Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Gardenarium 07:00, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy



vagnieszka napisał(a)
Mazan,
popatrz swoim fachowym okiem na te tuje proszę i powiedz mi co im może być







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
vagnieszka 11:18, 13 lip 2015


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
to dla formalności wklejam, co mi Mazan odpisał:

"Vagnieszka

To infekcja grzybowa, prawdopodobnie szara pleśń. W takim środowisku lubi też przebywać przędziorek. Sprawdź czy nie ma pajęczynek. Widoczne są ślady cięcia - czy zabezpieczyłaś przycięte końcówki środkiem p/grzybowym, np dithane, bravo/gwarant lub innym?
Teraz powinnaś tuje wyczesać z uschniętych gałązek i spalić, a po tym opryskać 2 - 4x naprzemiennie podanymi środkami.
Obrazowo - jak to zrobić - jest pokazane w wątku: www.ogrodowisko.pl/watek/1128-choroby-i-szkodniki-zywotnikow-thuja?page=4 i dalej."


____________________
Agulek Mój "ogród"
Gardenarium 11:38, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewelina88 napisał(a)
Witam,
bardzo proszę o pomoc. Od jakiegoś miesiąca moje thuje smaragd zaczęły chorować. Thuje były na wiosnę posypane nawozem. Wszystko zaczęło się po pierwszych upałach (na początku czerwca). Rośliny zaczęły dostawać żółte plamy a czubki i młode przyrosty zasychać. Pierwsze podejrzenie - przędziorek. Opryskiwane 2- krotnie. Oprysk połączony z preparatem Substral na brązowienie igieł. Niestety chyba to nie poskutkowało gdyż kolejne thuje zaczęły żółknąć i czubki igieł zasychać. Kolejny zabieg to oprysk przeciw grzybom. Pierwszy zabieg PROPLANT a drugi TOPSIN 500 SC. Nie wiem jak dalej ratować thuje. Na dodatek złego po przeciwnej stronie ogrodu Żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis)również coś dopadło. Zaczęły usychać od dołu. Wstawiam kilka fotek i bardzo proszę o pomoc co to może być.
Z góry dziękuję.
Ewelina





Mnie się nie podoba cała ta gleba w której rosną. Namacaj czy ona jest sucha czy za mokra może, trzeba wykluczyć najpierw to, no i czy pod wysokimi tujami nie położyłaś czasem maty p.chwastwom?
Mogły też zostać przenawożone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewelina88 11:53, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 15
Pani Danusiu mata nie jest położona. Tylko wyściółka z grubej kory. Gleba jest wilgotna. A na wiosne tylko po pół garści nawozu substral przeciwko brązowieniu igieł podsypałam pomiędzy tujami - nie bezpośrednio pod rośliny tylko pomiędzy nimi, aby nie przedobrzyć. Spróbuje powycinać chore przyrosty i dzialać dalej. Ale jak? Martwią mnie te duże szmaragdy gdyż cały szpaler jest porażony.
____________________
tekla27 22:02, 19 lip 2015

Dołączył: 19 lip 2015
Posty: 2
Witam,

Z moimi tujami dzieję się coś niedobrego. Wyglądają jakby usychały, przeważnie końcówki gałązek sa suche i brązowe, ale są też miejsca gdzie cała gałązka jest sucha, czy da sie jeszcze uratować drzewka?































KasiaBawaria 07:29, 20 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Wczoraj podlalam zywoplot i kilkadziesiat tui aliette. U mnie poczatkowa faza usychania wierzcholkow, wiec mam nadzieje, ze pomoze.
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 08:43, 20 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tekla27

Nie napisałaś jak z podlewaniem. Może to wynik przesuszenia 3 - 4 tygodnie wcześniej. Teraz jednak - oprócz regularnego podlewania - opryskaj dithane a po 7 - 10 dniach bravo. Jeśli choroba będzie postępować zastosuj topsin lub sportak.


Pozdrawiam



KasiaBawaria

HT to herbatka tymiankowa.
Gałązki powinnaś opryskać również, gdyż grzyb może rozwijać się dalej. Korzenie zabezpieczyłaś, ale gałęzie też trzeba.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 10:48, 20 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ale Aliette jest przeciez srodkiem systemicznym, pobieranym do galezi`?
____________________
Zapraszam na kawe
Paula_123 09:58, 27 lip 2015

Dołączył: 27 lip 2015
Posty: 3
Dzień Dobry,
Zwracam się z gorącą prośba o poradę.
Na przełomie kwietnia / maja 2014 posadziliśmy tuje szmaragd (9 szt.).
Tuje w momencie sadzenia podsypane zostały nawozem Osmocote.
Następnie ok. września 2014 dokupiliśmy i posadziliśmy kolejne 6 szt. (u tego samego sprzedawcy).
I również przy sadzeniu podsypaliśmy Osmocote.
Ta ruga partia tuj nieco wizualnie różniła się od tej pierwszej, aczkolwiek były zielone i wyglądały na zdrowe.
Wszystkie tuje przetrwały zimę bez większych zmian (niektóre z tuj z pierwszej partii (9 szt.) po zimie miały nieco powyginane czubki, ale tuje z drugiej partii (6 szt.) wyglądały dobrze ).
Aczkolwiek ok. maja 2015 zauważyliśmy pewne niepokojące zmiany w tujach z drugiej partii (6 szt.). Tuje zaczęły brązowieć i usychać. W związku z tym w maju zastosowaliśmy nawóz „Tuje Żywotniki Ogród Start”, a następnie w czerwcu dokonaliśmy oprysku preparatem „Substral Długo Działający Saprol” (myśleliśmy, że tuje zaatakował grzyb).
Niestety stan drzewek nadal się pogarsza, pierwsze drzewko jest zaatakowane w bardzo dużym stopniu, kolejne 6 szt. również brązowieją od spodu. Boimy się, aby cokolwiek to jest, nie przeszło na pozostałe 9 szt. zdrowych drzewek.
Bardzo proszę o pomoc i poradę jak możemy pomóc drzewkom. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
P.S. Próbowałam załączyć zdjęcia, ale niestety nie udało mi się.
Karol99 10:54, 27 lip 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Przydałyby się zdjęcia. Dlaczego sypaliście nawóz przy sadzeniu? To najgorsze co można zrobić. Nie nawozi się świeżo posadzonych roślin. Skupiliście sie na kupowaniu różnych środków, a może wystarczyło je dużo podlewać ten rok jest wyjątkowo suchy, a tuje wymagają stale wilgotnej gleby. Czy jest pod nimi położona agrowłóknina?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies