Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Jagodaa 09:22, 08 kwi 2022


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Misecznika zawsze odpadają po zimie, bo już wyszły z nich larwy, więc i tak trzeba spryskać .
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
aciaz1000 09:37, 08 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Jagodaa napisał(a)
Cisy mają gęsty system korzeniowy i jest szansa, że da się je odratować. Ja bym je wypłukała i namoczyla korzenie w wiadrze. Później trzeba bardzo pilnować, żeby miały stałe wilgotno w pierwszym sezonie .


Chciałam tak zrobić ale korzenie się nie mieściły w wiadrze i wkopałam odrazu do gruntu. Pomieszałam ziemię w dołku z korą, mączką bazaltową, dolomitem i superfostafem i podlałam.
A teraz mamy ciągle deszcze także sprawa podlewania narazie załatwiona

Już się pogubiłam z tymi misecznikami, piszą że larwy wychodzą pod koniec czerwca/początek lipca i wtedy pryskać Mospilanem. Czyli teraz jak przestanie padać i się pogoda ustabilizuje pryskam Emulparem? Podpowiesz jeszcze ile roztworu przygotować? Stężenie znam, ale nie wiem czy 10 litrów czy więcej
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Jagodaa 09:59, 08 kwi 2022


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Jest, jak piszesz, tylko to są stare tarczki, a nowe pojawia się chyba około maja. O ile się nie mylę, to teraz na cisach są dorosłe osobniki. Można się w tym pogubić . Ważne, żeby pryskać preparatem olejowym dokładnie i pod igłami też, nie tylko z wierzchu.
Ja robię roztwór na oko, mam chyba 5l w opryskiwaczy i później dorabiam. Mam dużo cisów, nie potrafię od razu u ocenić ile wyjdzie.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
aciaz1000 13:37, 08 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Jagodaa napisał(a)
Jest, jak piszesz, tylko to są stare tarczki, a nowe pojawia się chyba około maja. O ile się nie mylę, to teraz na cisach są dorosłe osobniki. Można się w tym pogubić . Ważne, żeby pryskać preparatem olejowym dokładnie i pod igłami też, nie tylko z wierzchu.
Ja robię roztwór na oko, mam chyba 5l w opryskiwaczy i później dorabiam. Mam dużo cisów, nie potrafię od razu u ocenić ile wyjdzie.


Dziękuję A Oprysk Emulparem ile razy wykonać ? Do czasu wylęgu larw?
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Jagodaa 20:01, 08 kwi 2022


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Z tego co czytałam to on działa na wszystkie stadia, więc można powtarzać w ciągu całego sezonu. Piszą nawet, że co 7-10dni... Ja czasu nie mam tyle, ale kilka razy na pewno zrobię.

Czytam o opuchlakach i znalazłam jeszce dwa niechemiczne preparaty P-DRAKOL i Wrotycz ProBio Ogród. Chyba któryś wypróbuję pod cisy i rozchodniki.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Gruszka_na_w... 20:47, 08 kwi 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Larwy opuchlaków żerują w korzeniach. Bardzo trudno się ich pozbyć. Pomaga podlewanie wywarem z wrotyczu. Susz można kupić w necie.
Te zdobyczne kulki cisowe podlewaj co 7 dni Magiczną Siłą- nawóz startowy Substrala. Ten preparat ma w sobie substancję pobudzającą korzenie do tworzenia drobnych korzonków odpowiedzialnych za odżywianie.
Jeśli jest misecznik, to trzeba zadziałać szybko. Zastosuj Polysect 005 SL, bo szkoda zmarnować roślinę.
W następnym roku będziesz już mogła prewencyjnie używać oprysków na bazie parafiny lub oleju rydzowego.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
aciaz1000 15:10, 12 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Dziękuję

Przez ostatnie dni co godzinę zmieniała się pora roku, dopiero dziś nie pada - może uda mi się podziałać coś na podwórku.

Jagoda też się zaopatrzę szczególnie we wrotycz, Hania też o nim wspomina. Na mojej wsi latem było mnóstwo wrotyczu wszędzie, czemu ja go nie pozbierałam? W tym roku będę mądrzejsza

Hania bardzo dziękuję za wszystkie rady, podpowiedz proszę czy Polysectem mam podlać? Czy opryskać te cisy?

Dziś zamawiam wrotycz i magiczną siłę i działamy!
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Gruszka_na_w... 21:04, 12 kwi 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Można podlać, można opryskać. zastosuj się do ulotki dołączonej do zakupu.
Też zbieram wrotycz na pobliskich łąkach, i skrzyp, i pokrzywę. Bardzo przydają się w ogrodzie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
aciaz1000 10:58, 14 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Dziewczyny!!

Dziś to się załamałam, zobaczcie co znalazłam w domu na blacie kuchennym:



Opuchlak prawda?

To jak ja go znalazłam w domu.. to znaczy że jest wszędzie.
Ratunku co robić? Czy wszystkie rośliny w domu podlać polysectem? rośliny ozdobne jak i rozsady?
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 09:00, 19 kwi 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Cześć,

W końcu skończyliśmy z wyznaczeniem rabaty huraaaa!
Komportu nie starczyło na całość będę dodawała do każdego dołka.
Teraz jeszcze kartony, kora i sadzenie.



Jak zobaczyłam ile jest tej powierzchni to zejdzie kilka lat na obsadzenie

____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies