Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

LIDKA 09:56, 19 kwi 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7153
aciaz1000 napisał(a)
Cześć,

W końcu skończyliśmy z wyznaczeniem rabaty huraaaa!
Komportu nie starczyło na całość będę dodawała do każdego dołka.
Teraz jeszcze kartony, kora i sadzenie.



Jak zobaczyłam ile jest tej powierzchni to zejdzie kilka lat na obsadzenie




To Ci sie tylko tak wydaje ze kilka lat.
Ja sie nauczyłam ze każdą sadzonke można podchodować i podzielić. Drzewa i krzaki wychodzą drogo jeśli kupujesz duże egzemplarze.
Można mniejsze . Urosna przecież.

Z kartonami się pośpiesz troche bo Ci zielsko zaraz porośnie.

Coś czuje ze to będzie piękna rabata.

A co do opuchlaków . Jeśli uwazasz że je masz to kup 2 środki i pryskaj naprzemiennie caly sezon.

A ten w domu to niekoniecznie opuchlak.
Jak się przeprowadziłam na wieś po dwudziestu kilku latach mna 3 piętrze, to miałam szok że czasami mi robale łażą po chacie.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
aciaz1000 11:53, 19 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
LIDKA napisał(a)



To Ci sie tylko tak wydaje ze kilka lat.
Ja sie nauczyłam ze każdą sadzonke można podchodować i podzielić. Drzewa i krzaki wychodzą drogo jeśli kupujesz duże egzemplarze.
Można mniejsze . Urosna przecież.

Z kartonami się pośpiesz troche bo Ci zielsko zaraz porośnie.

Coś czuje ze to będzie piękna rabata.

A co do opuchlaków . Jeśli uwazasz że je masz to kup 2 środki i pryskaj naprzemiennie caly sezon.

A ten w domu to niekoniecznie opuchlak.
Jak się przeprowadziłam na wieś po dwudziestu kilku latach mna 3 piętrze, to miałam szok że czasami mi robale łażą po chacie.



Super że wierzysz w moją rabatę bo ja czasem mam już rozterki czy to wypali
Co do kartonów, jak je rozłożę to da radę jeszcze w maju posadzić rośliny? Przebiję się szpadelkiem przez nie?

Bo ja to sobie myślałam że najpierw sadzę potem karton, ale w takim wypadku karton poszedłby dopiero w maju, a do tego czasu to tam powstanie łąka zielna

Kupiłam wcześniej kilka hortensji i stoją sobie w nieogrzewanym garażu (jest tam ledwie kilka stopni więcej niż na dworze) i puściły listki - obawiam się że będę mogła je wkopać dopiero po zaharatowaniu w połowie maja. Jak myślisz?
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
LIDKA 15:42, 19 kwi 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7153
Kladz ten karton i zlej wodą.

Wytniesz dziury i wsadzisz.

A hortensje jeśli to bukietowe to wystaw. Szkoda zeby w garazu stały. Im przymrozki nie straszne.

Ja przy kopaniu dziur i sadzeniu na rabacie wysypanej korą używam taczki lub wiadra do wsypywania ziemi z dolka żeby balaganu na rabacie nie robić.

I wierze w Twoja rabate. Jak zrobisz zdjecię w czerwcu i porównasz z tym kwietniowym to sama się zdziwisz
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Judith 16:03, 19 kwi 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9956
Będę powtarzać do znudzenia: gdy nie ma całościowej koncepcji na rabatę (lub zwyczajnie brak kasy na realizację koncepcji): przykryć kartonem i zasypać korą. Inaczej robota ze ściąganiem darni nie ma sensu. Ja tak potraktowałam całe połacie ogrodu (przy czym ja akurat kładłam szmatę, potem ważne jest tylko, by ją usuwać i zastępować kartonem).
Polecam miękki karton do kupienia w rolkach - ładnie się układa, nie odskakuje.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 16:06, 19 kwi 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7153
Ja kładłam bardzo grube kartony po wózkach dzieciech i fotelach. Po namoczeniu też sie dobrze uleżały.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
aciaz1000 07:59, 20 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Judith, Lidka baaaaardzo dziękuję

Kartonów już trochę nazbierałam, jeszcze tonę kory muszę kupić i jak tylko pogoda pozwoli biorę się za robotę.


Przesadzone klony powoli rozwijają pączki, mam nadzieję że to znak że się przyjęły mimo uszkodzonej bryły korzeniowej.

Patyczki hortensji które próbowałam ukorzenić puściły listki i niestety zaczynają usychać. Ale jeszcze trochę tych na dworze i w garażu się trzyma, nadzieja umiera ostatnia
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
DariaB 09:26, 20 kwi 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Będzie piękna rabata, Lidzia ma rację. Wczoraj w sklepie na C kupiłam korę 80l bo 9,90 zł. To najtańsza jaka była, frakcja drobna.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Martka 16:51, 20 kwi 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Aga, to co znalazłaś to opuchlak. Ale jeden nie czyni wiosny, poobserwuj rośliny, szczególnie cisy, żurawki, rododendrony, czy nie mają wżerów charakterystycznych dla opuchlaków, wyglada jakby małe wgryzione półkola na obrzeżach igieł cisów czy innych liści. Jest wątek o opuchlakach. Hania dobrze radzi, wrotycz odstrasza, inne ostre preparaty nie zwalczą, pomogą nicienie doglebowo, ale to bardzo droga impreza. Myślę, że opuchlaki są w większości naszych ogrodów. Nauczyłam się z nimi żyć, niektórych roślin nie sadzę z tego powodu, ale to jeszcze nie koniec świata
aciaz1000 08:51, 22 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Daria super cena, wezmę ile do auta się zmieści

Martka
niestety zauważyłam wgryzienia dokładnie takie jak opisujesz, wstrętne opuchlaki jak nic

I mam nowy "kłopot" - właśnie otrzymałam pismo że na początku maja robią nam kanalizację!
Bardzo się cieszę, ale.. oznacza to rozkopaną drogę na jakiś czas, brak dojazu a przede wszystkim przekopanie ogródka Prawdopodobnie trzeba będzie zdjąć przęsło ogrodzenia, przekopać się przez moją przyszłą rabatę do rury. Problem w tym że nie wiem w którym miejscu będą chcieli podłączyć.
Zastanawiam się czy wyłożyć karton narazie tam gdzie napewno nie będą kopać, czy wstrzymać się ale to cholercia pewnie dopiero w czerwcu zabezpieczę rabatę.

____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Judith 08:57, 22 kwi 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9956
Przykryj wszystko, inaczej zarośnie chwastami. Gdy będą kopać - zdejmiesz.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies