Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mazan 16:08, 01 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Maxiu61

Z opisu niezbyt pełnego wynika, że może to być licinek tujowiaczek. Jest przyczyną brązowienia pędów, gdyż larwy wgryzają się do środka minując łuski. Zwalczać można jedynie motyle /ćmy/ ogólnie dostępnymi środkami owadobójczymi.
To szkodnik z rodziny namiotnikowatych.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 16:22, 01 cze 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Mazan napisał(a)
Piotraudi

Na te grzyby nie wymyślono skutecznej metody zwalczania oprócz wycinania 2 cm poniżej obrączki i zabezpieczania preparatami fosfonowymi i propanokarbem, np aliette, proplant. Obie substancje zawiera Provado Plus.



Rozumiem a co może być powodem usychania dolnych galazkow tuji a okolicznych wiedniecie? No i dochodzą do tego te brązowe plamki zaznaczam żadne psy koty nie sikaja na tuje
mangaa 18:40, 01 cze 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Mazan
Jeszcze jedno pytanie.
Jak często mam robić oprysk na szara pleśń ?
Z góry dziękuję.
maxiu61 20:38, 01 cze 2018

Dołączył: 31 maj 2018
Posty: 3
Drodzy forumowicze czy ktoś z was wie może co to za robactwo. Pojawiło się dwa dni temu na tujach a tuje są praktycznie do wycięcia. Po zimie myślałem ze po prostu zmarzły ale wstrzymałem się z wycinka a tu nagle wyległo się to coś jak na fotkach. Szukałem w necie ale znalazłem tylko artykuły o mączniaku on znacznie rożni się od tego co jest u mnie. Są to malutkie podobne do ćmy 3-5mm fruwające stworki. Nie wiem czy ma to jakikolwiek związek z brązowieniem thuj i prosił bym o wypowiedz kogoś kto miał podobny problem. Dodam ze jestem laikiem i mam nadzieje ze nie powielam tego problemu. Dodaje zdjęcia z czarnego tla bo na tujach nie ma możliwości zrobić wyraźnego zdjęcia.Tuje maja tylko zielone czubki reszta brązowa jak na foto lub całkowicie obumarło.
Mazan 21:09, 01 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mangaa

Co 7 dni.


Pozdrawiam



Maxiu61

Jak pisałem. To licinek tujowiaczek.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
maxiu61 21:22, 01 cze 2018

Dołączył: 31 maj 2018
Posty: 3
Mazan jesteś wielki dzięki za pomoc a czy thuje praktycznie całe brązowe zżarte przez tego szkodnika da się odratować?
mangaa 13:12, 02 cze 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
Mazan dziękuje
I bardzo prosze o odpowiedź na jeszcze jedno ostatnie już pytanie (naprawdę) bo chcę to wszystko zrobić dobrze..

Wklejam przykładowe zdjęcie. Jak mam oberwać roślinę, gdy uschnięte sa tylko końcówki igieł gałązka od środka jest zielona. Same zbrązowiałe igły usuwać czy całą gałązkę byś wycinał (jeśli tak to z jakim marginesem)?


Mazan 13:34, 02 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mangaa

Po co wycinać? Jeżeli to szara pleśń po zwalczeniu uschnięte łuski czy pędy usuń. Mam nadzieję, że czytałaś o czyszczeniu iglaków u innych i wiesz jak to robią - każdy ma inną metodę. Robi tak, jak wygodnie, a przy tym skutecznie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mangaa 18:41, 02 cze 2018

Dołączył: 03 paź 2017
Posty: 44
OK, tak też więc zrobię, poczekam aż uschnie to, co ma uschnąć i dopiero usunę.

Dziękuję raz jeszcze za wielką pomoc.
Gdanszczanka 22:01, 02 cze 2018


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99
Witajcie,
mam problem z thujami
Posadzone jakieś 4 lata temu. Mają około 2,5 m wysokości - to nie młode drzewka

Na początku sezonu (kwiecień) jednej z nich zaczęły więdnąc pędy.
Myślałam, że może za dużo nawozu się sypnęło albo za mało podlane (co dziwne bo pozostałe 11 sztuk zdrowe). Dla obu tych przypadków rozwiązaniem było lanie wody i tak też zrobiłam.
Niestety końcówki pędów zrobiły się jasne a jeden pęd zrobił się cały jasny
Teraz widzę podobne objawy u 2 thui obok. Więdną pędy, jaśnieją końcówki.
Poniżej zdjęcia.
Bardzo proszę o pomoc - żal mi ich strasznie


____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies