Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

DariaB 13:35, 12 wrz 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)


Na różance nie sadź już drzew. Róże pod drzewami narażone są na większą ilośc wilgoci na liściach i łatwiejszy przez to łup dla chorób grzybowych. Na rogu masz coś wyższego, co to? Naprzeciw rabaty masz przecież wiśnię. Ona po czasie też będzie duża.

Nie wiem, jak wygląda ogród Gabrysi teraz. W podsumowaniu uwzględniła też żywopłoty. Po posadzeniu drzewa wyglądają bardzo niewinnie, ale lata lecą szybko. Nawet małe drzewa osiągają z czasem 6 m wysokości i parę metrów szerokości.


Na rogu jest miłorząb, nie pamiętam odmiany ale wcześniej czytałam, ze jest niewysoki i kolumnowo rośnie. Ogród Gabrysi śledzę na isntagramie i większość z tych drzew nadal u niej rośnie Samych wiśni to ona chyba ma z 11 sztuk
Tam gdzie namaziałam tego judaszowca nie ma róż, one są w lewym rogu rabaty tylko. No i nie zakładam drzewka wyższego niż 2-3 m.
A może brzozę posadzić w dużej donicy? np w kastrze budowlanej?
A tak poza tym Ewo fajnie Cię widzieć
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 13:38, 12 wrz 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)


Dario, masz ogród niezbyt głęboki i podkreślasz jego mikrą głębokość sadząc drzewa przy ogrodzeniu, dookoła. Ilość drzew głębi nie doda, a jeszcze ją podkreśli, jeśli będziesz je tak dalej sadzić.

A brzozy nie możesz posadzić poza ogrodzeniem? Widziałaś tą brzozę już taką wyrośnietą? Chyba Madżenka ją ma w swoim ogrodzie, ale tutaj też tylko stare fotki zostały.


Mi po prostu szkoda tej brzozy bo widzę, że się męczy tam gdzie rośnie. Mogę ją dać poza ogrodzenie, ale tylko w miejscu gdzie jest ta wjazdowa rabata, tyle, że za przęsłem, bo przed resztą ogrodzenia rosną trawy.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 15:01, 12 wrz 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33385
DariaB napisał(a)


Na rogu jest miłorząb, nie pamiętam odmiany ale wcześniej czytałam, ze jest niewysoki i kolumnowo rośnie. Ogród Gabrysi śledzę na isntagramie i większość z tych drzew nadal u niej rośnie Samych wiśni to ona chyba ma z 11 sztuk
Tam gdzie namaziałam tego judaszowca nie ma róż, one są w lewym rogu rabaty tylko. No i nie zakładam drzewka wyższego niż 2-3 m.
A może brzozę posadzić w dużej donicy? np w kastrze budowlanej?
A tak poza tym Ewo fajnie Cię widzieć


A nie pisałyśmy już kiedyś o różance, że jesli posadzisz tym miejscu drzewko, to na rabacie zrobi się takie U, czyli z dwóch stron wyższe elementy a pośrodku „dziura”.

Nie wiem, czy brzoza da radę w kastrze, brak mi doświadczeń w tej dziedzinie

Wpadam jak mogę. Mam parę ogrodów do których staram się zawsze zajrzeć jak jestem na O
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 15:02, 12 wrz 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33385
DariaB napisał(a)

Mi po prostu szkoda tej brzozy bo widzę, że się męczy tam gdzie rośnie. Mogę ją dać poza ogrodzenie, ale tylko w miejscu gdzie jest ta wjazdowa rabata, tyle, że za przęsłem, bo przed resztą ogrodzenia rosną trawy.


Może to jest dobre wyjście z sytuacji?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DariaB 15:07, 12 wrz 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)


A nie pisałyśmy już kiedyś o różance, że jesli posadzisz tym miejscu drzewko, to na rabacie zrobi się takie U, czyli z dwóch stron wyższe elementy a pośrodku „dziura”.

Nie wiem, czy brzoza da radę w kastrze, brak mi doświadczeń w tej dziedzinie

Wpadam jak mogę. Mam parę ogrodów do których staram się zawsze zajrzeć jak jestem na O

No tak pisałyśmy ciekawe kiedy uda mi się poskromić moje żądze
Fajnie, że jestem wśród ogrodów do których zaglądasz
Pomyślę jeszcze o tej brzozie, teraz jej pewnie nie ruszę tylko wiosną. Ja już tak mam, że każdym pomysłem się z Wami dzielę
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 15:36, 12 wrz 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33385
Brzozę lepiej przesadzić jak zrzuci liście, pażdziernik/listopad.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DariaB 15:41, 12 wrz 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)
Brzozę lepiej przesadzić jak zrzuci liście, pażdziernik/listopad.

Nie muszę czekać do wiosny? to dobra wiadomość w takim razie i Doorenbosy mogłabym przesadzić. Od razu nabrałam energii do darcia darni
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Wiaan 15:52, 12 wrz 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5191
Daria jak posadzisz sobie przy wjeździe brzozę to nie wiem czy będziesz szczęśliwa sprzątając liście i wiosną strączki. Liście to nić ale te strączki są brzydkie. Od wjazdu będziesz miała bałagan, wiem co mówię mam wielkie brzozy, a były takie malutkie
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
DariaB 17:31, 17 wrz 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Aneta w takim razie nadal nie wiem co zrobię z brzozą, pomartwię się o nią kiedy indziej
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 17:43, 17 wrz 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Udało się przekopać drugą część ogrodu, poprosiłam znajomego o pomoc, 1,5 godziny pracy glebogryzarką i gotowe, a ja kopałabym jeszcze przez miesiąc pewnie. Teraz muszę wygrabić to co jeszcze zostało, ciężka robota, powiem szczerze, że jestem umęczona.
Z założenia druga strona ogrodu ma być bez trawnika. Podpatrzyłam na instagramie u Gabrysi rabatę ze ścieżką przez środek trawnika. Ja trawnika mieć nie będę ale wydaje mi się, że taka rabata przełamie nudę.
Tu rabata z wymiarami:

tutaj wstępny projekt

Na pokrywie studni postawiłabym lustro wodne. Rośliny które mogę tam posadzić to raczej tylko byliny ponieważ w zimie z dachu leci śnieg. Przy tarasie mogłabym posadzić tą biedną śś która w zasadzie nie wiem czy żyje, dlatego wydzieliłam osobną rabatę.
Mogę rabatę ze ścieżką poszerzyć trochę w stronę ogrodzenia. Na końcu ścieżki posadzę wiśnię Royal Burgundy. Wiadomo, że w okolicy brzóz też coś posadzę
Jeszcze zdjęcia bez rysunków.


Jak to widzicie?
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies