Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mazan 11:25, 27 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Paula_123

Nadmierna ilość chemii. Jaka jest zawartość azotu w nawozie? Drzewka usychają z powodu suszy fizjologicznej, którą im zaserwowaliście dając nawóz "pod korzeń" nieukorzenionym roślinom. Rośliny świeżo sadzone potrzebują wody, na nawóz będą czekać w następnym roku. Opisujesz objawy podobne do wywołanych przez psi mocz, dlatego zapytałem o zawartość azotu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Paula_123 12:09, 27 lip 2015

Dołączył: 27 lip 2015
Posty: 3
Dziękuję za szybką reakcję i odpowiedź. Po południu postaram się wysłać zdjęcia z innego komputera. Posypaliśmy nawóz, ponieważ tak nam doradził sprzedawca. Dodam jeszcze, że drzewka które kupiliśmy są dosyć wysokie (ok. 1,50 m). Pod drzewkami nie ma agrowłókniny. Zawartość azotu w nawozie – również postaram się ustalić i napiszę po południu. Pozdrawiam
Paula_123 16:28, 27 lip 2015

Dołączył: 27 lip 2015
Posty: 3
Przesyłam zdjęcia, odnośnie azotu, rośliny po posadzeniu były nawożone preparatem Substral Osmocote: Azot (N) całkowity 15%, w tym 7% amonowy, 7,1% azotanowy



Proszę o poradę co teraz możemy z drzewkami zrobić, jak im pomóc. I to drzewko, które jest a najgorszym stanie, ratować czy już nie ma sensu?
Pozdrawiam!
Gardenarium 21:35, 07 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
nilosky napisał(a)
Witam

Mam problem z tujami szmaragd – czubki tui straciły sztywność i bardzo się „kłaniają”.
Po zimie tylko jedna z nich tak się zachowywała, teraz kolejne. Dodatkowo zaczynają się pojawiać pojedyncze usychające gałązki. Nie w grupach tylko właśnie pojedynczo pośród ładnych, dobrze wybarwionych innych gałązek.

Trochę historii z tego sezonu – może ktoś z Was wpadnie na jakiś pomysł:
Tuje generalnie są na balkonie i tu zimowały w kartonach (ocieplone styropianem). Zimę przetrwały w doniczkach szkółkowych z „ziemią” szkółkową.
Na początku sezony były podlane i spryskane „płynnym wieloskładnikowym nawozem do nawożenia dolistnego roślin iglastych” firmy pinivit.
Potem zostały przesadzone do większych doniczek w dodaniem podłoża do iglaków i granulowanym nawozem Agrecol do iglaków 100 dni (azot+fosfor+potas).
Aktualnie tylko sukcesywnie podlewane bez żadnych dodatków. Przelanie raczej nie grozi bo doniczki mają „system nawadaniania” (sygnalizację ilości wody - spławik).

Macie może pomysł jak je ratować, co sprawdzić, co zrobić POMÓŻCIE PROSZĘ

Pozdrawiam
Darek


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:36, 07 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklej większe zdjęcia ale moim zdaniem to żadna choroba a to, że one po prostu potrzebują gruntu albo większych donic, te są za małe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:36, 07 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przejrzyj dokładnie te tuje, na przedostatnim zdjęciu sucha gałazka wygląda na złamaną, utnij ją.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Asisko_2005 21:36, 07 sie 2015


Dołączył: 10 maj 2013
Posty: 1332
Po mojemu też mają ciasno, doniczki są bardzo małe w porównaniu do wielkości rośliny.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3265-mlody-ogrodek-dyletantki
mikina34 21:37, 07 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
A może ktoś będzie wiedział co dolega mojej tuji? Jedna taka bidula, nie mam pomysłu co jej szkodzi Ostatnio zauważyłam, że niektóre gałązki zrobiły się czarne, wyrzucić czy ratować?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Karol99 14:31, 08 sie 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Czrarne bo pewnie podlane przez pieska. Czy nawozisz tuje i jak często? Nie wyrzucaj jej, szkoda. Przywiąż do jakiegoś palika i dużo podlewaj, bo widzę, że raczej sucho mają. Zrobi się ładna już nawet w następnym roku.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
mikina34 11:45, 10 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Karol99 napisał(a)
Czrarne bo pewnie podlane przez pieska. Czy nawozisz tuje i jak często? Nie wyrzucaj jej, szkoda. Przywiąż do jakiegoś palika i dużo podlewaj, bo widzę, że raczej sucho mają. Zrobi się ładna już nawet w następnym roku.


Karolu,
też tak myślałam, ale zbyt wysoko te gałązki czerniały, nie ma szans żeby tak wysoko piesek zadarł nogę
Tuja już została zutylizowana (ten czarny kolor gałązek mnie najbardziej zaniepokoił), ale widzę, że kilka innych jakby zaczynało się "kłaniać".
Jak na razie stawiam na niedobór wody i suszę, ale ktoś mi powiedział, ze to może być fytoftoroza
Ale nie ma typowych objawów (nie brązowieją gałązki tylko jakby matowieją i zwieszają się, na końcu zaczynają czernieć), za to korzenie płytko przy podstawie czarne ale głębiej piękne i całkiem spore.
Ma ktoś pomysł co to?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies