Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Anna i Ogród 2

Pokaż wątki Pokaż posty

Anna i Ogród 2

Makao 13:25, 28 lip 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4356
Tess napisał(a)
Aniu, priv.

Już idę
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Judith 13:25, 28 lip 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
Kartony zabezpieczają w pierwszym sezonie, gdy istnieje obawa, że wylezie chwaścioch, którego korzenie zostały w ziemi - karton może go przydusić. Potem chwasty pojawiają się z nasion przynoszonych z wiatrem. Przed nimi karton nie zabezpieczy. I będą się pojawiać już zawsze, co wszak wie każda z nas . Warstwa kory natomiast nieco im utrudnia życie (a poza tym, co jasne, przytrzymuje wilgoć, ale nie to jest przedmiotem rozważań .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Makao 13:39, 28 lip 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4356
Kupię mniej tej kory ale co do kartonów to jeszcze pomyślę.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
pestka56 13:52, 28 lip 2023


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4463
Judith dobrze pisze o kartonach. Grunt pod kartony musi być dobrze odchwaszczony. To taki sam warunek jak pod włókninę. Na to 5-8 cm kory.
Korę sypią też na włókniny. Zabezpieczenie w obu przypadkach – karton lub włóknina – działa tak samo, czyli chwasty nie przerastają, ale zwyczajnie wysiewają się. Wszystko jedno co pod korą jest, chwasty się wysieją i będą rosły. Z kory łatwiej je pielić, bo nie ukorzeniają się w ziemi, a tylko w korze.

Dobrym sposobem na pozbycie się chwastów, a także zabicie darni pod nową rabatę, jest położenie czarnej folii budowlanej na lato. Słońce wygotuje chwasty i nawet nasiona. No, ale to wymaga wcześniejszego rozpoczęcia przygotowań do zakładania ogrodu.

Z Albamaru kupiłam raz w zeszłym roku 6 doniczek Andropogon ternarius. Piękna trawa, ale to co dostałam z Albamaru woła o pomstę do nieba. Nie dosyć, że to mikre sadzoneczki nawet jak na P9, to jeszcze połowa padła po zimie, a pozostałe okazały się być niewiadomą trawką, na pewno nie tą za którą zapłaciłam. Czytałam o A. marne opinie, ale zaryzykowałam, bo tylko oni mieli tę trawkę w ofercie.
Jeśli wszystkie sadzonki u nich mają się tak w rzeczywistości do ich zdjęć, jak te które do mnie przysłali, to ja tę firmę wpisałabym na czarną listę.
____________________
Kasia
Judith 14:03, 28 lip 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
Pestka, wszystkie. Ja mam ten sklep na czarnej liście od czasu pierwszych zakupów tamże, czyli od 2 sezonów. Najbardziej kuriozalne egzemplarze to były "sadzonki" jeżówek w postaci dwóch listków. W tym roku (po 2 latach) mają pierwszy raz po kilka kwiatów... Kosztowały tyle, co piękne rozrośnięte sadzonki kupowane w środku sezonu...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
MagdaLenka 14:04, 28 lip 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 852
Makao napisał(a)

No to tą mniejszą sadzonkę tego cisa bym wzięła. Będę go cięła nisko a szeroko.

Też tanio te bodziszki jak tak. Mam nadzieję że te moje mikrusy faktycznie się rozrosła

A sprawdzisz w tej szkółce czy mają wysoko szczepione klony Princeton Gold?


Dziewczyny piszą, że Rozanne rozrasta się jak szalona, na 60-80 cm szerokości.
Sprawdzę, czy mają Princeton Gold. Spodziewam się, że tak, bo to klasyk.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
mrokasia 14:11, 28 lip 2023


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Makao napisał(a)

Opaski tzn??


Hmmm . Chodzi mi o to, że wokół domu, pod samym murem nie biegnie żadna żwirowa/utwardzona/wykostkowana obwódka? Ziemia dochodzi do elewacji, tak?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 14:15, 28 lip 2023


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Judith napisał(a)
Pestka, wszystkie. Ja mam ten sklep na czarnej liście od czasu pierwszych zakupów tamże, czyli od 2 sezonów. Najbardziej kuriozalne egzemplarze to były "sadzonki" jeżówek w postaci dwóch listków. W tym roku (po 2 latach) mają pierwszy raz po kilka kwiatów... Kosztowały tyle, co piękne rozrośnięte sadzonki kupowane w środku sezonu...


Dlatego ja teraz jak bym coś od nich brała to prosiłabym o zdjęcia sadzonek.
Ostatnio przy okazji reklamowania Rozane zaproponowali mi mniejsze sadzonki ale dwa razy więcej niż pierwotnie kupiłam. Poprosiłam o zdjęcia proponowanych sadzonek, dostałam, zaakceptowałam i przyszły takie jak na zdjeciu.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Kasya 14:19, 28 lip 2023


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42232
Makao napisał(a)
Dziewczyny wiecie jaką warstwę kory sypie się na rabaty by chwasty nie przerastały? 7-10cm?

Ci moi znajomi zdecydowali się na samą korę bez agrotkaniny. Mają pod tujami tą plastikową matę i tak im zielsko rośnie że prawie tydzień pielą same tuje i po jakimś czasie znowu wyrasta. Po rozmowie ze mną postanowili zainwestować w więcej kory niż w matę, szpilki i korę.

Tylko teraz nie wiem ile jej nasypać żeby naprawdę był efekt i nie przeklnęli mnie

Mniej więcej określiłam że duży worek na 1m2 czyli musieli by kupić ich aż 86szt


5 cm wystarczy
Ale lepiej kupić na Allegro rolke tektury i rozłożyc pod kore
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Nowa12 15:57, 28 lip 2023


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
mrokasia napisał(a)


Hmmm . Chodzi mi o to, że wokół domu, pod samym murem nie biegnie żadna żwirowa/utwardzona/wykostkowana obwódka? Ziemia dochodzi do elewacji, tak?


Też mi się to rzuciło w oczy, że nie ma żadnej opaski przy domu. Chyba że standardy się zmieniły ale zazwyczaj robiło się albo opaskę żwirową albo chodnik z kostki. Coś co zabezpiecza elewację przed brudzeniem.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies