Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik spalony / zniszczony nawozem

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik spalony / zniszczony nawozem

Gardenarium 22:17, 28 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pewnie w opryskiwaczu był poprzednio herbicyd totalny i spalił trawnik. Stąd moja rada - miej kilka opryskiwaczy a przynajmniej na R. i na resztę - oddzielny.
Trzeci na opryski fungicydami itp.

Na herbicydy musisz mieć oddzielne, bo będzie właśnie tak jak stało się. Każdy uczy się na błędach

Trawa się odbuduje, nie od razu, ale odbuduje. Nie martw się.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krolik1910 11:49, 02 cze 2019

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 8
Witam
Około tydzień temu użyłem Chwastox do oprysku na rośliny dwuluscienne. Niestety po tym zabiegu. Mój trawnik z bardzo ładnej zieleni jaką miałem po Hydrocomplex-ie mam teraz coś takiego. Dodatkowo w jednym z dni moje podlewanie nałożyło się z niespodziewanym obfitym opadem. Inne rzeczy przed tą sytuacją jak na zdjęciu nie miały miejsca. W ubiegłym roku w tym opryskiwaczu był Roundup ale zawsze po jego użyciu płukam go 5 krotnie Zwracam się z prośbą o pomoc.
koniu003 10:35, 12 cze 2019

Dołączył: 12 cze 2019
Posty: 4
dzień dobry,
przygoda "ogrodnika" trwa dopiero od tego roku. założyliśmy nowy trawnik w kwietniu tego roku - trawnik założyła firma z jednoczesną niwelacją terenu maszynową glebo gryzakrą separacyjną z siewnikiem.

wszystko było pięknie do połowy maja kiedy zalecono mi zasilenie trawnika nawozem (tracił swój piękny, żywy zielony kolor). dołączam pierwsze zdjęcie przed nawożeniem, po koszeniu. Po nawiezieniu w połowie maja (10kg na około 800mkw-FLORAMIX ZIELONY TRAWNIK) było znów bajecznie. trawa nabrała soczystego zielonego koloru i mocno zaczęła wzrastać. ale punkotowo (pewnie przez to że rozrzucałem ręcznie . po kolejnym koszeniu, zauważyłem iż miejscami kolor zmienia się na szary/brunatny po czym zaczęła trawa wysychać. na tą chwilę trawnik jest brzydki i ma wiele suchych miejsc (jak na zdjęciu) proszę o pomoc poradę co teraz zrobić.

czy trawnik ten jest spalony czy jest niedożywiony?

w sklepie ogrodniczym stwierdzono niedożywienie (na podstawie tych zdjęć) i zalecono nawóz Landscaper Pro New Grass 15KG na całą działkę.

dodam, że trawnik podlewam codziennie zraszaczem pulsacyjnym.
ElzbietaFranka 19:24, 12 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Widać że trawnik spalony. Jeżeli był bajeczny to co się stało.

Nawiozles trawnik i za mało podlewales. Po rozsianiu nawozu jest to nawoz wieloskładnikowy więc nie może być niedożywiony po niespelna 3 tygodniach. Po 2 tygodniach po rozsianiu dopiero widać jak nawóz zadziałał jeżeli są mijanki to się dosiewa po 2 tygodniach dosiewki się wyrównuja.

Nawóz się rozsiewa ręką krzyżowo raz cały trawnik w jedną stronę następnie cały trawnik w drugą stronę jest najmniej mijanek.

Po nawożeniu jeżeli nie pada deszcz trzeba codziennie podlewać co najmniej 1 godzinę trawnik. Nie wiem jakie to podlewanie punktowe.

Na razie niczym nie nawoz bo jeszcze gorzej go urządzisz odczekaj i lej wode i obserwuj co się dzieje.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
koniu003 20:19, 12 cze 2019

Dołączył: 12 cze 2019
Posty: 4
Mysle ze jie chodzi o podlewanie- podleaam go praktyczjie codziennie solidnie. Po naeozeniu byly tez opady deszczu... kiedy ewentualnie nawiezc? Bo reszta trawy tez jakby slabla. Dzisiaj po tym upale plamy trawy sa tak suche ze sie lamia jsk szuram. Jak i kiedy dosiac?

Wymieszac z ziemia i rozrzucic tam gdzie jest problem?

Kiedy ten nawoz przeatanie dzialac? Mam teraz landscapera peo new gras ktory podobno ma niezaszkodzic bardziej a reszte trawnika ozywi.
Od ubieglej srody kiedy ostatni raz kosilem trawa malo co urosla- tylko chwasty...

koniu003 09:02, 14 cze 2019

Dołączył: 12 cze 2019
Posty: 4
dzień dobry. mam pytanie odnośnie dosiania trawy do mojego spalonego trawnika. Wyczesałem wczoraj porządnie trawę aby pozbyć sie spalonych źdźbeł. niestety ale trawa całkowicie uschnęłą - pozostały tylko takie puntkowe zielone "korzenie"

- poprostu zasiać i zostawić
- poprostu rozrzucić nasiona i przykryć jakąś ziemią?
- wymiaszać ziemię z nasionami i tak narzucić?
jason 12:22, 14 cze 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
koniu003,

Na 800m2 trawnika to Ty musisz lać przynajmniej 10m3 co dwa dni żeby go utrzymać w formie w takie upały. Lejesz tyle? Myślę, że Twojemu zraszaczowi pulsacyjnemu zajełoby to kilka godzin. Wbij szpadel do głebokosci 15 cm, wyciagnij i popatrz na ziemie, jak sucha poniżej 3cm to brak wody.

Proponuję zaniechanie kolejnego nawożenia i nawodnienie. Lub czekanie na porządny deszcz.
ElzbietaFranka 09:08, 15 cze 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Wystarczy że nie podlales jeden dzień solidnie i trawa wysycha. Młody trawnik ma jeszcze nie rozwinięty system korzeniowy jest płytki.

Sprawdź wkilku punktach jak głęboko ten punktowy zraszacz podlewa np w ciągu 1 godziny i będziesz wiedział.

Jak chcesz to możesz dosiewki trawy zrobić podsypać ziemia do trawnika i nasiona rozrzuc ale to zabawa.
Nie siej nawozu trzeba odczekać za duże słońce i lej wode.
Jeżeli już tak chcesz sprawdzić czy trawnik zabiedzony to spróbuj nawóz w płynie do trawników na malym kawałku 4-5 M2.
Trawnik nawozimy koniec marzec początek kwietnia i koniec czerwca nawozem letnim. Poźniej jesiennym poczatek wrześnis i na tym koniec.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Ivy89 10:43, 25 cze 2019

Dołączył: 25 cze 2019
Posty: 1
Dzień dobry,

chciałabym poprosić o pomoc. Od zeszłego roku mam ogródek działkowy i w tym roku został założony na wiosnę nowy trawnik... Trawa cały czas jeszcze gdzieniegdzie rośnie ale mam problem. Ostatnio na działce były dzieci znajomych i lały się wodą. Mimo próśb, żeby była mgiełka to gdy nikt nie patrzył lały większym strumieniem. Wczoraj gdy pojechałam wieczorem z mężem kosic trawę zobaczyliśmy "efekt"... Jestem trochę załamana, czy coś da się z tym zrobić?





Patryk_trawnik 07:50, 28 lip 2019

Dołączył: 28 lip 2019
Posty: 1
Witam,

Chciałbym poradzić się w sprawie mojego trawnika, który w tej chwili przechodzi dziwny okres.
Około 20 czerwca wyglądała trawa pięknie.
Wyjechaliśmy na urlop dwa tygodnie trawa była słabo nawadniania.

Po przyjeździe dosiałem trawę w miejsca bez trawy i sypnąłem z ręki nawóz.
Efekt jest taki jak na zdjęciu





Proszę o pomoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies