Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mazan 17:34, 03 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gdanszczanka

Diagnozę oparłem o fotkę z odciętym pędem. Wskazuje na fytoftorozę. Podlewanie trzykrotne co 14 dni aliette, proplantem i previcurem. Do oprysku previcur.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gdanszczanka 17:40, 03 cze 2018


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99

Dziękuję Ci za szybką odpowiedź
Diagnoza niewesoła..
Czy preparat zastosować również na sąsiadujące, wyglądające zdrowo rośliny?
I przepraszam za może głupie pytanie ale podlewanie co 14 dni naprzemiennie najpierw aliette potem proplant a potem previcur? A nie ich mieszanką?
____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
Mazan 18:05, 03 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gdanszczanka

Możesz wybrać tylko jeden z nich do podlewania, ale efekt wątpliwy. Mieszanką jest previcur - zawiera obydwie substancje wymienione wcześniej. Podałem je gdyż nie wiemy który z grzybów Phytophtora zaatakował. Podlewać należy wszystkie rośliny, gdyż zauważyłaś, że najpierw objawy były na jednej roślinie, dopiero później pojawiły się na sąsiednich. To grzyb glebowy i łatwo przemieszcza się nie tylko przez korzenie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gdanszczanka 19:06, 03 cze 2018


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99
Rozumiem.
Dużo trzeba wlać miksturki na taką 2.5m thuję?
Niedaleko mam rododendrony, kawałek obok jałowce. Odkazic glebę w tym rejonie poprostu?
____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
piotraudi 19:11, 03 cze 2018

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Kolego mazan na tych zdjęciach także może być widoczna fytoftoroza? Gałązki usychaja od spodu tuji niby pod brązowa kora gałązka jest zielona lecz czym bliżej środka gałązki kolor zmienia się na taki blady z brązowym w środku galazki
BEX4 19:25, 03 cze 2018

Dołączył: 03 cze 2018
Posty: 4
Ja także się przyłącze od czego mogą powstawać takie czarne plamy bardzo dużo tuj takie ma ale nie mam psa ani kota w dodatku nigdy nie widziałem aby coś je obsikiwalo możliwe że jest to przenawozenie?
Gdanszczanka 20:01, 03 cze 2018


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99
Dla pewności (a może mi sie upiecze) pokaleczylam troche te moje bidaki.
Ponizej nacięcia z 2 krzewów.



BEX4 ja też nie mam zwierzakow, ale takie ślady zostawiaja mi na krzakach koty sasiadow. Thuje, cisy mam popalone moczem. Przy pieleniu czuje kazdorazowo nieprzyjemny zapach kociego moczu. Koty wypuszczane sa przez sasiadow na noc i wtedy wlasnie znacza teren.
Mam takie slady tylko u dołu kilku konkretnych okazow.
____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
KasiaGryshie 13:46, 10 cze 2018

Dołączył: 10 cze 2018
Posty: 4
Kochani pisalam juz w innym dziale ale chyba tu bedzie odpowiedniej. Znalazlam na tujach w srodku na galazkach takie skorupki z zawartoscia. Dodam ze.mam pajeczynki ma tujach i zaczynaja obumierac. Czy takie cos jak na zdjeciu to przedziorek ? Ile razy w jakich odstepach i czym pryskac ? Prosze o pomoc. Kasia
NatNat89 11:08, 11 cze 2018

Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 1
Proszę o pomoc w identyfikacji szkodnika, który znajduje się na doniczkach moich tui. Tuje brązowieją od środka. Już dwukrotnie zastosowany nawóz wiosenny do iglaków w granulkach. Mimo regularnego podlewania i oprysku przeciw szkodnikom, są w coraz gorszym stanie. Dodam, że stoją na tarasie w nasłonecznionym miejscu. Może przyczyną jest ten szkodnik. Malutkie czarne bardzo szybkie robaczki głównie na doniczkach tak jakby przy ziemi i korze. Nie zauważyłam ich na krzewie.
songo 22:46, 21 cze 2018

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 9
NatNat89 napisał(a)
Proszę o pomoc w identyfikacji szkodnika, który znajduje się na doniczkach moich tui. Tuje brązowieją od środka. Już dwukrotnie zastosowany nawóz wiosenny do iglaków w granulkach. Mimo regularnego podlewania i oprysku przeciw szkodnikom, są w coraz gorszym stanie. Dodam, że stoją na tarasie w nasłonecznionym miejscu. Może przyczyną jest ten szkodnik. Malutkie czarne bardzo szybkie robaczki głównie na doniczkach tak jakby przy ziemi i korze. Nie zauważyłam ich na krzewie.

A skaczą? Wyglądające podobnie żyjątka znalazłem na swoich żywotnikach, również podejrzewając je o najgorsze. Identyfikacja mikroskopowa wykazała, że są to skoczogonki. Doszedłem do wniosku, że nie one były przyczyną problemów.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies