Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

DariaB 10:15, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)
Dario, no muszę się tu wtrącić. Jasne, możesz posadzić przy wjeździe pod płotem drzewo. To Twój podjazd, Twoja kostka, Twoja decyzja Jednak ze względu na małą powierzchnię drzewo będzie dużą konkurencję dla bylin i po pewnym czasie one będą rosnąć coraz słabiej. Poza tym gdy korona urośnie, to będzie więcej cienia na rabacie i będziesz musiała posadzić inne rośliny pod drzewem.

Justyna ma przy tarasie w ogrodzie drzewa posadzone dookoła tarasu, dalej jest już ziemia, ogród, gdzie woda nie spływa do odpływu, tak jak z płyt czy bruku, a wsiąka. I tam też będą się rozrastać korzenie jej drzew. No i taki taras ogrodowy robiony jest jednak inaczej niż podjazd przed domem, gdzie stoją ciężkie pojazdy. Pomyśl o tym, ile ziemi zostało wybrane pod ten podjazd i na jaką głębokość.

Dlaczego ta rabata nie może być "płaska"? Dlaczego koniecznie musi tam stać drzewo? To takie stereotypowe myślenie dla mnie... Rozumiem, że chcesz przełamać tą dużą, wybrukowaną powierzchnię. Jednak można to zrobić nasadzeniami dookoła, kompozycjami z donic przy wejściu albo i ławeczką przy wejściu, a nie koniecznie drzewem na tej ograniczonej powierzchni "Płaskie" rabaty mogą być tak bogate i piękne...

Mam propozycję co do Twoich brzózek, ale to dopiero po południu coś skrobnę

Pomysł Judith na bok domu popieram bardzo, bo sama chciałam Ci to zaproponować Mrokasia i Inka mają takie rabaty z boku domu, bez trawnika, u Mrokasi położone płyty, u Inki ścieżka z płyt.

Przy wyborze roślin nie myśl tylko o tym, jak to będzie wyglądać, ale też o tym, na jakim stanowisku będą rosnąć I ile Cię będzie kosztować czasu i wody opieka nad nimi


Ewo przez Twoje wpisy przemawia ogrom wiedzy i doświadczenia i doskonale wyłapałaś, że myślę stereotypowo Mimo, że mnie ciągnie do tego aby przełamać tę rabatę wysokim akcentem to pójdę za Twoją radą, drzewo zawsze będę mogła dosadzić. Może rzeczywiście jak ogarnę już całą przestrzeń to nie będę miała poczucia tego, że jestem na widoku i wszędzie goło
Z niecierpliwością czekam na Twoją propozycję odnośnie brzózek. A i jeszcze pytanko, bo wczoraj przeglądając forum, natrafiłam na informację żeby graby sadzić co najmniej 1m od ogrodzenia, a ja posadziłam moje 4 graby przy tarasie na szerokości 1,80 cm a za nimi jeszcze cisy, to chyba nie najlepiej? Będę miała problem żeby je ciąć w przyszłości i w sumie czy graby przy samym tarasie to dobry pomysł? Zależało mi na zasłonięciu widoku na skład, a niedawno się dowiedziałam, że sąsiad planuje tam budowę, ale jeszcze nie wiem dokładnie jaką i w którym miejscu. Jeszcze jest czas i szansa na przesadzenie grabów.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 10:24, 25 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Judith napisał(a)
A ja popieram Andę .
Wiedząc jednak (z autopsji, acz mnie juz przeszło, ale dopiero po kilku latach ogrodowania ), że chęć dodania czegoś wyższego może być okrutna i nie do przezwyciężenia, proponuję dać tam kilka rozrzuconych trzmielin na pniu. Anda, jak myślisz - dałyby radę w tym miejscu?


Podajmy sobie ręce

Tak, trzemieliny są wytrzymałe, ale... to takie małe pypcie w stosunku do tego dużego domu Jeśli już to lepiej spróbować iść w cisy jako wykrzykniki. Ja cały czas jestem za kosodrzewinami, ale już takimi w większym rozmiarze, takie ładne poduchy

https://www.pinterest.de/pin/252272016613480035/

Teraz jeszcze wpadło mi do głowy, że zamiast cisów lub kosodrzewin mogłyby tam też pasować miłorzęby Np. Troll. Mamy w szkółce takie niskie, na "pniu" 15 cm. Na pewno w PL też są. Też robią ładne poduchy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
olciamanolcia 10:33, 25 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7039
A może taki zestaw z trzcinnikiem po srodku
https://pl.pinterest.com/pin/602778731386239466/

ale zamiast rozplenic sesleria. też świetnie ale trawiasto
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Anda 10:39, 25 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
A po co trzcinniki pośrodku, że się tak bezczelnie zapytam? Na pinie celem jest zasłonięcie budynku i zrobienie pleców rabaty, a na rabacie Darii przy ogrodzeniu po co? Jeśli już koniecznie ściana trzcinników, to pod płotem, ale ogólnie lepiej byłoby nie robić z nich jednolitej ściany. One mogłyby na ostatniej propozycji zastąpić cisy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
olciamanolcia 10:41, 25 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7039
Anda napisał(a)
A po co trzcinniki pośrodku, że się tak bezczelnie zapytam? Na pinie celem jest zasłonięcie budynku i zrobienie pleców rabaty, a na rabacie Darii przy ogrodzeniu po co? Jeśli już koniecznie ściana trzcinników, to pod płotem, ale ogólnie lepiej byłoby nie robić z nich jednolitej ściany. One mogłyby na ostatniej propozycji zastąpić cisy.


Własnie nie dopisałam ,że z tym zestawem bylin co zaproponowałaś ale zamiast cisów
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
DariaB 10:41, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)


Podajmy sobie ręce

Tak, trzemieliny są wytrzymałe, ale... to takie małe pypcie w stosunku do tego dużego domu Jeśli już to lepiej spróbować iść w cisy jako wykrzykniki. Ja cały czas jestem za kosodrzewinami, ale już takimi w większym rozmiarze, takie ładne poduchy

https://www.pinterest.de/pin/252272016613480035/

Teraz jeszcze wpadło mi do głowy, że zamiast cisów lub kosodrzewin mogłyby tam też pasować miłorzęby Np. Troll. Mamy w szkółce takie niskie, na "pniu" 15 cm. Na pewno w PL też są. Też robią ładne poduchy.


Są Trole w Polsce, widziałam też nie są tanie, mąż się ze mnie śmiał, że takie pyrtki i tyle kasy a miłorzęby kocham mam jednego, kolumnowego w moim pseudo japońskim ogródku to te patyczki.

O taki piękny był, ciekawe czy przeżył zimę.

Te poduchy z sosny są bardzo fajne, takie miękkie
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 10:48, 25 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Oooh, piękny Tylko miłorzęby nie są zimozielone, dlatego na rabatę chyba jednak mimo wszystko lepiej byłoby posadzić coś, co i w zimie ma kolor
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
anuska2507 10:51, 25 lut 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Mnie bardzo spodobały się te kosodrzewiny zaproponowane przez Ewę. Co do ceny, to zawsze możesz zaoszczędzić trochę na trawach i bylinach poprzez dzielenie sadzonek. Najwyżej zaczekasz rok dłużej na efekt, a nie kilka lat aż sosenki podrosną

Proponuję też, żebyś zwróciła uwagę, jeśli zdecydujesz się jednak na rabaty przy ścianie, dokąd sięgają opady deszczu. Blisko ścian zazwyczaj jest sucho i utrzymanie roślin może okazać się kłopotliwe. Ja chyba zrezygnowałabym z robienia rabat pod ścianą.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
DariaB 10:53, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Anda napisał(a)
Oooh, piękny Tylko miłorzęby nie są zimozielone, dlatego na rabatę chyba jednak mimo wszystko lepiej byłoby posadzić coś, co i w zimie ma kolor


O tym samym pomyślałam, że one będą łyse w zimie w takim razie zostanę przy sosnach, dajmy już spokój tej rabacie jest tyle innej roboty
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 10:54, 25 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
anuska2507 napisał(a)
Mnie bardzo spodobały się te kosodrzewiny zaproponowane przez Ewę. Co do ceny, to zawsze możesz zaoszczędzić trochę na trawach i bylinach poprzez dzielenie sadzonek. Najwyżej zaczekasz rok dłużej na efekt, a nie kilka lat aż sosenki podrosną

Proponuję też, żebyś zwróciła uwagę, jeśli zdecydujesz się jednak na rabaty przy ścianie, dokąd sięgają opady deszczu. Blisko ścian zazwyczaj jest sucho i utrzymanie roślin może okazać się kłopotliwe. Ja chyba zrezygnowałabym z robienia rabat pod ścianą.


Albo posadzić coś co nie potrzebuje tyle wody, jak pada to często tam zacina, obok mam kran z wodą deszczową, od czasu do czasu mogę podlać. Jak tam nie zrobię rabaty to będzie śmieszna ta opaseczka na 30 cm

Pomysł z dzieleniem sadzonek jak najbardziej na plus Wiadomo, że trzeba zainwestować w to co droższe, a bylinki można podzielić.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies