Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 09:31, 06 lip 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21948
Myślę że teraz jest czas host. Przyznam szczerze że u mnie jest bardzo mało cienia więc jestem wybredna coraz bardziej. I doszłam do wniosku że chcę tylko małe i orginalne. Pokażę te które mam i mi się podobają.

Niebieska o fajnych kwiatach na krótkich łodyżkach i żółto-nieb którą uwielbiam najbardziej ale w tym roku nie przyrosła nic ani narazie nie kwitnie.



Jeszcze tą lubię bo ma ładny pokrój, rośnie kępowo- niestety w tym roku zjedzona doszczętnie przez ślimaki nie zdobi. Dlatego zrobiłam fotkę jednego liścia który jest w całości. A reszta zobaczcie, pożałowania godne.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 19:56, 08 lip 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21948
Dzisiaj ogarnęłam dwa żywopłoty bukszpanowe które zjadały gąsienice. Widać że jeden chce się bardzo za to odwdzięczyć i wypuszcza młode przyrosty. Fotki rano dam bo bym dziecku internet wzięła w środku najlepszej zabawy.

Oczywiście z cięcia mam pełno sadzonek bukszpanowych ciekawe ile się przyjmie do wiosny.

A jutro muszę koniecznie zakopać się w kompostownik i wygrzebać co nieco tegorocznego srebra bo na miano złota ogrodowego nie zasługuje jeszcze A tak a propos kompostu prowadziłam dzisiaj z sąsiadką rozważania dotykowe na temat jak powinien wyglądać i się rozsypywać dobry kompost. Konieczne jest bowiem dodawanie dużej ilości szarego kartonu i brązowych części suchych. Ja osobiście dosypuję trociny. Mniej skoszonej trawy a jak już to wysuszoną. Takie porady dostałam

A u sąsiadów susza masę roślin popaliła i nie wiemy czy się odbudują. Nawet rojniki się zwijają. Jeszcze dwa dni musimy tu przetrwać bez deszczu.


Fotka z dzisiaj to nowy rozwinięty liliowiec pierwszy raz zakwitł



I dzwoneczki powojnika

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
anna_g 21:38, 08 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Ula, bardzo fajny warzywnik, i te ogórki wiązane do patyków - super pomysł i będzie fajnie wyglądało.
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Urszulla 09:20, 09 lip 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21948
anna_g napisał(a)
Ula, bardzo fajny warzywnik, i te ogórki wiązane do patyków - super pomysł i będzie fajnie wyglądało.


To jest warzywnik w przedbiegach. W 2013 był modelowy...potem zaniedbałam bo nie dawałam rady kopać. Teraz żeby się nie namęczyć składam kompost, przykrywam tkaniną i za rok na tym miejscu można robić grządkę.

A z ogórkami mi się podoba i widzę że Tobie też pierwsze ogórki się pokazują.

A liliowce mnie zachwycają to męczę dziś fotką



Jeżówki zwykłe i Milkshake od sąsiadki ( w tym roku marna)

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 09:44, 09 lip 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21948
Z wczorajszej pracy nad bukszpanami ogólny widok



Wydawać mogłoby się że to tylko cięcie. Ale po takiej inwazji gąsienic to nie tylko cięcie ale i czyszczenie. Ciągle jest dużo suchych listków na gałązkach i myślę że do zimy będę te bukszpany oczyszczać. Metalowa szczotka psa też tylko częściowo rozwiązała problem. Normalnie ręcznie trzeba będzie non stop działać. A na ziemi pełno suchego i wygląd okropny. Już dosypywałam raz ziemi i za każdym poruszaniem się sypie. Czyli zmagań ciąg dalszy.

Drugi dylemat...czym obsadzić ten pas pod bukszpanami bo tam mam zbieraninę która już mnie denerwuje. Myślałam o bodziszku albo brunerze ale przy lipcowym cięciu zmarnowałyby się. I chyba tylko funkcjonuje mi w głowie pomysł od moich sąsiadów na pierwiosnki omszone bo one cały sezon śliczne. Mam już ich trochę rozmnożonych i chyba je dzisiaj przesadzę z miejsca gdzie ma się rozrosnąć runianka.



Czyli wiosna zawita na rabatę bo dalej są rozchodniki i one też będą wykopane bo nie lubią zbytniej wilgoci która panuje od wiosny do lata....a powoli przyjmują się sadzonki ciemierników.



Przy okazji cięcia oczywiście dużo czasu zajęły mi sadzonki bukszpanowe, musiałam założyć szkółkę pod różami z drugiej strony szpaleru. Tam takie podmokłe miejsce im służy.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 09:50, 09 lip 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21948
Z drugim szpalerem było wiele gorzej ale za to ma mnóstwo nowych przyrostów i widać że jest w lepszym stanie niż pierwszy.



Musiałam też zabezpieczyć ziemię pod bukszpanem przed chwastami.
I ogólny widok na dalszy ciąg do pracy, czyli docinanie tui i bukszpanów i prac ziemnych pokażę jak skończę.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
mira 09:52, 09 lip 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
anna_g napisał(a)


Chyba będzie dobry, jak myślisz?
Może środek czymś zamalować, żeby nie ciągnął tak wody?
Oczywiście możesz wywalić to zdjęcie ze swojego wątku



To jest super - tez uważam niczym nie maluj ani nie wykladaj - to wcale tak wody nie ciagnie - będzie dodatkowym miejscem dla żyjatek - jak miałam taki wielki pień orzecha i w małą dziurke wsadziłam bodziszka - jej jak mu dobrze w próchnicy - na dodatek dziurka się powieksza i kępa też.

Takie wynalazki są mega fajne - na wymądrzałam się coś mnie naszło
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 09:55, 09 lip 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Urszulla napisał(a)


Wygląda na to że chyba najwcześniej będę za rok je dzielić. Będzie ich więcej i wyjdzie mi na korzyść. Bo trzeba miejsce długie pod murem ogarnąć. Od zeszłego lata dłubię i dłubię po trochu i tylko mnie chwasty denerwują.

Miałam tu w zeszłym roku łany werbeny i kosmosów. Zobacz jakie resztki zostały. I ile potrzeba tu ziemi.





To jest ekstraśne miejsce na irysy - nie wiem czy lubisz przed nimi może być szpaler liliowców - jakiego liliowca chcesz mam nadmiar łososia wysoki mogę Ci we wrześniu wysłać

Ula Ty robisz kompost? nie pamiętam



No doczytałam że robisz - Ula chodzi o to żeby mieszać zielone z brązowym czyli z gałązkami kartonami - im bardziej rozdrobnisz i wymieszasz to będziesz mieć szybciej - oczywiście kompost musi mieć wilgotno bo inaczej nic z tego - jak polejesz gnojówką z pokrzyw to będzie szybciej bo to azot przyspieszy rozkład.
Ja trawę suszę tylko wtedy jak daję jako sciółkę a do kompostownika daję z tym że cienką warstwę bo wiadomo jak dużo to się zakisi.
Teraz trawy nie mam - praktycznie cały sezon bo nie ma co kosić.

Ale się u Ciebie zasiedziałam - dziwią mnie te pierwiosnki - w takiej suszy u mnie wszystkie oklapłe - ja bym pod ten bukszpan nic nie pchała tylko ładnie brzeg wykończyła i obsypała - no właśnie czym - kompostem

Ula pracuś z Ciebie niebywały - podziwiam, ja opadłam z sił po wczorajszym wietrze /jakby mało było suchego/

Hosty u mnie jakoś się trzymają, bo są głównie przy hortensjach ogrodowych a te muszę podlewać - najbardziej lubię te niebieskie bo ślimaki ich nie lubią no i czkam na kwiaty pachnącej którą w ub roku kupiłam

pozdrawiam

ps. jak się nawymądrzałam to wybacz - jakiś taki dzień w tej suszy mnie naszedł
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
anna_g 10:04, 09 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Te buksiki fajnie Ci się już zagęściły - bardzo dobrze wyglądają.
A jakieś jasne żurawki przed nie?

zerknij Ulcia na priv.
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Urszulla 10:05, 09 lip 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21948
mira napisał(a)



To jest ekstraśne miejsce na irysy - nie wiem czy lubisz przed nimi może być szpaler liliowców - jakiego liliowca chcesz mam nadmiar łososia wysoki mogę Ci we wrześniu wysłać

Ula Ty robisz kompost? nie pamiętam


Robię, robię i ciągle mi go w sezonie brakuje. Właśnie się dziś zagrzebię w nim bo potrzeba nagli.

Irysy na mokry teren. Może z czasem jakiegoś fioletowego wcisnę. Ale tylko pojedynczo.

Łososiowe liliowce mam, dzięki zastanawiam się gdzie je dam bo ten kolor u mnie tylko w żurawce. Może z czasem się przypląta rabata mocno hortensjowa z liliowcami to odległy temat bo hortensje w sadzonkach dopiero.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies