Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Trawiasto liściasty bez thui

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawiasto liściasty bez thui

DariaB 14:51, 26 maj 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 2890
Zauroczył mnie pomysł domku dla jaszczurek Azalia Nabucco ma niesamowity ten kolor! Po deszczu rośliny od razu wyglądają lepiej Ja mam glinę na jednej rabacie, w zasadzie na tej dla mnie najbardziej reprezentacyjnej bo mi budowlańcy takiej ziemi nawieźli w celu podniesienia terenu i teraz też się męczę. A rodzimą ziemię mam całkiem fajną, tylko kamienistą.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Fleszu 14:56, 26 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Wczoraj zaglądaliśmy czy w domku nie schowała się przed deszczem jakaś jaszczurka. Okazało się, że to domek dla mrówek
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
sylwia_slomc... 15:02, 26 maj 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Fleszu napisał(a)
Witaj Sylwia.
Dzięki za wszystkie rady, z tym sadzeniem w glinie już pojąłem w czym problem, ale nie jestem już w stanie wymienić gleby w większości ogrodu więc biorę na klatę fakt, że cześć roślin może wypaść. Staram się robić dołki jak największe, mieszam rozdzimą ziemię z taką torfową z worków, dosypuję obornik granulowany i rozluźmiam/nacinam zbite korzenie w doniczce. Powinno być im łatwiej.
Nie wiedziałem o odkażaniu narzędzi po werti..., mam nadzieję, że nie rozniosłem jeszcze paskudy na inne rośliny bo niestety ani szpadla ani sekatora nie dezynfekowałem. Jedynie to podlałem 2 razy obficie glebę w promieniu 2-3m topsinem i innym fungicydem. Posadziłem tam młodą brzozę doorenbos jako wskaźnik czy werti dalej bytuje czy zlikwidowana w tej lokalizacji.



Nie tak łatwo się werticiliozy pozbyć ja medicurem przez dwa lata co miesiąc zlewałam ziemię, a i tak judaszka wykończyła. Kataka też próbowała o klony walczyć, nie za wiele dało
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Fleszu 15:04, 26 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
skąd to się w ogóle wzięło? przywlokłem ze szkółki?
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
sylwia_slomc... 15:06, 26 maj 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Wydmuchrzyce masz wsadzoną w gruncie czy w pojemniku? Ja sadziłam w podwójnej grubej plastikowej donicy, otwory w dnie jedna donica drugiej zasłaniała, ale woda miała odpływ i w ciągu dwóch sezonów zwiała z niej i lezie ekspansywnie dookoła, całkiem muszę wywalić, nie nadaje się na naszej ziemi w grunt, nie do opanowania jest. Choć jest ładna to fakt.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Fleszu 15:10, 26 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
u mnie jest w opasce wokół budynku więc blokuje ją betonowe obrzeże, wątpię żeby dała mu rady.

Mam też posadzoną w suchej jałowej ziemi za ogrodzeniem na skraju ulicy i widać że wyrasta nawet w miejscach gdzie gruntu w zasadzie nie ma. Ale tam to jest akurat pożądane.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
sylwia_slomc... 15:11, 26 maj 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Fleszu napisał(a)
skąd to się w ogóle wzięło? przywlokłem ze szkółki?

Mogło już być w glebie rodzimej lub z materiałem szkółkarskim trafiło. Łatwo sobie roznieść po całym terenie. To grzyb bytujący w glebie, zatyka kanaliki w roślinach. Bardzo trudno go zwalczyć. Nawet wymiana gruntu nie gwarantuje sukcesu, bo gdzieś odrobina zostanie i rozrośnie się ponownie w ziemi. U nas popadało wczoraj troszkę tak na trzy cm nawilżyło ziemię, a dziś od rana słońce i wiatr suszą nawet tą odrobinę wilgoci.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Fleszu 22:22, 26 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Dziś pierwsze podlewanie doniczkowych z uzbieranej wczoraj deszczówki Około 100 litrów napadało wczoraj do beczki przy altanie.

Jutro pod wieczór powinno mocniej popadać, może nawet 10 l/m2.



____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 22:44, 26 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 11:21, 27 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Lawendy i stipy. Lubię ten duet. Jeszcze zielono ale niebawem będzie fioletowo-srebrzyście.

Na pierwszym planie trzcinniki w dwóch różnych odmianach, na środku Overdam (białe paski na brzegu liści), po prawej Avalanche (biały pasek po środku). Kupowałem przez internet tylko Overdamy ale widać pomieszali odmiany.



Czy lawendy same się rozsiewają? Albo rozłażą od korzeni?
Jedna wyrosła pod klonikiem a nie przypominam sobie bym ją tam sadził...
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies