Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Konrado 11:06, 08 lip 2015

Dołączył: 08 lip 2015
Posty: 3
Nawożone były co roku na wiosnę nawozem do iglaków, niestety nie pamiętam jakiej firmy, a w tym roku na wiosnę azofoską. Sa regularnie podlewane.
____________________
Gardenarium 12:43, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Konrado napisał(a)
Witam wszystkich serdecznie na forum. Mam problem z thujami. Żywopłot sadzony był ok 30 lat temu. Od 2-3 lat pojedyncze sztuki usychają. Słyszałem tłumaczenia, że umierają "ze starości", ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć. W tym roku zaczęło się robić coraz gorzej, duża część jest chora, niektóre uschły całkowicie. Zdjęcia robione są na początku czerwca. Część z widocznych uschła już całkowicie a część ma nowe przyrosty, jednak widać już oznaki brązowienia. Nie widać żadnych szkodników. Dzisiaj zrobię nowe zdjęcia. Proszę o pomoc.





Tutaj ewidentnie coś się dzieje w korzeniach, albo ktoś coś wylał, nie wiem, albo stoją w wodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 12:58, 08 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A nie dales tej azofoski za duzo?Moze spaliles korzeniè?
____________________
Zapraszam na kawe
Konrado 21:35, 08 lip 2015

Dołączył: 08 lip 2015
Posty: 3
Miejsce gdzie rosną jest najwyżej położone, nie ma możliwości aby stała tam woda. Nawoziła osoba z doświadczeniem, która robi to od ponad 10 lat co roku, więc raczej przenawożenie można wykluczyć. Kilkanaście metrów dalej rosną tuje sadzone ok 15 lat temu i są w bardzo dobrym stanie, nie mają żadnych oznak choroby, jednak jeszcze nigdy nie były przycinane ani strzyżone. Jutro postaram się wstawić zdjęcia stanu obecnego, oraz młodszych egzemplarzy. Chorują też świerki srebrzyste, brązowieją igły, maja czarne kropki, igły spadają cały czas w ogromnych ilościach, schną całe gałęzie. Może ma to jakiś związek...
____________________
KasiaBawaria 22:06, 08 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Wstaw fotke tych kropek, moze faktycznie jakis grzyb.
____________________
Zapraszam na kawe
Ewelina88 14:20, 11 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 15
Witam,
bardzo proszę o pomoc. Od jakiegoś miesiąca moje thuje smaragd zaczęły chorować. Thuje były na wiosnę posypane nawozem. Wszystko zaczęło się po pierwszych upałach (na początku czerwca). Rośliny zaczęły dostawać żółte plamy a czubki i młode przyrosty zasychać. Pierwsze podejrzenie - przędziorek. Opryskiwane 2- krotnie. Oprysk połączony z preparatem Substral na brązowienie igieł. Niestety chyba to nie poskutkowało gdyż kolejne thuje zaczęły żółknąć i czubki igieł zasychać. Kolejny zabieg to oprysk przeciw grzybom. Pierwszy zabieg PROPLANT a drugi TOPSIN 500 SC. Nie wiem jak dalej ratować thuje. Na dodatek złego po przeciwnej stronie ogrodu Żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis)również coś dopadło. Zaczęły usychać od dołu. Wstawiam kilka fotek i bardzo proszę o pomoc co to może być.
Z góry dziękuję.
Ewelina







____________________
Karol99 14:31, 11 lip 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Skupiłeś się na wykonywaniu setek oprysków, a może po prostu wystarczyło je podlewać? Skoro zaczęło się to po upalach? Ten rok jest wyjątkowo suchy, a tuje muszą mieć stale wilgotną glebę.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Ewelina88 15:06, 11 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 15
Sama nie wiem. Podlewane były. Może to poparzenia słoneczne?
____________________
Karol99 15:13, 11 lip 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Mi to wygląda na suszę, bo ogólnie widzę, że tuje straciły ładny żywy zielony kolor. Są takie jakby zółte.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Ewelina88 15:30, 11 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 15
Tak brzydko zżółkły. Są obecnie regularnie podlewane. Mam nadzieję że proces się zatrzyma. Dziękuję za zainteresowanie.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies