu porysować

Mężem niby się nie przejmuję, bo wszystkie rabaty równam i wytyczam sama, ale z tego co widzę to M najchętniej widział by sam trawnik....a kto by go kosił - ja
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 13:06, 07 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Judith napisał(a)
Z hortek polecam Vanilla Fraise. Początkowo białe przebarwiają się poprzez róż do burguda. I Krzaczki sa spore. Limki sa seledynowe (pod koniec sezonu przebarwiają się na brudny róż), nie ma opcji, by sie nie zlewały z grackami.


Vanilki mam już posadzone przy tarasie, w zeszłym roku nawet kwitły Ale na froncie ich nie posadzę, gdyż zależy mi na bardziej jasnej kolorystyce, a czerwone berberysy, stworzą kontrast.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 13:10, 07 mar 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Wiolka5_7 napisał(a)


Nie nie zlewał bo Limki są limonkowe, a Gracek ma zielone źdźbła z białym paskiem. A ty te Gracki to już masz kupione czy jak ? Bo teraz nie wiem czy gdzieś kupisz "oryginalne" Gracki... Ja 2 razy kupiłam oszukane.


Niestety nie mam, ale w okolicy jest bardzo dobra szkółka i jeszcze nigdy się tam nie oszukałam, a każda roślinka co do barw i pokroju była książkowa
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Wiolka5_7 13:18, 07 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Anna_I napisał(a)


Niestety nie mam, ale w okolicy jest bardzo dobra szkółka i jeszcze nigdy się tam nie oszukałam, a każda roślinka co do barw i pokroju była książkowa


Aha to trzymam kciuki żebyś kupiła prawdziwe Gracki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies