Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Angelika95 08:56, 24 wrz 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1018
Jakie dorodne jabłuszko, podziwiam Twoje zbiory owocowo-warzywne. Czy nawozisz swoje krzaczki agrestu i porzeczki? Jeśli tak to czym? Czy myślisz, że mogę im podrzucić po garści obornika teraz jesienią?


Zapytam od razu jakie polecasz odmiany agrestu i porzeczki? Chciałabym sobie dosadzić 4 krzaczki. Na pewno porzeczkę Titanię chwaliłaś, to już sobie zapisałam
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Marcin89 10:13, 24 wrz 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2515
Wygląda smakowicie, jeśli ma twardy miąższ i jest lekko kwaśne to jest to mój ulubiony typ jabłka
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Agnieszka_Z 11:05, 24 wrz 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 439
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


A te włókniny/tkaniny to aż tak drogo wyjdą? Swoją drogą zastanawiam się nad daniem ich na stałe pod truskawki/borówki/jagody kamczackie.

Sterta kartonów się powiększa. Powinno starczyć na 3 trójkątne z przodu na początek. Właśnie to, że podczas mocnej burzy mogłoby je zdmuchnąć jakoś mnie zniechęca, a może wcale nie ma takiego problemu?


Miałam agro pod pomidory i ogórki w tym roku i przy zrywaniu widzę, że nie ma dużo chwastów, ale ziemia jest jakby wyschnięta.

Jeśli chodzi o krzewy to na wiosnę bez przygotowania ziemi sadziłam porzeczki/maliny/agrest i wokół nich rozkładałam porozrywane kartony. Chwasty giną, dużo łatwiej się je usuwa. Niczym nie przykrywałam, więc silniejszy wiatr je roznosił po działce. Obecnie przygotowałam ziemię (zruszyłam glebę widłami, odchwaściłam i posiałam gorczycę, ziemia piękna i pulchna) i posadziłam maliny letnie, obłożyłam je kartonem (mocno je zwilżałam kilka dni) a na nie zrębki. Póki co wiatr niczego nie roznosi, a ostatnio mocniej wiało.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Patrycja_KG_Lu 12:43, 24 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Angelika95 napisał(a)
Jakie dorodne jabłuszko, podziwiam Twoje zbiory owocowo-warzywne. Czy nawozisz swoje krzaczki agrestu i porzeczki? Jeśli tak to czym? Czy myślisz, że mogę im podrzucić po garści obornika teraz jesienią?


Zapytam od razu jakie polecasz odmiany agrestu i porzeczki? Chciałabym sobie dosadzić 4 krzaczki. Na pewno porzeczkę Titanię chwaliłaś, to już sobie zapisałam


Pytasz o czarną czy czerwoną porzeczkę?

Fragment mojego wpisu z sierpnia:
Planuje w tym roku zakup kolejnych porzeczek czarnych. Mam obecnie czarną porzeczkę starej odmiany Titania - dwa krzaki sadzone wiosną 2021 = 3,7 kg owocu w tym sezonie. Wyszło z tego 6 małych i 8 średnich słoiczków dżemu i ok. 0,7 kg zamrożonych. Jest to stanowczo za mało na nasze potrzeby i „prezenty” dżemowe dla rodziny i przyjaciół.

Tutaj ciekawy artykuł porównujący 9 polskich odmian. W mojej ocenie po analizie artykułu wybrałabym Tihope lub Polben z uwagi na wielkość owocu jak i zbioru w kg. Czy może lepiej dosadzić to co mam czyli Titanię? Ma ktoś te odmiany i szczególnie poleca?


W okolicznej szkółce znalazłam Tihope i się na nią zdecyduje. Titania była przypadkiem (kupiona na samym początku działki w Lidlu lub Biedronce). Niemniej okazała się dobra i plenna. Jednak dosadzę też drugą odmianę.

Obornik masz granulowany?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 12:54, 24 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Marcin89 napisał(a)
Wygląda smakowicie, jeśli ma twardy miąższ i jest lekko kwaśne to jest to mój ulubiony typ jabłka


W sumie to takie jest. Odmiana na jesienny zbiór. Teraz w sam raz, inne odmiany jeszcze nie dojrzały.

Dorzucę jeszcze dzisiejszy zbiór pomidorów. Ostatnio były chyba zbyt mocno podlane, bo część popękała - pójdą na zupę lub przecier, a te ładniejsze jako kanapkowe.

Kolekcja „bazy na zupy pomidorowe” się powiększyła o kolejne słoiki. W tym tygodniu będę miała główny zbiór swoich papryk. Co proponujecie z nich zrobić? W zamrażarce miejsca brak, ajvary mam już zrobione, cztery słoiki w occie dostałam od sąsiadki.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Angelika95 13:05, 24 wrz 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1018
Czarną i czerwoną, obornik mam i granulowany i bydlęcy
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Patrycja_KG_Lu 13:11, 24 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
olciamanolcia napisał(a)
Wg mnie najlepsza wersja ta ostatnia z brzozami w rogu rabaty

Nie sadz dwóch rzędów brzóz bo befziesz miała jeden wielki cień
Robię różne przymiarki do tej rabaty i tak sobie na roboczo namalowałam Twoją wersję z perspektywy z boku, a nie od góry.

Wtedy można by dać tą po lewej jako wielopniową i trzy po prawo jako skupisko. Robi się środek najlepiej doświetlony. Odsuwając te kilka brzóz w lewo o conajmniej szerokość stykającej się rabaty (3-metrowa) jest mniej cienia w warzywniku. Chociaż wizualnie by było lepiej dać je max. po prawo.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:24, 24 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Angelika95 napisał(a)
Czarną i czerwoną, obornik mam i granulowany i bydlęcy


Czerwoną kupowałam przypadkiem (też Lidl lub Biedronka). Odmiana to Jonkheer Van Tets - 1 szt. mam. Dała mi w tym roku 1,7 kg owocu, a rośnie od małego patyka w 2020 roku. Wtedy nie robiłam takiego rozeznania o odmianach jak teraz. Niemniej jestem z niej zadowolona. Gęsto owoce miała. Przycinam je tak samo jak borówki, agrest.

Na agreście się nie znam. Mam jedną sztukę różowej odmiany Hinnonmaki rot (kupowany razem z porzeczkami). Mi on nie smakuje - gruba skórka. Za to Ania ostatnio się o nim przychylnie wypowiadała i podpowiadała, że powodem tej skórki jest brak podlewania z mojej strony. Możesz spróbować znaleźć jej wypowiedź u mnie na wątku poprzez wyszukiwarkę.

My z mężem sypaliśmy jesienią granulowany obornik bydlęcy.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Angelika95 13:45, 24 wrz 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1018
Dziękuję bardzo
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Marcin89 14:27, 24 wrz 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2515
Fajnie, że masz pomidory jeszcze Moje w gruncie już dawno zachorowały i wyrwałem. Zostało tylko kilka koktajlowych i te w foliaku.

Przy brzozach też zaczynam mocno myśleć o tym zacienieniu. Ciężko sobie wyobrazić jak duży cień dają. Przy projektowaniu muszę pomyśleć jeszcze.

U Ciebie trochę cienia pójdzie na krzewy, ale chyba im nie zaszkodzi, a gleba będzie mniej narażona na wysychanie. Co zaś sprzyja borówkom.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies