Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

monisiapor 14:17, 06 mar 2018

Dołączył: 01 wrz 2017
Posty: 15
Przesyłam zdjęcia działki.



Pistacja01 23:34, 06 mar 2018

Dołączył: 05 mar 2017
Posty: 26
Gardenarium napisał(a)
Na moje wyczucie to jest za dużo gatunków roślin i są też niepolecane.

Wyrzuciłabym jałowiec Blue Arrow, nie warto, i tak wyrzucisz. Kosodrzewinę też nie, bo starzeje się, rośnie szybko i zagai całą rabatę, wlezie wszędzie.

No i teraz tak:

Kula na pniu jest tutaj gwiazdą, sadzenie kolejnej gwiazdy w postaci klonu, wydaje mi się niedobre. Jako akcent kolorystyczny posadziłabym berberyski kuliste Bagatelle.

Jako akcent pionowy może cis kolumnowy Fastigiata zam. jałowca.

Thuje Danica jako kuliste wypełniacze. Może do tego jakieś piórka na wypełnienie.Turzyce czy niskie trawki np. Imperata.


Jeśli kula na pniu jest żółta, to cis zielony, a jeśli zielona to cis wtedy żółty.

Twój rysunek wygląda ładnie, ale to wszystko się nie zmieści i nie będzie tak wyglądać w realu.


Dziekuje!
Ta rabata jest wieksza niz sie wydaje na zdjeciu - ma 3m.x 4m (dluzszy bok w glab, w kierunku domu), zdjecie jakos skrocilo perspektywe. Wydaje mi sie, ze wszystko sie zmiesci, wrecz sie balam, ze dziury beda na tej rabacie
Z klonem ok - tez mi cos switalo, ze nie pasuje, ale chodzil za mna, bo jest piekny.
Kulka jest ciemnozielona, wiec zolty cis to super pomysl. Tym bardziej ze mam ciemnozielone cisy w zywoplocie tez na froncie.
A co z jalowcem plozacym? Moge jakis dac? Jesli tak, to jaka odmiana, zeby nie zagluszyl calej rabaty?
Berberyski czerwone to zamiast klonu, czy azalii? Co z zoltym berberysem? Wywalic wszystko? Jak wtedy wypelnic przestrzen za cisem? Tam naprawde sporo miejsca zostanie i nie chcialabym zeby bylo zbyt 'plasko'.
Jeszcze raz dziekuje za pomoc.
Gardenarium 08:08, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musisz ograniczyć liczbę gatunków, ale zwiększyć ilość roślin tego samego gatunku. Podałam czym wypełnić rabatę. Posadzić wypełniaczy po kilkanaście wtedy gdy będzie wolne miejsce. Narysuj plan tej rabaty. Zdjęcie nic nie daje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
OlaLila 08:37, 08 mar 2018

Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 17
> opadłe kwiaty i liście z magnolii a nawierzchnia pod nią <
Witam,

1. Jak sądzicie, warto ułożyć pod Magnolią zamiast kory kamienie polne płaskie: przepuszczalną utwardzoną nawierzchnię, bo będzie wygodniej z niej zbierać przekwitnięte kwiaty i liście magnolii... a może nie ma co kombinować i załatwić sprawę korą?

2. Pas na żywopłot z żywotnika dobrze będzie obsypać korą. Obrzeże ekobord przyda ułożyć się od strony ogrodu gdzie jest trawnik i nawierzchnie żwirowe
a od strony ulicy, sąsiedniej działki i drogi też pociągnąć ekobord?

Pozdrawiam wiosennie
Rejzi 09:31, 08 mar 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Doradzcie mi prosze jakie krzewy i byliny posadzic pod platana kulistego? Platan bedzie rosl obok plotu takze bedzie to miejsce raczej polcieniste. Do poludnia jest tam rozproszone slonce, po poludniu rozproszony cien. Strona poludniowa i ziemia gliniasta. Bede bardzo wdzieczna
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Pszczelarnia 10:02, 08 mar 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
OlaLila napisał(a)
> opadłe kwiaty i liście z magnolii a nawierzchnia pod nią <
Witam,

1. Jak sądzicie, warto ułożyć pod Magnolią zamiast kory kamienie polne płaskie: przepuszczalną utwardzoną nawierzchnię, bo będzie wygodniej z niej zbierać przekwitnięte kwiaty i liście magnolii... a może nie ma co kombinować i załatwić sprawę korą?

(...)
Pozdrawiam wiosennie


Kamienie będą się nagrzewać, a kora jest naturalną zakwaszającą ściółką dla magnolii. Ale można położyć. Ja mam pod jedną żwir nawet.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 11:05, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
OlaLila napisał(a)

Witam,

1. Jak sądzicie, warto ułożyć pod Magnolią zamiast kory kamienie polne płaskie: przepuszczalną utwardzoną nawierzchnię, bo będzie wygodniej z niej zbierać przekwitnięte kwiaty i liście magnolii... a może nie ma co kombinować i załatwić sprawę korą?

2. Pas na żywopłot z żywotnika dobrze będzie obsypać korą. Obrzeże ekobord przyda ułożyć się od strony ogrodu gdzie jest trawnik i nawierzchnie żwirowe
a od strony ulicy, sąsiedniej działki i drogi też pociągnąć ekobord?

Pozdrawiam wiosennie


Nie, niedopuszczalne jest kładzenie kamieni na korzenie magnolii. Ona się płytko korzeni.

Ekobord ma sens jedynie między trawą a kamyczkami i pomiędzy różnymi rodzajami kamyczków, dla oddzielenia ich koloru. Pomiędzy korą a trawnikiem ekobordu nie kładź.Tylko sobie utrudnisz późniejszą pielęgnację brzegów trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rejzi 11:22, 08 mar 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
i jeszcze jedno pytanie, czy klon palmowy moze rosnac obok platana Alphens Globe? jakie rosliny pasuja pod drzewka na wysokim pniu?
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Waclaw 11:51, 08 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Gardenarium napisał(a)


Nie, niedopuszczalne jest kładzenie kamieni na korzenie magnolii. Ona się płytko korzeni.

Ekobord ma sens jedynie między trawą a kamyczkami i pomiędzy różnymi rodzajami kamyczków, dla oddzielenia ich koloru. Pomiędzy korą a trawnikiem ekobordu nie kładź.Tylko sobie utrudnisz późniejszą pielęgnację brzegów trawnika.


Ooo, uchroniłaś mnie Szefowo przed niepotrzebnym zakupem. Pieniądze pójdą na rośliny. Dziękuję
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Zuzka25 21:57, 10 mar 2018


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Zwracam się z prośbą o pomoc przy planowaniu słonecznej rabaty przy podjeździe o dł ok. 8, 8 m i szer. 2, 45m
Na razie rosnie na niej:
- wzdłuż rabaty żywopłot z berberysu Maria- do zmiany
- po łuku berberys Electra - zostanie
- 5 żywotników Aurea Nana- zostaną
- w rogu Gracillimus i Hortensja Polar Bear
- berberysy Admiration
- kostrzewy sine - z czasem do wyrzucenia
- obwódka z lawendy, która coraz gorzej wygląda
- 2 stare drzewa
- pojedyncze żurawki zaatakowane przez opuchlaki - do wymiany

Zdecydowałam się zamienić krzaczory berberysu Maria na elegancki żywopłot cisowy. Pozostawię Electre i Admiration i 5 żywotników Aurea Nana

Moje pytanie jest, co dosadzić do cisów i żywotników żeby wypełnić rabatę?
Chodzi mi po głowie ML z tylu i może jeżówki na dopełnienie? Jaką obwódkę zrobić zamiast lawendy?

Będę bardzo wdzięczna za jakąś podpowiedz
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies