Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 08:48, 14 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mazaczek

Zbyt oddalone od obiektywu, przybliż i powiększ zaatakowane fragmenty.
Szaro-biały nalot może być zarodnikowaniem grzyba Volutella buxi, ale brak pewności. Całość wygląda na zamieranie pędów - w wątku choroby bukszpanów na str 55 pisałem o tym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kokesz 11:37, 14 mar 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Mazan napisał(a)
Kokesz

Wygląda na zgniliznę pierścieniową + rak bakteryjny. Na taki zestaw nie ma lekarstwa.
Można zastosować miedzian lub roztwór jodynowy, ale także należy posmarować i podlać Previcurem lub propionianem wapnia. Zabieg powtórzyć 3x.



Pozdrawiam


Walerku, piszesz o czereśni z pierwszego zdjęcia?

A te białe kulki na pniu śliwki to co to?
Jakieś zarodniki?

A wiśnie też tym podlewać?

Czy może się to przenieść na Pisardi?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
mazaczek 11:41, 14 mar 2019

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 6
Dziękuję Mazan- zaraz poczytam co już napisałeś, wstawiam więcej zdjęć.Może lepiej na nich widać co to. Ogólnie ogród był założony w zeszłym roku. Bukszpan mógł być bardziej przelany niż przesuszony. Może trochę przemarzł.Ogólnie w cały ogrodzie, również warzywnym, pojawiło się dużo pleśni i grzyba. Wyrzuciłam do kosza całe pomidory, papryki, również dereń biały, morwa, wydawaył się być dotknięte jakąś chorobą.
Nie wiem czy na wiosnę nie spryskać wszystkiego profilaktycznie preparatem przeciwgrzybiczym....nie znam się


Mazan 14:48, 14 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mazaczek

Widać, widać i to nieźle. Dobrze, że jesteś początkująca - oberwałabyś też nieźle.
Zacznę od warzyw. Zdejm włókninę - akumulatora wszystkich chorób, a stosuj zabiegi profilaktyczne środkami ekologicznymi, czyli w 'niemowlęctwie' roślin octan wapnia, później propionian wapnia. Nie zapominaj o nawożeniu roślin szczególnie w okresie kwitnienia 0,3% roztworem kwasu borowego pąków i kwiatów. Jeżeli mimo takich zabiegów wystąpi sucha zgnilizna wierzchołkowa opryskaj octanem wapnia zawiązki owoców i owoce. Ogórkom rób podobnie. Nie będziesz musiała wyrzucać roślin i zebranego plonu.
Krzewy i drzewka potrzebują podobnych zabiegów lub chemii: Previcur Energy teraz żeby zwalczyć choroby odglebowe, a miedzian zapobiegawczo w okresie bezlistnym. Potem zależnie od potrzeby.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 15:01, 14 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kokesz

Renatko, co ja mam z Tobą zrobić? To, co podałem jest dla wszystkich drzew.
Białe "kulki" są zarodnikującą grzybnią Phytophtora I to ona jest w części powodem zgnilizny pierścieniowej, a rak bakteryjny bardzo trudno w tym stanie wyleczyć, gdyż brak jest środków wgłębnych czy systemicznych. Rozwój jego przyśpieszyła phytophtora dlatego potrzebna jest duża ilość zabiegów.
Nie tylko może się przenieść, owady jej pomogą.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
samsabat 08:39, 15 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 33
kokesz, możesz spróbować je uratować , czyszcząc do gołego drewna tam gdzie jest rak bakteryjny i zamalować funabenem Najgorzej będzie z czereśnią bo może się rozłamać.
____________________
historia ogrodu w zdjęciach https://photos.app.goo.gl/ISQN5pvjkJSL50ss2
sylwia_slomc... 10:28, 15 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81974
Kokesz napisał(a)
Mam w ogrodzie czereśnię, dwie wiśnie i śliwę renklodę.
Drzewka są stare, od lat nie były niczym pryskane.
W ubiegłym roku zauważyłam na czereśni, przy podstawie pnia wyciek jakby żywicy. Dopiero teraz w Roku w ogrodzie zobaczyłam podobne objawy i okazało się, że to może być rak drzew owocowych, kazano pryskać miedzianem.

Trochę dziś poczytałam na ten temat i zmartwiło mnie, że drzewa są raczej nie do uratowania nie chcę się ich pozbywać, bo dają fajny cień i zasłonę.
Czy da się je wyleczyć?
Czy młode śliwy wiśniowe Pisardi mogą też to złapać ?

Czereśnia, miała największy wyciek miodowej żywicy w ub roku



Wiśnia nr 1, ktoś wyciął jej starszy pęd kilka lat temu bo chorowała



śliwka renkloda,ma pęknięcia, wyciek przezroczystej żywicy,jakieś białe kulki, nie wiem co to?



Wiśnia nr 2 ma pęknięcia na korze









U mnie na starych drzewach to samo, ale babcia nie pozwoli ich ruszyć tłumaczenia nie trafiaja żadne, najgorzej chore dwa morelę i jabłonkę wyciełam tydzień temu w przekroju pnia masakra, zdrowego drewna na lekarstwo, siłą woli chyba się życia te drzewa trzymały Jeszcze jedna śliwa i jedna jabłoń mocno chore, ale tych na razie nie pozwoli ruszyć..... a w między czasie resztę zarażają, na tych moich młodych staram sie pilnować wszystkich niepokojących objawów na bieżąco....ale jak długo sie uda nie wiem. Dybym była na Twoim miejscu wyciełabym te chore sztuki, zwłaszcza, ze Mazan pisze nie do uratowania są.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
brosia 13:43, 17 mar 2019

Dołączył: 21 mar 2014
Posty: 41

To już chyba koniec mojej wisienki?


____________________
Alicja169 15:59, 17 mar 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Swierk serbski choruje, jeden już wykopany.
Jak ratować tego z objawami i jak zabezpieczyć pozostałych 10 szt aby nie podzieliły losu tego jednego.
Mazan poradź proszę co robić

Ten z objawami choroby



a tu ten, który już padł, został wykopany, ma marne korzenie

gałązki suche, martwe

____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Gardenarium 16:50, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mazaczek napisał(a)
Ogólnie ogród był założony w zeszłym roku. Bukszpan mógł być bardziej przelany niż przesuszony. Może trochę przemarzł.Ogólnie w cały ogrodzie, również warzywnym, pojawiło się dużo pleśni i grzyba. Wyrzuciłam do kosza całe pomidory, papryki, również dereń biały, morwa, wydawaył się być dotknięte jakąś chorobą.
Nie wiem czy na wiosnę nie spryskać wszystkiego profilaktycznie preparatem przeciwgrzybiczym....nie znam się




Ja ci powiem jedno i może to będzie brutalne, ale bez takiego uderzenia nie przejrzysz na oczy
Powiem tak:> Masakra, wszędzie szmata/mata i mało kto pisze żeby to wywalić. Kobieto, jak na plastiku ma coś rosnąc zdrowo, toż to zbrodnia na ogrodnictwie( i na tych biednych roślinach.

A jeszcze opryskaj chemią, a potem to jedz Wyobraź sobie. Naucz się prawidłowych zasad uprawy warzyw i ich przestrzegaj. W zdrowej glebie, zdrowe rośliny, a tutaj masz zaprzeczenie ogrodnictwa.
Szukasz leczenia w chemii, a nie we właściwej uprawie. Gleba - to jest klucz do sukcesu a nie klepisko przykryte szmatą.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/525-uprawa-pomidorow-w-namiocie-foliowym
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies