Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

JoannaDe 10:53, 12 cze 2020


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Witajcie Kochani, nie znalazłam osobnego wątku o chorobach liliowców to zapytam tu.

Posadziłam w tym roku liliowce Stella d'Oro. Na początku wszystko było ok.

Pięknie kwitły. Od jakiegoś czasu jednak zaczęły schnąć. Najpierw jeden.



Myślałam że ma za sucho ale dzisiaj zauważyłam zniekształcone pąki na kolejnym krzaczku.




Znalazłam jeszcze jakieś robaczki. Maleństwa wiec zdjęcie ciężko zrobić.


Poradźcie proszę co robić. Z góry dziękuję za pomoc.



____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Anda 11:04, 12 cze 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Joanno, poczytaj
http://gds-hem-fachgruppe.homepage.t-online.de/gartnerisches.htm

Myślę, że najlepszym wyjściem byłoby nie tylko usunięcie pąków, ale również oprysk środkiem systemicznym przeciwko owadom ssąco-gryzącym.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
JoannaDe 11:11, 12 cze 2020


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Dzieki Ewa, już czytam.

A co polecasz na oprysk?

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
kariko 21:08, 12 cze 2020

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Mary napisał(a)

Na zdjęciu w dolnej części są jakby białe kropki. Czy to coś się porusza?

Ja bym nie czekała. I tak trzeba zrobić trzy opryski, to ostatni wyjdzie Ci już w lipcu.


Dziękuję za poradę, w niedzielę wieczorem jak nie będzie wiatru i deszczu startuje z opryskiem. Próbowałam dziś zobaczyć, w niektórych miejscach tuż przy miseczkach są jakby białe kropki, ale nie mogę dojrzeć, czy to się rusza, raczej nie.
1) Pytanie jeszcze co z nawożeniem, generalnie nawoziłam cisy dolistnie florovitem co 2-3 tygodnie w sezonie - czy należy przerwać nawożenie w trakcie "kuracji"?
2) Na niektórych cisach, które rosną w szpalerze miseczników nie ma, wyglądają na zdrowe, czy je też należy poddać "kuracji"? Będę wdzięczna za porady.
Mateusz94 10:34, 13 cze 2020

Dołączył: 13 cze 2020
Posty: 1
Witam. Z początkiem kwietnia posiałem trawę. Razem z trawa rosną chwasty, jednak za żadne skarby świata nie wiem co to jest. Ktoś byłby w stanie je rozpoznać? Pozdrawiam i dziękuję.
Mary 14:10, 14 cze 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
kariko napisał(a)


Dziękuję za poradę, w niedzielę wieczorem jak nie będzie wiatru i deszczu startuje z opryskiem. Próbowałam dziś zobaczyć, w niektórych miejscach tuż przy miseczkach są jakby białe kropki, ale nie mogę dojrzeć, czy to się rusza, raczej nie.
1) Pytanie jeszcze co z nawożeniem, generalnie nawoziłam cisy dolistnie florovitem co 2-3 tygodnie w sezonie - czy należy przerwać nawożenie w trakcie "kuracji"?
2) Na niektórych cisach, które rosną w szpalerze miseczników nie ma, wyglądają na zdrowe, czy je też należy poddać "kuracji"? Będę wdzięczna za porady.

1. Nie wiem jak się ma nawożenie do oprysku. Ja bym zrezygnowała z nawożenia. Jeżeli jednak chcesz to połączyć to może zachowaj odstępy, np. oprysk, po 7 dniach nawożenie, potem po 7 dniach kolejny oprysk itd.
2. Ja bym poddała "kuracji" wszystkie cisy rosnące w szpalarze. Bardzo starannie opryskałabym te egzemplarze, gdzie widziałam miseczniki, a resztą preparatu opryskałabym resztę.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 14:14, 14 cze 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
Mateusz94 napisał(a)
Witam. Z początkiem kwietnia posiałem trawę. Razem z trawa rosną chwasty, jednak za żadne skarby świata nie wiem co to jest. Ktoś byłby w stanie je rozpoznać? Pozdrawiam i dziękuję.

Mateusz,
Brakuje zdjęć.
Myślę, że odnośnie chwastów w trawniku, bardziej odpowiedni będzie ten wątek
https://www.ogrodowisko.pl/watek/790-klopoty-problemy-z-trawnikiem
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mago22 17:45, 14 cze 2020


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Oto moj swierk sadzony dwa lata temu. Tydzien temu wygladal normalnie a teraz tak.

y
____________________
Magda Wietrzny ogród
Mary 09:26, 15 cze 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
Magda,
Może w wątku o chorobach świerków znajdziesz odpowiedź.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3376-choroby-i-szkodniki-swierkow-swierk-picea
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
dzika_roza 10:58, 15 cze 2020


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Mazan, poratujesz? Moje jeżówki chyba coś dopadło...
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies