Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Marcin89 20:44, 22 wrz 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2383
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Trochę przesadziliśmy z jego wzrostem. Był ścięty tydzień temu kosą spalinową. Wczoraj zagrabiony pokos. Dziś mąż działał glebogryzarką z napędem (wynajęta na dobę, miała nawet skrzynię biegów). Potem grabienie kłączy, równanie. Na połowie rabat pójdzie ponownie poplon, a reszta będzie przykryta aż do sadzenia. Polećcie proszę jakąś tkaninę niedrogą na ten cel.
Tak coś czułem, że bez mechanicznego sprzętu by tak szybko nie było. Pamiętam jak sam zrywałem trawnik pod rabatę z borówkami. Trzeba sobie ułatwiać

Przykrycie rabat:
Jedna z metod to mulczowanie, czyli rozłożenie skoszonej trawy. Jeśli byś miała na tyle, by przykryć kolejne rabaty. Mniej chwastów będzie i dostarczysz zielonego nawozu do gleby.

Kolejny sposób to chwalone ostatnio kartony i tektura falista. Uda się na pewno zdobyć bez kosztów albo po prostu kupić w budowlanym. Ważne, by nie było farby drukarskiej. Tutaj byś musiała je dużymi kamieniami przycisnąć, by wiatr nie rozwiał.

A można też na kartony dać skoszoną trawę lub od razu korę i polać solidnie wodą te kartony. Przy sadzeniu wówczas wycinasz okienka na rośliny i odsuwasz na bok korę. Sadzisz rośliny i z powrotem nagarniasz korę.

Jeszcze inaczej - czarna agrowłóknina, pod spodem wszystko padnie. Ale potem wszystko trzeba zrywać i wyrzucić. Trochę szkoda kasy, za którą kupisz np. rośliny.



____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 21:14, 22 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2660
Nie mieliśmy możliwości rozłożyć w czasie tego zabiegu, zdrowia nam szkoda, wynajem nie był jakiś drogi. Co innego jak ma się czas małymi partiami popołudniu po pracy zrobić systematycznie.

A te włókniny/tkaniny to aż tak drogo wyjdą? Swoją drogą zastanawiam się nad daniem ich na stałe pod truskawki/borówki/jagody kamczackie.

Sterta kartonów się powiększa. Powinno starczyć na 3 trójkątne z przodu na początek. Właśnie to, że podczas mocnej burzy mogłoby je zdmuchnąć jakoś mnie zniechęca, a może wcale nie ma takiego problemu?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 21:35, 22 wrz 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2383
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Nie mieliśmy możliwości rozłożyć w czasie tego zabiegu, zdrowia nam szkoda, wynajem nie był jakiś drogi. Co innego jak ma się czas małymi partiami popołudniu po pracy zrobić systematycznie.

A te włókniny/tkaniny to aż tak drogo wyjdą? Swoją drogą zastanawiam się nad daniem ich na stałe pod truskawki/borówki/jagody kamczackie.

Sterta kartonów się powiększa. Powinno starczyć na 3 trójkątne z przodu na początek. Właśnie to, że podczas mocnej burzy mogłoby je zdmuchnąć jakoś mnie zniechęca, a może wcale nie ma takiego problemu?
No no wiadomo, glebogryzarka robi robotę

Czy agrotkaniny są drogie? I tak i nie. Bo kupienie kilku paczek, czy dużej rolki to koszt do przeżycia. Ale jakby ktoś potrzebował na 500 m kw to już robi się odczuwalne. Pytanie, czy nie szkoda wówczas wyrzucić?

Poszukaj wątku o agrowłókninie, który założyła Danusia. Jedni mimo wad i tak się decydują rozłożyć agro. A inni, nauczeni życiem, już nigdy jej nie położą.

Truskawki moim zdaniem można agro wyściółkować, ale otwory duże przy krzaczkach. Zaś przy krzewach jagodowych bym już nie dał, korzenie będą tuż pod agrotkaniną. Więcej szkody niż pożytku.

Ja opowiem jak u mnie było z kartonami. Dawałem dużo kawałków drobnych między rosnące już rośliny. Tak żeby przy samych roślinach nie było kartonu, a korzenie miały dostęp do tlenu. Na to kora. Przy wietrze trafiało się, że karton się pokazał, ale też nie dawałem grubo tej kory. Gdy karton jest namoczony i solidnie wyściółkowany powinno być ok. A im większe kawałki, tym trudniej wiatr podnosi. Może jeszcze ktoś się wypowie?

A za to chwastów było o 90% mniej. Wcześniej po 2-3 h tam plewiłem (była odkryta ziemia), a przy kartonach do 0,5 h i było po sprawie

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Dorii 21:43, 22 wrz 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Jak ma zostać pod truskawki czy krzewy owocowe to może włóknina z wełny owczej. Drożej wychodzi ale jednak naturalna i jeszcze rozkładając się nawozi glebę.
Tam gdzie i tak by była zdjęta to zdecydowanie kartony i wyściółkować skoszoną trawą. Trzeba je porządnie podlać, wtedy dobrze przylegają.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
ajka 21:50, 22 wrz 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
Makao napisał(a)

Znam tych zielonym do góry. Deski na opuchlaki od nich brałam. Super kontakt. Bardzo pomocni.


Deski na opuchlaki? A co to takiego, boszzz człowiek non stop się uczy. Działają?

Patrycja cudny gratis Jakie piękne oczy
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
anuska2507 21:52, 22 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Ja dałam wiosną kartony i skoszoną trawę pod żywopłot z choiny kanadyjskiej. Chwasty wyszły tylko między kartonami, a usunięcie ich było proste. Latem dołożyłam drugą warstwę trawy.
Niestety to rozwiązanie nie działa na powój polny
I nie jest tak estetyczne jak kora, ale u mnie było wygodne, bo mogłam zagospodarować dużą ilość trawy z koszenia trawnika.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Makao 22:57, 22 wrz 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4028
ajka napisał(a)


Deski na opuchlaki? A co to takiego, boszzz człowiek non stop się uczy. Działają?

Patrycja cudny gratis Jakie piękne oczy

Trochę na pewno działają tylko teraz to już na nie za późno. Teraz to nicienie się leje bo larw w glebie pełno. Fuj
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
MagdaLenka 02:53, 23 wrz 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 793
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Polećcie proszę jakąś tkaninę niedrogą na ten cel.

Zdecydowanie kartony. Można poszukać w jakiejś stolarni, bo do nich płyty meblowe przyjeżdżają w kartonach 2x3m (taki duży format szybko się układa).
Poza tym Danusia pisała, że agrotkanina zanieczyszcza glebę mikroplastikiem.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
ajka 09:22, 23 wrz 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
Makao napisał(a)

Trochę na pewno działają tylko teraz to już na nie za późno. Teraz to nicienie się leje bo larw w glebie pełno. Fuj


Nicienie kiedyś lałam, pewnie znów powinnam. A deski kiedy się rozkłada?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Patrycja_KG_Lu 08:38, 24 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2660
Swoje własne na przekąskę - jabłoń Liberty.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies