Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grzebiuszka ziemna

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzebiuszka ziemna

Kordina 19:22, 22 lip 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Od strony ogrodu rośnie clematis, co roku jest bujny, a wycinam go dość mocno na wiosnę, kwitnie, w tym roku wyjątkowo późno, dopiero pokazały się pierwsze kwiatki. Problem jest w tym, że co roku niezmiennie podsychają mu liście od dołu, próbowałam i mospilanem i p/grzybiczym, może ktoś ma podobny problem i wie jak temu zaradzić?
Nie widzę żadnych śladów jakiegoś szkodnika, nie widzę pleśni, żadnego nalotu, mącznika, po prostu schnie.




Nie więdną, tylko usychają, tak to wygląda:




Jest co prawda wątek:

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6833-choroby-i-szkodniki-powojnikow-powojnik-clematis?page=2


ale kończy się na podobnym problemie do mojego.







____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Joku 21:23, 22 lip 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12197
Kordina napisał(a)
A tuż nad liliowcem tojad bicolor, ludowa nazwa mordownik, pantofelek, mały cytacik - "Uważano, że tojad mocny znajdował się wśród składników, z których wiedźmy przygotowywały maści, dzięki którym mogły latać". Tego ostatniego jeszcze nie wypróbowałam, ale miotłę (dopisuję) i odpowiednią urodę już mam


Masz poczucie humoru .
Nie mam pojęcia co może dolegać powojnikowi. Jeżeli reszta wygląda zdrowo i dobrze kwitnie to chyba nie jest to nic poważnego. Może taka "uroda" a raczej "skaza na urodzie". Podsadzić czymś co ten mankament przykryje?
Muszę przyjrzeć się swoim powojnikom, w większości rosną w gęstwinie innych roślin, na doły nie zwracam uwagi.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Basieksp 22:43, 22 lip 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10338
Mi się podoba taki tojad a ta maść, zaciekawiła mnie bardzo
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
gogo 11:30, 23 lip 2022


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
A ja miotłę mam, taką prawdziwą, brzozową

Miałam tojad biały, ale był tylko rok i zniknął i z niego zrezygnowałam, co chyba było błędem, bo jest piękny.

Zrób jakiś preparat z czosnku i podlej powojnik, nawet jeśli nie pomoże, to nie zaszkodzi.

Masz piękny dom
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Dorota321 10:06, 24 lip 2022


Dołączył: 28 wrz 2021
Posty: 915
Kordina napisał(a)
Od strony ogrodu rośnie clematis, co roku jest bujny, a wycinam go dość mocno na wiosnę, kwitnie, w tym roku wyjątkowo późno, dopiero pokazały się pierwsze kwiatki. Problem jest w tym, że co roku niezmiennie podsychają mu liście od dołu, próbowałam i mospilanem i p/grzybiczym, może ktoś ma podobny problem i wie jak temu zaradzić?
Nie widzę żadnych śladów jakiegoś szkodnika, nie widzę pleśni, żadnego nalotu, mącznika, po prostu schnie.




Nie więdną, tylko usychają, tak to wygląda:


Pięknie wygląda to miejsce.
Mam podobny problem, troszkę pomaga rozpuszczenie paczuszki drożdży + 2 łyżki płynu do mycia naczyń. Tym można polewać po roślinie i po ziemi. Powtarzać kilka razy w sezonie.
____________________
W moim małym ogródeczku cz. II ***W moim małym ogródeczku cz.I
Joku 11:18, 24 lip 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12197
Obejrzałam moje powojniki, wypatrzyłam jedynie pojedyncze suche listki. Poczytaj może o chorobach tych pnączy na stronie znanego polskiego producenta p. Marczyńskiego (clematis.com).
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Alija 17:25, 24 lip 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Kordina napisał(a)


Dziękuję Grażynka rozszyfrowała - ostróżeczka polna.
Maść - jeszcze nie wiem ale jak będziesz miała miotłę, daj znać wypróbujemy


U nas robiono miotły tzw. drapaki z gałązek brzozowych lub z żarnowca. Żarnowiec już mi rośnie w ogrodzie,
więc poczekaj jeszcze troszkę na mnie.
Jeśli chodzi o powojniki to na ogrodowisku był dość dawno temu przepis na oprysk z nadmanganianu potasu,
jak znajdę to Ci napiszę.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Kordina 20:25, 24 lip 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Bardzo dziękuję za wszystkie wpisy w moim ogrodowym pamiętniku Alu dziękuję, znalazłam już ten przepis i wypróbuję, dam znać czy działa. Jak nie dostanę nadmanianganu wypróbuję przepis Dorotki i poszperam we wskazówkach Joli.
A teraz kilka migawek ogrodowych, zgrałam zdjęcia, wyrzuciłam z kilkadziesiąt, większość niestety bez słońca



____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 20:30, 24 lip 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Floksy dają koncert zagęszczenia i koloru:






lilia drzewiasta różowa - cudeńko, też moje ulubione:



____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 20:32, 24 lip 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Cd następuje:

____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies