Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Kontonaogrod 12:20, 25 wrz 2023

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1830
Fajnie się u Ciebie dzieje

z perspektywy czasu i kilku ogrodów po przeprowadzkach stwierdzam że trzeba sadzić drzewa i krzewy, w tym zimozielone. Bawienie się w rabaty bylinowe zjada bardzo dużo czasu. Którego jest coraz mniej (no i sił, ale tu jestem optymistką)

Sadź (też) cisy, szczepione iglaki, małe kosodrzewiny. Nic z tym się nie robi, rośnie toto samo, tyle że słońca potrzebuje więc lepiej żeby nie zarastało bylinami dookoła bo wyłysieje częściowo.

Po obcinaniu każdej wiosny kilkudziesięciu miskantów nadal je zabiorę do kolejnego ogrodu, ale wiem że będę miała dużo cisów i innych iglaków
____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
DariaB 13:30, 25 wrz 2023


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Mam pustkę inspiracyjno-koncepcyjną jeśli chodzi o dwie rabaty frontowe (oznaczone nr 1 i 2). Kratka to 1 metr.

Rabata nr 3 przy pergoli to będzie wyłącznie żywopłot. Na rabacie nr 4 planuje coś jak u Milunii tj. hortensje plus miskanty lub proso obok siebie (w ilości 2:1). Z tego co z nią pisałam miejsca starczy na styk. W wąskich jest sesleria, kocimiętki i szałwia. W trójkątnej będzie hakonechloa, szałwie, rozchodniki i jeżówki wraz ze świdośliwą.

W 1 i 2-ce, aby uzyskać spójność rabat chętnie bym posadziła również świdośliwy…nie chce w 100% powtarzać całkowicie wąskich czy trójkątnej jeśli chodzi o resztę nasadzeń.
Taki mam widok na rabatę nr 1 z okna kuchennego (żółta plama z resztek poplonu - zdjęcie archiwalne).

Nie potrzebujemy szczelnej osłony od ulicy, czy to pod względem widokiu, hałasu czy kurzu. Na przedpłociu jest sporo miejsca na żywopłot (może kwitnące na biało tawuły?) i inne nasadzenia, więc wewnątrz już żywopłot nie jest konieczny. Aby zasłonić widok na dom prawie naprzeciwko planuje jakieś drzewo na przedpłociu.

Jakieś pomysły? Rady? Piny z inspiracjami?

Jak masz taki ładny widok z okna na frontową rabatę to ja poszłabym tam w jakieś atrakcyjne cały rok drzewo, może jakaś wiśnia, klon? Ozdobny i z kwiatów i z kory. Bardzo lubię poleconą mi przez Ewę (Andę) wiśnię tybetańską, nie jest to duże drzewo. Jest też klon sptrzępiastokory, heptakodium chińskie, glediczja sun burst. Szkoda się zamykać tylko na śś.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Kontonaogrod 14:19, 25 wrz 2023

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1830
Ambrowiec Slender Silhouette? Widziałam kilkuletni egzemplarz, miodzio! A jak cudnie się przebarwia na jesień!
____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
Marcin89 14:35, 25 wrz 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2515
Kontonaogrod napisał(a)
Ambrowiec Slender Silhouette? Widziałam kilkuletni egzemplarz, miodzio! A jak cudnie się przebarwia na jesień!
Też mnie ciekawi ta odmiana, bo na gatunek typowy nie mam miejsca. Więc albo Gum Ball albo Slender Silhouette.
Czy ten miodzio okaz był chudy jak szpilka, bardzo kolumnowy?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
DariaB 14:38, 25 wrz 2023


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Marcin89 napisał(a)
Też mnie ciekawi ta odmiana, bo na gatunek typowy nie mam miejsca. Więc albo Gum Ball albo Slender Silhouette.
Czy ten miodzio okaz był chudy jak szpilka, bardzo kolumnowy?

Mam tego ambrowca, jego przyrost mnie zdumiał. Dwa lata temu przywiozłam do domu patyka do pasa (a jestem z tych niższych ), a teraz jest około dwumetrowym drzewem. Rośnie wąsko, kolumnowo, ale może mieć z 1,5 m do 2 szerokości. Chyba Mrokasia go też ma.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Wafel 14:54, 25 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 990
Kontonaogrod napisał(a)
Fajnie się u Ciebie dzieje

z perspektywy czasu i kilku ogrodów po przeprowadzkach stwierdzam że trzeba sadzić drzewa i krzewy, w tym zimozielone. Bawienie się w rabaty bylinowe zjada bardzo dużo czasu. Którego jest coraz mniej (no i sił, ale tu jestem optymistką)

Sadź (też) cisy, szczepione iglaki, małe kosodrzewiny. Nic z tym się nie robi, rośnie toto samo, tyle że słońca potrzebuje więc lepiej żeby nie zarastało bylinami dookoła bo wyłysieje częściowo.

Po obcinaniu każdej wiosny kilkudziesięciu miskantów nadal je zabiorę do kolejnego ogrodu, ale wiem że będę miała dużo cisów i innych iglaków


Święta racja. Byliny i trawy jako delikatne wypełnienie, żeby smutno nie było. Moja kosodrzewina Varella na pniu bezobsługowa podobnie jak biota wschodnia Aurea Nana. Bez traw nie da rady to najcudowniejszy wypełniacz rabat jakiej by nie wybrać ☺ Cisy kocham, ale miewam miseczniki, więc trzeba pilnować oprysków.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Muszelka 15:03, 25 wrz 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Przyłączam się do rad Darii i Anny. Z prawej strony widoku z okna aż prosi się o drzewo o pięknym pokroju, które będzie atrakcyjne cały rok. Może od razu warto pokusić się o kupno większego egzemplarza?
Front rządzi się specjalnymi zasadami. Dobrze, by wyglądał imponująco również podczas zimowych miesięcy .
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Kontonaogrod 15:32, 25 wrz 2023

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1830
Szok jak szybko urosly te ambrowce slender silhouette- w wiosce obok. Waskie sa I nie sadze zeby ktos je obcinal. Koniecznie je sobie kupie jak gdzies znajde

Tez mam szczepione na niskiej nozce sosny varella, superowe sa, u mnie pokaze jakby co

Pozdrawiam!
____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
Patrycja_KG_Lu 11:12, 27 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Ajka dla Ciebie foto trawnika z mikrokoniczyną. Na stronie nr 51 u mnie są cytaty dot. zalet i wad oraz pielęgnacji takiego trawnika. Siany w maju, więc to bardzo młody trawnik. Z daleka różnicy nie widać, ale jak się chodzi to koniczyna przeważa w odbiorze.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
ajka 15:53, 27 wrz 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4030
Dzięki Patrycja, jednak sobie podaruję sianie tej mikrokoniczny, trawnika coraz mniej i niej jest już tak abosrbujący jak dawniej. Widzę, że ten trzeba często kosić i koniczyna z czasem jest mocniej widoczna.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies