Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie wyczarować mi ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie wyczarować mi ogród

Viola 22:55, 21 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
A tak, żeby uspokoić rabatę, to może obwókę jednego rodzaju zrobię, np. ilex golden gem po całości i chyba trawy stąd wyrzucę.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Agawita 23:08, 21 lis 2013


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 412
nieeeeeeee, trawy zostaw plis.... zrobią całą robotę
____________________
Pozdrawiam Aga Czas na ogród
Agawita 23:26, 21 lis 2013


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 412
a myślałaś żeby zrobić pod oknem rabatę różaną z lawendą? wiesz jaki będziesz mieć widok z okna i zapach? mmmmmmmm
____________________
Pozdrawiam Aga Czas na ogród
Toszka 23:28, 21 lis 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Violu, kochana, nie będę ci doradzać co masz sadzić na tej rabacie. Gotowa jestem powziąć na siebie ciężar odpowiedzialności i napisać ci byś na razie nic nie sadziła na tej wietrznej części, dopóki nie osłonisz całego tego fragmentu przed wiatrami... inaczej szkoda czasu, pracy, rozczarowań, frustracji, pieniędzy i roślin. Przerabiałam to. Niestety. Dwie zimy poświęciłam na obserwację i wyłapanie gdzie i skąd wieją mroźne wiatry. Opłacało się
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Viola 12:12, 22 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Toszka napisał(a)
Violu, kochana, nie będę ci doradzać co masz sadzić na tej rabacie. Gotowa jestem powziąć na siebie ciężar odpowiedzialności i napisać ci byś na razie nic nie sadziła na tej wietrznej części, dopóki nie osłonisz całego tego fragmentu przed wiatrami... inaczej szkoda czasu, pracy, rozczarowań, frustracji, pieniędzy i roślin. Przerabiałam to. Niestety. Dwie zimy poświęciłam na obserwację i wyłapanie gdzie i skąd wieją mroźne wiatry. Opłacało się


I ja tak zrobię. Poprzedniej zimy zaobserwowałam to zjawisko, a w tym roku dokładnie wytyczę teren, po którym hula wiatr. Masz rację, że szkoda czasu i pieniędzy. Pamiętam, że w dni kiedy leżał wszędzie śnieg grubą warstwą, u mnie na tym fragmencie przed domem był wyrwany jakby pas i widać było gołą ziemię. Więc muszę dokładnie sprawdzić jak to się pokrywa się z moją zaplanowaną rabatą.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Viola 12:15, 22 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Agawita napisał(a)
a myślałaś żeby zrobić pod oknem rabatę różaną z lawendą? wiesz jaki będziesz mieć widok z okna i zapach? mmmmmmmm


Tak o różach z lawendą myślałam zamiennie z tymi żywotnikami Aurea Nana na środku domu pod wykuszem. Już czuję ten zapach różany.... A trawki zostawić? No to coś muszę innego wykombinować.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
as226 12:46, 22 lis 2013


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 1126
Kochana dziękuje za wizytę. U Ciebie to się dzieje Ja też już sobie planuje i rysuje, co by tu na wiosnę zrobić Miłego dnia
____________________
pozdrawiam Asia Zaczątek ogrodu
Marcin89 16:22, 22 lis 2013


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2363
Viola napisał(a)
Mam takie zapytanie - chciałabym zasłonić te dwie duże donice, które widać na zdjęciu - po lewej stronie przy tarasie i po prawej przy kuchni. Na moim projekcie str 18 ten wybór roślin nie jest przypadkowy. Chodzi o to, ze bardzo przeszkadza mi ich ciemny kolor, chciałabym tu posadzić jakieś rośliny, które kolorystycznie rozświetlałyby te miejsca - dawały jasne plamy przez cały rok.





Witaj, masz bardzo szeroki wybór gatunków liściastych, jednak odpadają, bo nie są zimozielone. Z gatunków iglastych polecił bym kosodrzewinę, którą widziałem gdzieś tutaj na forum. Ma jasno żółte igły i ładny pokrój. Niestety nie znam nazwy odmiany.

W katalogu znalazłem ciekawe odmiany sosny górskiej (kosodrzewiny): 'Carsten', 'Ophir' i 'Zundert'. Różnią się wysokością, szerokością i pokrojem. Zazwyczaj latem mają jasnozielone igły, a od jesieni żółte. Wnoszą dużo koloru do ogrodu w zimie.

Sosna górska 'Carsten'


Dodatkowo posadził bym w tle tej sosny jakieś fajne trawki, które będą ozodobą do póżnej jesieni. A przed sosną jakieś byliny. Pozdrawiam .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Viola 17:22, 22 lis 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki Marcin za sugestie. Ponadto sosna mogłaby rosnąć od wschodniej strony (tam mam wietrznie). Tylko w swoich planach celowo pomijałam sosnę bo Danusia odradza ten gatunek - ale może nie o wszystkie odmiany chodzi. Poczytam jeszcze raz wątek o sosnach i czegoś się jeszcze dowiem. Ta sosna na zdjęciu wygląda pięknie, bardzo mi sie podoba i załatwiłaby mi problem. Dzięki : )
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Marcin89 18:11, 22 lis 2013


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2363
Podpowiadam tylko, bo widziałem jak dużo osób chwaliło podobną sosnę właśnie za ciekawy kolor w zimie Tylko wyżej podane odmiany nie są zbyt wysokie i raczej nie zasłonią całej donicy. Stąd pomysł tła z wysokich traw.

Ogólnie ciężko zaprojektować taki kawałek nie znając wymiarów rabaty i nie znając ogólnej koncepcji ogrodu. Nie wyobrażam sobie, by ktoś dał jedną taka sosenkę z jednej strony i jedną drugiej. Wtedy nie uzyska się fajnego efektu. Trzeba potraktować całą tę rabatę jako element nawiazujący do reszty nasadzeń .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies