Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 21:41, 31 maj 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
A teraz horror!!!

Dziś wykluły się roje gąsienic w bukszpanach! Zebrałam chyba ponad 200szt. Nie wiem ile jeszcze zostało. Nie mam żadnego środka więc popryskałam r-rem na mszyce zrobionym z mydła potasowego i denaturatu w wodzie. Jutro muszę jechać po preparat na ssąco-gryzące do mojej hurtowni rolniczej i pryskać plagę.

Siedziały wewnątrz na starych gałązkach a nie na młodych przyrostach. Deszcz chyna mic im nie robi, ulewy wielodniowe chyba też. A zaglądałam przed ulewami to mie było tak źle.



Właśnie miałam obfocić moje piękne bukszpany, gdyby nie to pewnie jutro rano miałabym gołe kikuty. A jak potrząsałam gałązkami to spadały noesampwite ilości kulek- to chyba odchody gąsienic. Brr....

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
malgorzata_s... 21:56, 31 maj 2019


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
O matko rano lecę moje oglądać
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Urszulla 00:18, 01 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
malgorzata_szewczyk napisał(a)
O matko rano lecę moje oglądać


Rano u mnie byłyby gołe gdyby nie wieczorna akcja. Walczyłam 2 godz.

Były wszędzie. Po drugiej stronie domu od południa mam małe kulki bukszpanowe to też były, z jednej ich 10 ściągnęłam. Mówię Ci pierwszy raz w życiu widziałam takie ilości wielkich gąsienic. Były nawet na tej małej obwódce pod brzozą co ze swoich sadzonek robiłam.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 11:34, 01 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Od rana cd walki z gąsienicami ćmy- dopiero z jednego szpalerku

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 21:19, 01 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Cały dzień zbierałam te gąsienice. Nic mam nie zrobione co było pilne. Chyba z 1000 ich zebrałam.


Jefen szpaler chyba stracę bo już nie zdążyłam. Zrobiłam na niego oprysk z Mospilanu. A gąsienice już u góry tworzą oprzędy. Wygląda strasznie.



A to co zbierałam wczoraj wiexzorem i dziś chyba ocalone. Z daleka wygląda jakoś bo nowe przyrosty maskują wygryziony środek




Nie mówiąc o tym jak wygląda pod krzewami
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 21:25, 01 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Po całym dniu nauczyłam się zbietać gąsienice. Generalnie zaczynają od dołu krzewów i poruszają się w górę. Jak dochodzą do szczytu pędu na którym są rozgałęzienia to tam zostają tworząc oprzędy między gałązkami. Jak się gałązki rozciągnie gąsienica z oprzędu jest na wierzchu. I tak gałązka po gałązce przeglądałam..... chyba zrobiłam błąd i nie zauważyłam jakiejś wcześniejszej fazy. Nie wiem... Głośno myślę...to jakiś koszmar dzisiejszego dnia.
Na dodatek praca na tej wysokości rozwala kręgosłup.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
danuta_szwajcer 22:35, 01 cze 2019


Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 7632
O matko, koszmarnie to wyglada, Ula tylko zebys sie nie pochorowała dziś czytałam o wysypie trujących gąsienic i są niebezpieczne dla zdrowia, zeby ich nie dotykać i było zdjecie takich samych brrr(( Wywal to i nie zbieraj już tego. Pozdrawiam i uważaj na siebie. Tez dzisiaj walczyłam w ogrodzie a teraz ani poruszać się nie idzie, chyba przesadziłam. Buzka
____________________
Liliowo i kolorowo:)
ewsyg 22:44, 01 cze 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Ula, jak ja się cieszę, że nie mam bukszpanów. Podziwiam cię, bardzo podziwiam.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Urszulla 22:49, 01 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
danuta_szwajcer napisał(a)
O matko, koszmarnie to wyglada, Ula tylko zebys sie nie pochorowała dziś czytałam o wysypie trujących gąsienic i są niebezpieczne dla zdrowia, zeby ich nie dotykać i było zdjecie takich samych brrr(( Wywal to i nie zbieraj już tego. Pozdrawiam i uważaj na siebie. Tez dzisiaj walczyłam w ogrodzie a teraz ani poruszać się nie idzie, chyba przesadziłam. Buzka


To korowódka dębówka z włoskami jest jakaś toksyczna.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 22:58, 01 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
ewsyg napisał(a)
Ula, jak ja się cieszę, że nie mam bukszpanów. Podziwiam cię, bardzo podziwiam.


Tyle lat się naczekałam żeby były ładne w kształcie bo dostałam je w średnim stanie i kiedyś tworzyły żywopłot więc na początku były prostokątne bardziejmam z nich dwa szpalery i kilka pojedynnczych. Dziś walczyłam o nie, choć nie powiem były chwile zwątpienia i wątpliwości czy ta walka ma sens.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies