Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Judith 10:56, 25 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9915
anuska2507 napisał(a)
[...]

Proponuję też, żebyś zwróciła uwagę, jeśli zdecydujesz się jednak na rabaty przy ścianie, dokąd sięgają opady deszczu. Blisko ścian zazwyczaj jest sucho i utrzymanie roślin może okazać się kłopotliwe. Ja chyba zrezygnowałabym z robienia rabat pod ścianą.

Przy zmianach klimatycznych i suchych latach (latach w sensie pory roku ) ta kwestia ma minimalne znaczenie. Utrzymanie ogrodu bez dodatkowego nawadniania stało się i tak niemal niemożliwe.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 11:15, 25 lut 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Ja bym posadziła cisy zamiast kosodrzewiny. Moja kosodrzewina wyłysiała z tej strony gdzie rośliny ja dotykały,zacieniały...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
anuska2507 12:33, 25 lut 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Judith napisał(a)

Przy zmianach klimatycznych i suchych latach (latach w sensie pory roku ) ta kwestia ma minimalne znaczenie. Utrzymanie ogrodu bez dodatkowego nawadniania stało się i tak niemal niemożliwe.


Masz rację i ja zdaję sobie z tego sprawę, ale skoro Daria dopiero planuje rabaty, to wolałam to zasugerować. Zawsze to jeden problem mniej
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Anda 13:33, 25 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33385
Wiolu, jaką odmianę kosodrzewiny miałaś?

Myślę, że z zachowaniem odpowiedniego odstępu do bylin, lekkim zakwaszaniem gleby ściółką z kory kosodrzewina powinna dać radę. U nas rosną kosodrzewiny przy jezdniach w mieście wraz z lawendą, perowskią i trawami, i dają radę. Nie są zbyt gęste, bo nie są przycinane w fazie świeczek, ale są zielone.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 13:46, 25 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33385
Dario, taka propozycja układu rabat z drzewami



To tylko poglądówka, ogólny zarys. Nie uwzględniłam odległości i o nie chciałam Cię zapytać. Jakie zachowałaś przy sadzeniu? Fastigiaty będą miały średnice 3m, Kanzany mogą dorosnąć nawet do 6m, a Doorenbos nawet do 7m.

Brzózki posadziłabym jako zagajniczek z ławeczką. Całą rabatę obsadziłabym niskimi bylinami i grubo wykorowała

Obok mogłaby stać ścianka wodna. Można kupić takie już gotowe z metalu lub cortenu albo wymurować samemu. Cichy szum brzóz i lekki plusk wody latem w upały - czujesz to?

W przedogródku nie sadziłabym już Nigr, bo wraz z bukami będzie tam zbyt ciemno i ponuro. Posadziłabym na ich miejscu buki, ale nie w rządku. Pomiędzy nimi jakiś ładny krzew kwitnący zimą, np. Hamamelis lub Viburnum Charles Lamont. Tam masz okno i ładnie to by wyglądało.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DariaB 14:28, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)
Dario, taka propozycja układu rabat z drzewami



To tylko poglądówka, ogólny zarys. Nie uwzględniłam odległości i o nie chciałam Cię zapytać. Jakie zachowałaś przy sadzeniu? Fastigiaty będą miały średnice 3m, Kanzany mogą dorosnąć nawet do 6m, a Doorenbos nawet do 7m.

Brzózki posadziłabym jako zagajniczek z ławeczką. Całą rabatę obsadziłabym niskimi bylinami i grubo wykorowała

Obok mogłaby stać ścianka wodna. Można kupić takie już gotowe z metalu lub cortenu albo wymurować samemu. Cichy szum brzóz i lekki plusk wody latem w upały - czujesz to?

W przedogródku nie sadziłabym już Nigr, bo wraz z bukami będzie tam zbyt ciemno i ponuro. Posadziłabym na ich miejscu buki, ale nie w rządku. Pomiędzy nimi jakiś ładny krzew kwitnący zimą, np. Hamamelis lub Viburnum Charles Lamont. Tam masz okno i ładnie to by wyglądało.



O kurczaki! Pełna profeska Myśl o takim brzozowym zagajniku mi przeszła przez głowę i nawet o ławeczce myślałam i o wodzie w ogrodzie też myślałam blisko tarasu, no ekstra!
Wygląda jakbyś mi w myślach czytała pomysł bardzo mi się podoba. Brzozy na pewno są do poprawki jeśli chodzi o sadzenie. Tam jest 4 m, więc co 2 m powinno być ok. Pod brzozami aktualnie rosną róże okrywowe białe, stipa i czosnki. Mam też chyba z 9 sztuk azali japońskiej. Mam jeszcze jedną brzozę płaczącą, posadzoną od czapy przy tarasie, może ją jeszcze się gdzieś da wkomponować?
Tak to wyglądało w lecie, później jak zrobili taras to musiałam brzozy przenieść.


Muszę obczaić jak się robi takie ścianki wodne i czy dużo z tym pracy przed zimą.

Kanzany są posadzone chyba co 3m, muszę sprawdzić. Między nimi rosną jeszcze hortensje.


Ciężko zrobić dobre zdjęcie bez szerokątnego aparatu Mniej więcej widać co mam za ogrodzeniem.

Teraz buki - posadzone co 1,5 m i muszę się przyznać, że mam sąsiada, który nie ma ogrodu za ogrodzeniem i ja muszę się od niego trochę odgrodzić, dlatego te drzewa tam posadziłam. Pomysł z ławeczką w sumie fajny, tylko z niej byłby widok na podjazd. I chyba wolałabym od frontu drzewa z bardziej rozbudowaną koroną, bo od 10 do 15 ładuje od tej strony słońce, obawiam się, że buczki nie zapewnią wystarczającego cienia, a akurat okno na wprost ogrodzenia to gabinet męża i on często tam spędzie całe dnie pracując, przydałoby mu się trochę cienia.
Kaliny i oczar super, piękne są, myślałam o tych roślinach ale bardziej tam z tyłu ogrodu.
Najgorsze jest to, że mam sporo roślin, które muszę przesadzić i znaleźć im miejsce. Mam róże, mam piwonie, trawy, krzewuszki, jeżówki, świdośliwy 2 sztuki.

No i te graby przy tarasie, posadzone chyba coś około 2 m od siebie, ale nie wiem czy jednak nie za blisko tarasu, ogrodzenia i cisów?
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Wiolka5_7 14:59, 25 lut 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Anda napisał(a)
Wiolu, jaką odmianę kosodrzewiny miałaś?

Myślę, że z zachowaniem odpowiedniego odstępu do bylin, lekkim zakwaszaniem gleby ściółką z kory kosodrzewina powinna dać radę. U nas rosną kosodrzewiny przy jezdniach w mieście wraz z lawendą, perowskią i trawami, i dają radę. Nie są zbyt gęste, bo nie są przycinane w fazie świeczek, ale są zielone.



Pinus mugo Wintergold.
Ja mam złe doświadczenia z kosodrzewinami.Rok temu wywaliłam jedną chorą na pniu i teraz po zimie kolejna cała chora... A do cisów nie mam zastrzeżeń...

Wiadomo u każdego rośliny różnie mogą rosnąć
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 15:01, 25 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33385
Co do buków, to one takie małe wcale nie są/będą

https://www.baumschule-horstmann.de/bilder/popup/saeulen-blutbuche-dawyck-purple-m014202_w_1.jpg
https://www.baumschule-newgarden.de/media/image/c1/be/dc/1040_0_Fagus-sylvatica-Dawyck-Purple-Saeulen-Buche-Purple-1VimSLHNjhq4W0.jpg

Fajne jest to, że buki na zimę nie zrzucają liści, tylko takie rdzawe zostają na drzewie do kwietnia.

Nawet jeśli zostaniesz przy bukach z boku, to przed ogrodzeniem od frontu powinnaś posadzić jednak jakieś zielone drzewa.
Co myślisz o kształcie rabat? Bo ta kwestia powinna być ustalona jako pierwsza
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 15:05, 25 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33385
Wiolka5_7 napisał(a)


Pinus mugo Wintergold.
Ja mam złe doświadczenia z kosodrzewinami.Rok temu wywaliłam jedną chorą na pniu i teraz po zimie kolejna cała chora... A do cisów nie mam zastrzeżeń...

Wiadomo u każdego rośliny różnie mogą rosnąć


Wiolu, no właśnie, tu dużo zależy od gleby. Cisy też są piękne, bardzo je lubię, ale nie wiem, jak to z nimi byłoby na takiej patelni. Jakie ilości opadów będą latem, jakie temperatury itp. Sadzenie większych roślin zawsze związane jest z pewnym ryzykiem niestety. Tu właścicielka sama musi podjąć decyzję, bo jest na miejscu i wie lepiej ode mnie, czego można się spodziewać.

A miałaś pod Twoimi kosodrzewinami kamyczki czy korę? Nie pamiętam niestety, ale pamiętam że miałaś problemy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 15:07, 25 lut 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Anda napisał(a)
Co do buków, to one takie małe wcale nie są/będą

https://www.baumschule-horstmann.de/bilder/popup/saeulen-blutbuche-dawyck-purple-m014202_w_1.jpg
https://www.baumschule-newgarden.de/media/image/c1/be/dc/1040_0_Fagus-sylvatica-Dawyck-Purple-Saeulen-Buche-Purple-1VimSLHNjhq4W0.jpg

Fajne jest to, że buki na zimę nie zrzucają liści, tylko takie rdzawe zostają na drzewie do kwietnia.

Nawet jeśli zostaniesz przy bukach z boku, to przed ogrodzeniem od frontu powinnaś posadzić jednak jakieś zielone drzewa.
Co myślisz o kształcie rabat? Bo ta kwestia powinna być ustalona jako pierwsza


A moje zrzucają i są łyse
Ale i tak je uwielbiam

Ewcia fajny projekt zrobiłaś ...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies