Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Patrycja_KG_Lu 14:54, 24 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Mam pustkę inspiracyjno-koncepcyjną jeśli chodzi o dwie rabaty frontowe (oznaczone nr 1 i 2). Kratka to 1 metr.

Rabata nr 3 przy pergoli to będzie wyłącznie żywopłot. Na rabacie nr 4 planuje coś jak u Milunii tj. hortensje plus miskanty lub proso obok siebie (w ilości 2:1). Z tego co z nią pisałam miejsca starczy na styk. W wąskich jest sesleria, kocimiętki i szałwia. W trójkątnej będzie hakonechloa, szałwie, rozchodniki i jeżówki wraz ze świdośliwą.

W 1 i 2-ce, aby uzyskać spójność rabat chętnie bym posadziła również świdośliwy…nie chce w 100% powtarzać całkowicie wąskich czy trójkątnej jeśli chodzi o resztę nasadzeń.
Taki mam widok na rabatę nr 1 z okna kuchennego (żółta plama z resztek poplonu - zdjęcie archiwalne).

Nie potrzebujemy szczelnej osłony od ulicy, czy to pod względem widokiu, hałasu czy kurzu. Na przedpłociu jest sporo miejsca na żywopłot (może kwitnące na biało tawuły?) i inne nasadzenia, więc wewnątrz już żywopłot nie jest konieczny. Aby zasłonić widok na dom prawie naprzeciwko planuje jakieś drzewo na przedpłociu.

Jakieś pomysły? Rady? Piny z inspiracjami?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 18:53, 24 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Marcin Znalazłam takie info - najdłuższy cień przypada na 22 grudnia, a najkrótszy na 22 czerwca. Przy ok. 5 metrowym palu rzuca on cień ok.16 metrów w zimie, a w lecie to ok. 3 m.

Przyjmując założenia z brzozą (w necie Doorenbosy podają widełkami 5-10 metrów wysokości) jako 7,5 metra to cień w letnie miesiące będzie średnio taki jak jej wysokość, a na początku lata trochę krótszy.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 19:05, 24 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7275
Pati
Kładź od razu kartony i to grube.
Przysyp korą. A jak nie masz to kompostem a jak nie to zwykłą ziemią ale cienko. One przylgną do ziemi i wiatr ich nie zabiera.

Ja akurat nie lubie trawy rozkładanej bo przesycha i jest brzydka.

Jak bedziesz sadzić to ziemie z wykopanych dołków wsypujesz do wiadra albo na taczkę. Wkładasz roślinę, zasypujesz i podlewasz , ściółkę rozgarniasz pazurkami i masz bez bajzlu na rabacie.


Włókniny nie kładź bo pod nią chwasty są takie zduszone, ale niektóre nie padną. Np skrzyp. Wije sie tam białymi kłączami po kilka m.
No i szkoda kasy.
Miałam i wiem co mówię.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Angelika95 19:17, 24 wrz 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1018
Patrycja, ja na tych rabatach posadziłabym też świdośliwy i uzupełniła miksem roślin, które planujesz na innych rabatach, czyli miskanty, sesleria, hakonechloa, kocimiętki, szałwie, jeżówki, rozchodnik i hortensje. Połączyłabym je w innych konfiguracjach niż masz na pozostałych rabatach - powstałyby nowe rabaty, ale spójne z pozostałymi. Ja w taki sposób u siebie działam, ale mi się bardzo podobają ograniczone ilości gatunków. Podglądasz ogrod Miluni, więc wiesz, że u niej też jest niewiele gatunków za to w dużych ilościach i to robi robotę
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
LIDKA 19:18, 24 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7275
Masz tyle miejsca. W przednich rabatach zrób żywoplot a nie na przedpłociu. Nikt Ci nigdy równiarką, pługiem śnieżnym itp nie zachaczy.

Jak zrobisz kiedyś plot i kostkę to niekazdego gościa musisz wpuszczać na podwórko autem.

Ja mam bruk dosc jasny, ciut sie brudzi od kół i drogi gruntowej. Ale gorsze były plamy z olejów z aut naszych gosci. Wymienilismy metr kostki bo to dziadodostwo nie do zmycia jest.
I już kurierów itp oraz części rodzinki nie wpuszczamy na podjazd.
Wchodzą furtką
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Muszelka 19:19, 24 wrz 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Na rabatach frontowych posadziłabym coś zimozielonego.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Angelika95 20:44, 24 wrz 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1018
Muszelka ma rację, dołączyłabym cisy, chyba masz je też pod oknem kuchennym zaplanowane albo kulki hoseri jak na wąskich rabatach
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Patrycja_KG_Lu 09:16, 25 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
LIDKA napisał(a)
Masz tyle miejsca. W przednich rabatach zrób żywoplot a nie na przedpłociu. Nikt Ci nigdy równiarką, pługiem śnieżnym itp nie zachaczy.

Jak zrobisz kiedyś plot i kostkę to niekazdego gościa musisz wpuszczać na podwórko autem.

Ja mam bruk dosc jasny, ciut sie brudzi od kół i drogi gruntowej. Ale gorsze były plamy z olejów z aut naszych gosci. Wymienilismy metr kostki bo to dziadodostwo nie do zmycia jest.
I już kurierów itp oraz części rodzinki nie wpuszczamy na podjazd.
Wchodzą furtką


Przedpłocia mam bardzo dużo, bo coś około 11 metrów. Furtka, brama i płot będą na wysokości kończącej się ścieżki. W środku trochę mi szkoda tracić metr szerokości na żywopłot. Kostki nie planujemy w ogóle. Wysypany kamień nam wystarczy.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
MagdaLenka 10:15, 25 wrz 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 842
Na przedpłociu podstawowa kwestia to sprawdzenie przebiegu mediów (istniejących i planowanych). Najlepsze będą nasadzenia pospolite, np. wspomniane tawuły, żeby nie było żal, jeśli coś przepadnie z powodu prac ziemnych lub kradzieży.
Przy planowaniu drzew też trzeba brać pod uwagę media.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Patrycja_KG_Lu 10:58, 25 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
MagdaLenka napisał(a)
Na przedpłociu podstawowa kwestia to sprawdzenie przebiegu mediów (istniejących i planowanych). Najlepsze będą nasadzenia pospolite, np. wspomniane tawuły, żeby nie było żal, jeśli coś przepadnie z powodu prac ziemnych lub kradzieży.
Przy planowaniu drzew też trzeba brać pod uwagę media.

Media nie mogą wykraczać poza tą linie. Droga idzie po skosie. Sporo miejsca zostaje.

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies