Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Holandii

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Holandii

agata_chrosc... 11:56, 04 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Ano wre! Musze znowu do Ciebie zajrzeć jak tam wywożenie kamieni idzie. Ostatnio głównie w ogrodzie pracowałam, ale może wkrótce nieco więcej czasu będzie na odwiedzanie innych. W każdym razie dzięki za wizytę Abrakadabra!
____________________
ogród w Holandi
Ina 14:27, 04 kwi 2012


Dołączył: 08 paź 2011
Posty: 79
Agatko, podglądam Twój wątek, cudne tulipany, taki kwitnący łan to cudny widok. Podziwiam tempo prac, a zaangażowany, wspierający mąż to prawdziwy skarb. Chwal go nieustannie!
pozdrawiam wiosennie, bo dziś u nas ok 20 stopni w słońcu
____________________
pozdrawiam Ewelina http://www.ogrodowisko.pl/watek/1655-przedogrodek-iny http://www.ogrodowisko.pl/watek/1062-kolejny-zdesperowany-amator-prosi-o-pomoc
agata_chrosc... 18:33, 04 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Ina - witaj w mojej holenderskiej dziurze. Mąż, który potrafi kopać rowy to zaiste skarb! Musze go faktycznie częściej chwalić. I cieszę się, że w okolicach Katowic wiosna.
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 18:36, 04 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Uwaga, uwaga! Próba wody wypadła pomyślnie! To znaczy kilka razy trzeba było poprawiac nieszczelne połaczenia, ale w końcu wszystko zagrało i działa jak złoto. Jeszcze tylko musze dokładnie wyregulować te dysze, ale najważniejsze, że woda leci. A oto dowód:
____________________
ogród w Holandi
monteverde 18:39, 04 kwi 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
w dobrym wpadłam momencie, brawo próba udana
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
agata_chrosc... 18:48, 04 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Monteverde - faktycznie w dobrym momencie. Ale jestem z siebie dumna!
____________________
ogród w Holandi
Juzia 18:59, 04 kwi 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38946
No to elegancko!!!

To teraz musisz wszystko ładnie rozpisać...co i jak
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
agata_chrosc... 19:38, 04 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
No to tak:
1. robisz plan na papierze milimetrowym, gdzie 1cm to 1m.
2. nanosisz tę część, którą chcesz podlewać spryskiwaczami - resztę możesz sobie darować jeśli nie jetseś uzdolniona artystycznie, bo ja np nie jestem i nie chciało mi się wszystkiego wyrysowywać
3. przydatny jest cyrkiel bo nim możesz zakreślać zasięg spryskiwaczy, ale ja nie miałam i też dało radę
4. zasięgi spryskiwaczy muszą na siebie zachodzić z nie się stykać
5.rysujesz wszystko na tym planie, łacznie z wszystkimi zmianami kierunku rur i ich połaczeniami. Na tej podstawie kupujesz potrzebne połaczenia oraz konieczną ilość rur.
6. sprawdzasz jakie masz ciśnienie i pobór wody i dobierasz do tego maksymalną ilośc spryskiwaczy na linie - u mnie wystarczyła jedna linia spryskująca, bo ogródek jak wiadomo mały i wystarczyło. Ale przy dużych ogrodach na pewno trzeba dzielić na kilka linii, które są uruchamiane po kolei, bo inaczej będzie na końcu takiej dużej linii za niskie ciśnienie i zabraknie wody
7. U mnie linia głowna to rura o przekroju 25mm, a od niej odchodzą 4 boczne o przekroju 20mm i do nich podłaczane są spryskiwacze. Pokrywają cały trawnik.
8. Rura głowna podłaczona jest do kranu. Może być tak po prostu, wtedy za każdym razem musisz odkręcić i zakręcić kran, żeby uruchomić podlewanie, co moim zdaniem nie jest specjalnie męczące. Aby sobie jeszcze bardziej ułatwić możesz między kranem a rurą zamontować timer na baterie, który zaprogramujesz na konkretną godzinę początku i końca podlewania. Ja sobie taki zafundowałam, ale tego jeszcze nie podłaczyłam
9. Kopiesz rowy na ok.30 cm głebokie, kładziesz w nich rury, uważasz żeby nie nasypać im ziemi do środka - najlepiej za każdym razem końcówkę zakrywać taśmą, papierem lub czymkolwiek
10.w miejscach połączeń tniesz rurę ostrym narzędziem i łaczysz za pomocą skręcanych elementów - trzeba uważać, żeby rura weszła głeboko w uszczelkę czyli pchasz do pierwszego oporu i potem pchasz dalej aż rura wejdzie jeszcze kilka cm głebiej. Tak samo podłaczasz zraszacze. Elementy łaczące to trójniki, kolanka albo przedłużki
11. zanim zasypiesz doły odkręć wodę i dokładnie sprawdź czy na łączeniach nie ma przecieków. Jeśli są to musisz takie felerne miejsce jeszcze raz skręcić
12. jak już przecieków nie będzie , zasypujesz rowy.
13. regulujesz spryskiwacze aby lały tam, gdzie chcesz i jak daleko chcesz. Jak się to robi to zależy od spryskiwacza, ale zazwyczaj kąt zmienia się kręcąc pierścieniem w górnej części spryskiwacza, a zasięg śróbką na górze po środku.
Ot i cała filozofia! Jakby coś było nie do końca jasne, to pytaj. Jak będę wiedziała to odpowiem.
____________________
ogród w Holandi
Pola 19:52, 04 kwi 2012


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
Ale mamy super instrukcje, bąbowo zaraz dam do przestudiowania mojemu M dzięki
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
Juzia 20:07, 04 kwi 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38946
No właśnie ja swojemu też muszę pokazać
Dziękuję baaardzo Agatko!!!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies