Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grzebiuszka ziemna

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzebiuszka ziemna

gogo 17:14, 27 lip 2022


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Świetne szersze kadry, kocham taki busz
Cudne lilie, koniecznie muszę dosadzić takie, o różnym terminie kwitnienia.
Czy Twoje funkie mają cień? , bo nie są przypalone.
I nie mają dziur, czyżbyś była szczęściarą i golasy nie trafiły do Ciebie?
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Basieksp 19:32, 27 lip 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10340
Śliczne te zbliżenia Ci wyszły a z tym tojadem, to w końcu jak? pierwsza wersja była ciekawsza, jak dla mnie
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Joku 21:00, 27 lip 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12198
Kordina napisał(a)





Tę z żółtym oczkiem też mam, olbrzymka jak na moje możliwości, pachnie, zapach wyczuwalny z odległości. Lubię ją.

To dorzucę swoje 3 grosze do tojadu. Znam go od wielu lat, rósł w ogródku Rodziców, przewędrował do mnie. Zbytnio się nim nie przejmuję, robię w rękawicach i często bez. Skoro piszą że jest trujący to pewnie jest. Ale trzeba by go zjeść żeby jego trujące skłonności się ujawniły. Tylko kto je tojad? Nie słyszałam. Może jakieś dziecko przypadkiem nadgryzie kwiatka. Tak się składa że w pracy miałam do czynienia z dziećmi zatrutymi różnymi świństwami, ale zatrucia tojadem sobie nie przypominam. Bardziej prawdopodobne wydaje się podrażnienie skóry, spojówek zwłaszcza jak ktoś wrażliwy. Lepiej przy nim uważać ale ja bym go nie wyrzuciła z ogrodu.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Kordina 21:18, 27 lip 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Joku napisał(a)


Lepiej przy nim uważać ale ja bym go nie wyrzuciła z ogrodu.


No właśnie Jolu, jak można wyrzucić pantofelki Matki Boskiej
Tak, te drzewiaste to wszystkie olbrzymki, średnio moje 2 dłonie i wysokie na dodatek.

Grażynko moje funkie tak pół na pół, ale mają wiele lat i są dorodne a na takich dużych nie widać ugryzień tego wiadomo czego
Ponadto przechodzę zwłaszcza po deszczu i zbieram do woreczka, zeszłe lata uzbierałam ok 3 tys, zaczęłam zapisywać sobie i liczyć.

____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Mgduska 21:59, 27 lip 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Zaglądam i podziwiam Super Dorothy też mam na płocie, zależało mi na różach, które miała moja Babcia, ale u niej rosła jednak jakaś inna, bardzo podobna. SD to jest bardzo wdzięczna róża, która bardzo obficie kwitnie, tylko wymaga podpierania.
Przez chwilę miałam ochotę wywalić tojad. Bardzo dobrze rośnie u mnie od ubiegłego roku. Trochę mnie jednak powstrzymałyście. W ogrodzie Babci też był Rośnie u mnie tak wciśnięty pomiędzy inne rośliny, że praktycznie nie ma do niego dostępu, a podoba mi się, że późno kwitnie.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Alija 23:11, 27 lip 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Kordina napisał(a)
Sylwio może choć trochę zrehabilituję tojada, bo w nomenklaturze ludowej nazwany jest również pantofelkiem Matki Boskiej















Piękny ten Twój tojad, no i nareszcie coś pozytywnego na jego temat, oprócz jego urody oczywiście. Piękna nazwa,
pantofelek Matki Boskiej.
Lilie przepięknie kwitną i pachną, uwielbiam ten zapach w ogrodzie.
Zbliżenia super, Powtórka z rozrywki, kiedy to było...
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
sylwia_slomc... 23:14, 27 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
No tojad ślicznie kwitnie Dzięki za nazwę różyczki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
gogo 19:17, 29 lip 2022


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Kordina napisał(a)


No właśnie Jolu, jak można wyrzucić pantofelki Matki Boskiej
Tak, te drzewiaste to wszystkie olbrzymki, średnio moje 2 dłonie i wysokie na dodatek.

Grażynko moje funkie tak pół na pół, ale mają wiele lat i są dorodne a na takich dużych nie widać ugryzień tego wiadomo czego
Ponadto przechodzę zwłaszcza po deszczu i zbieram do woreczka, zeszłe lata uzbierałam ok 3 tys, zaczęłam zapisywać sobie i liczyć.



A może masz odmiany funkii, których nie lubią?
Bo u siebie to zauważyłam - funkie rosną obok siebie, a tylko w niektórych są dziury.
Ja też zbieram i w zeszłym, deszczowym roku, były ich setki, w tym jest zdecydowanie mniej, co mnie cieszy.
Ale i tak myślę o jakichś zasiekach, ale to na przyszły rok.

Kusisz tym tojadem, jest wyjątkowo ładny, taki dwukolorowy
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Ewa777 19:38, 29 lip 2022


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18513
Super Dorothy. Piękna nazwa dla pięknej róży
Tojad też zachwyca.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
sylwia_slomc... 19:59, 29 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
Kordina napisał(a)
Dzięki Koleżankom Ogrodowiskowym za wszystkie miłe dla mnie opinie i informacje. Tak myślałam o Błękitnym i dostałam teraz od Was potwierdzenie
Alicjo - lecę pod Twój słup

Sylwio czytałam u źródła bezcennej wiedzy, jaką reprezentuje dr Henryk Różański o tojadzie, mam go sporo lat.

https://rozanski.li/278/tojad-mocny-aconitum-napellus-l-ranunculaceae-jak-to-dawniej-z-nim-bylo-w-medycynie/

najbardziej rezonuję z wypowiedzią niejakiej Basi pod spodem, trucizna jest również lekiem.
Wpisz dla własnej ciekawości:

domowe rośliny trujące oraz

ogrodowe rośliny trujące

Z roślinami jak z nożem,znana analogia. Chociaż oczywiście podnoszenie własnej świadomości i uwaga przy tego typu roślinach jak najbardziej wskazana
Tylko brak informacji na stronach producentów, a moim zdaniem powinna taka być.

Połowa roślin w ogrodzie jest trujących, a druga połowa to zioła i leki W razie wojny przeżyjemy dzięki roślinom z ogrodu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies