Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Alicja169 19:52, 19 mar 2019


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Mazan napisał(a)
Alicja169

Stosuj co 7 - 10 dni.



Pozdrawiam


Mazanie dzięki za dotychczasową pomoc, mam jeszcze jedno pytanie: co zrobić z chorymi, brązowymi gałązkami, tylko spryskać całość, czy wyciąć te gałązki brązowe?
Całość już spryskałam i podlałam wokół pnia, natomiast na razie nie wycinałam brązowych gałęzi.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Mazan 09:38, 20 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Alicja169

Opryskaj, wyciąć jeszcze zdążysz jeżeli zaschną.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kairu 20:19, 23 mar 2019


Dołączył: 24 sty 2013
Posty: 132
Proszę o pomoc co się dzieje z poniższą kosodrzewiną.

____________________
Irek - Ogród, a może coś więcej....
Annak 21:47, 23 mar 2019


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Mazanie, mam pytanie w sprawie pni drzewek morelowych. Mają jakiś zielonkawy nalot, a rosną u mnie drugi sezon, więc są młode, mają już pąki, ale te pnie mnie niepokoją... Co to może być? Co z tym zrobić? Proszę o pomoc

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
samsabat 13:06, 24 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 33
Coś mi podjada laurowiśnie, nie widać gąsienic, ani osobników dorosłych.
Mam podejrzenie ze to opurchlaki. Ale może coś podpowiecie.







Można z tym walczyć jakoś bio czy tylko chemia.
____________________
historia ogrodu w zdjęciach https://photos.app.goo.gl/ISQN5pvjkJSL50ss2
pestka56 15:53, 24 mar 2019


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Mazan napisał(a)
Pestka56
Nie sugeruj się niedożywieniem. Odległość pni ma to do siebie, że może ograniczać dostęp światła, natomiast ważna jest dostępność wody. Podajesz, że objawy pojawiają się późnym latem i jesienią, co może oznaczać niedobór wody, ale także coś innego. Najlepiej dołącz fotkę tego fragmentu drzewa oraz dobre foto opadniętego igliwia.
Pozdrawiam


Wczołgałam się wczoraj pod Wejmutkę, gdzie normalnie nie zaglądam, a tam pęknięcia kory, kapie żywicą i w jednym miejscu paskudny biały budyniowaty wysięk. Poczytałam twoje wpisy na temat zgnilizn, bo tak wg mnie to wygląda. Śladów choroby nie ma na pniu powyżej wysokości 1 m.
Wczoraj kupiłam Topsin i Gvarant. Wygarnęłam ile się dało igieł spod drzewa i wylałam 20 litrów roztworu Topsinu. Korona wejmutki zajmuje przestrzeń ponad 20 m2, a pień pół metra nad ziemią ma średnicę 25 cm. Dziś opryski i mazianie chorych części pnia. Mam nadzieję, że uratuję.

Zrobiłam zdjęcia. Z dobrym foto kłopot, bo aparat mam jaki mam i lepszych zdjęć, ani zbliżeń nie zrobię

Całe drzewo dla zobrazowania wielkości z widocznym z tyłu świerkiem.


Chory fragment pnia


Ta sama gałązka ocieniona i w słońcu:


Jeszcze trochę gałązek

____________________
Kasia
Mazan 17:39, 24 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Samsabat

Dziurki w liściach są efektem prażenia grzybowego lub bakteryjnego o objawach bardzo podobych dlatego proponuję oprysk miedzianem /środek eko/ lub roztworem jodynowym. Obrzeża liści mogły zostać zjedzone przez szkodnika lecz na liściach są również plamki, a to sugeruje infekcję grzybową lub bakteryjną, jednak obrys uszkodzeń przemawia za infekcją
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 17:46, 24 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Annak

To mogą być glony lub porosty /niewyraźne/. Jeśli w powietrzu jest wilgoć będzie trudno się tego pozbyć. Teraz proponuję pomalować mydłem ogrodniczym lub zwykłym szarym mydłem.



Pozdrawiam


____________________
Mazan - Walerek
ElzbietaFranka 23:11, 24 mar 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Mazanie mam ogromną prośbę powiedz mi co się stało z moim rododendronem " universytet Helsiński" w zeszłym roku pięknie kwitł w jesieni też dobrze wyglądał a po zimie wygląda tak.
Wczoraj podlałam go Previcurem energ... Wcześniej jeszcze dzień wcześniej podlałam myślałam że ma za sucho. Dzisiaj jego stan się nie zmienił.

Jeszcze przyszło mi do głowy i opryskalam go dzisiaj topsinem

Napisz co mam dalej robić czy to jakiś grzyb



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Mazan 09:01, 25 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elu, to choroba grzybowa zamieranie pąków prawdopodobnie spowodowała ją szara pleśń. Stosuj 3x oprysk signum lub switch. Topsin też trochę pomoże.



Pozdrawiam,
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies