Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

zepp 18:14, 26 lis 2018

Dołączył: 26 lis 2018
Posty: 2
Witam, mam problem z tujami szmaragd które posadziłem 2,5 roku temu (kwiecień 2016). Mam założone nawadnianie więc na brak wody nie narzekają. Urosły na około 150 cm. Przez ten czas nic się złego z nimi nie działo. Jednak do sierpnia tego roku ponieważ wtedy zauważyłem że zaczęły brązowieć czubki (w załączeniu zdjęcia). Mimo że na wiosnę dałem nawóz przeciw brązowieniu igieł. Jeden znajomy ogrodnik stwierdził że to grzyb spryskałem więc Topsinem, obciąłem brązowe końcówki i spaliłem jednak po jakimś czasie znowu na innych tujach pojawiło się to samo mimo iż wszystkie zostały przeze mnie spryskane środkiem grzybobójczym Topsin. W związku z tym czy to może jakiś robak np. przędziorek? Proszę o pomoc. Dziękuję.

Gardenarium 19:19, 26 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odpisałam w innym wątku. Nie wklejaj jednego pytania w kilku wątkach, mam wtedy dwa razy więcej roboty.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/2362-problemy-z-tujami?page=95#
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paula23 16:42, 17 mar 2019

Dołączył: 17 mar 2019
Posty: 5
Witam.
Mam problem z moimi tujami, nie wiem co się z nimi dzieje. Może ktoś rozpozna i podpowie co robić. Czy stosować jakiś oprysk.?






Gardenarium 16:46, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Opryski nie są lekarstwem na całe zło, napisz czy masz szmatę pod korą, pokaż zdjęcie i napisz co z nimi robiłaś w sezonie poprzednim.

Brak zdjęcia, brak odpowiedzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paula23 16:48, 17 mar 2019

Dołączył: 17 mar 2019
Posty: 5
Już edytowałam i są zdjecia
Paula23 16:54, 17 mar 2019

Dołączył: 17 mar 2019
Posty: 5
Nie mam nic położonego pod kora, w zeszłym sezonie nic takiego z nimi nie robiłam, nie były podcinanie, nawożone 2 razy, pryskane gwarantem na grzyba.
Gardenarium 17:07, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dwa pierwsze to nie tuje a cyprysiki Lawsona, one przemarzają i tak mogło być.
Wyglądają masakrycznie i zapewne s]przyczyną jest brak właściwej pielęgnacji, albo nadgorliwość w nawożeniu itp.

Cyprysiki trzeba wykruszyc z tego brązowego.
Tuje wyczesać, wyczyścić, wybrać to brązowe. Co do oprysków nie pomogę, nie stosuję oprysków bo mi wszystko doskonale rośnie dzięki właściwej pielęgnacji.

Skup się na tym co mogłeś robić źle? Gleba/nawożenia/podlewanie - trzy rzeczy najważniejsze w uprawie roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paula23 17:17, 17 mar 2019

Dołączył: 17 mar 2019
Posty: 5
A jak prawidłowo nawozić? Proszę napisać czy mogę już przyciąć boki tuji aureospikata posadzonego na żywopłot, drzewka mają około 2m wysokości i zależy nam na tym żeby jeszcze na wysokość rosły. Ile im sypać nawozu i kiedy?
Gardenarium 17:24, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W pierwszym roku po posadzeniu w żyzną, zaprawioną glebę się nie nawozi, a pozwala roślinom ukorzenić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paula23 17:42, 17 mar 2019

Dołączył: 17 mar 2019
Posty: 5
Tą naszą tuje aureospikata sadziłam 5 lat temu. I tak jak Pani pisze w pierwszym roku nie nawozilam. Pan w szkółce kazał nam sypać po jednej łyżce 3 razy tzn. na przełomie marca i kwietnia,w maju i czerwcu. Czy tak powinno być? Obficie są zawsze podlewanie. Obecnie urosły do około 2m i chciałabym ciąć boki. Kiedy to można zrobić?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies