Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Plamy na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Plamy na trawniku

ElzbietaFranka 17:07, 11 lip 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Magda78 napisał(a)
Witam, Pojawiły mi się ostatnio na trawniku takie suche miejsca w postaci plam. Co to może być , jeśli trawnik był podlewany to równomiernie wiec nie może mieć tam sucho. Na grzyba to nie wygląda ale profilaktycznie opryskałam topsinem. Czy to wygrabić i dosiewać czy wertykulator włączyć teraz. Czy podsypać nawozem?
Aha i nie patrzcie na mocną zieloną trawę , robiona była dosiewka i woda była w ilości razy 3 Pomożecie?!



A nawozilas go bo nic nie piszesz. Jakiś zabiedzony. Może ziemia słaba brak nawozu i takie efekty. Powodów tysiące, przelany i za mokro w tym miejscu. Przesuszony.

Możesz jeszcze kupić obornik granulowany i rozsiać w tym miejscu.
W każdym razie o tej porze trawnik powinien być po drugiej dawce nawozu wiosennego, podlany po nawozie solidnie i będą efekty. Jak jalowa ziemia to nic nie urośnie tylko chwasty.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gardenarium 20:38, 11 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Za sucho, za sucho za sucho!!!
trawnik tu gdzie zielone spływa woda z chodnika albo z nawadniania. Jest to po prostu totalna susza, a to że podlewane to nic nie znaczy. Za mało podlewane a są upały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Magda78 23:08, 11 lip 2018

Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 11
Dzięki za odzew. Otóż...trawnik byl na wiosne wertykulowany i zasilony nawozem. Bylo juz pięknie. Potem przyszedl maj i upaly. Przyznaję się, wtedy wody za duzo nie lalismy. Ale potem wzięliśmy sie za "niego" i zaczal odzywac. Mąż znow posypal nawozem. Trawa zaczęła się zielenic i wtedy właśnie zaczęły wychodzić te suche place pomimo tego, ze trawa dostala wszędzie taką samą dawkę wody. No coz zostalo na więc dalsze lanie wody....
roogi23 23:10, 11 lip 2018

Dołączył: 11 lip 2018
Posty: 3
ElzbietaFranka napisał(a)



Sprawdź ziemię wykop kawałek trawnika np na szer szpadla taki kwadrat i zobacz czy mokro czy sucho. Może w tym miejscu albo za sucho woda przy podlewaniu nie dochodzi lub jest niecka za dużo wody i trawa zaczyna gnic.
Od tego trzeba zacząć.
Jak dużo wody mógł grzyb się zadomowić.
Tak prawdę mówiąc może być dużo przyczyn. Zrób fote w zbliżeniu tego miejsca


Może to grzyb bo trawa jest gęsta a jak się wyrwie kawałek przy samej ziemi to czuć grzybem, pieśnią wody raczej nie jest mało. Może jest za gęsta i przy podlewaniu częstym grzyb się wdał. Zrobię jutro bliska fotkę
Gardenarium 23:36, 12 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Magda78 napisał(a)
Dzięki za odzew. Otóż...trawnik byl na wiosne wertykulowany i zasilony nawozem. Bylo juz pięknie. Potem przyszedl maj i upaly. Przyznaję się, wtedy wody za duzo nie lalismy. Ale potem wzięliśmy sie za "niego" i zaczal odzywac. Mąż znow posypal nawozem. Trawa zaczęła się zielenic i wtedy właśnie zaczęły wychodzić te suche place pomimo tego, ze trawa dostala wszędzie taką samą dawkę wody. No coz zostalo na więc dalsze lanie wody....


Może spalił nawozem w tych miejscach i są suche placki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 05:08, 13 lip 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Magda78 napisał(a)
Witam, Pojawiły mi się ostatnio na trawniku takie suche miejsca w postaci plam. Co to może być , jeśli trawnik był podlewany to równomiernie wiec nie może mieć tam sucho. Na grzyba to nie wygląda ale profilaktycznie opryskałam topsinem. Czy to wygrabić i dosiewać czy wertykulator włączyć teraz. Czy podsypać nawozem?
Aha i nie patrzcie na mocną zieloną trawę , robiona była dosiewka i woda była w ilości razy 3 Pomożecie?!

Źle przygotowane podłoże pod trawnik. Trawa nie trzyma wody. Zapewne zabrakło nawożenia przedsiewnego fosforem i potasem. Sprawdź w kilku miejscach na trawniku odczyn gleby. Proponuję po wakacjach wertykulację, aerację i pokrycie całego trawnika warstwą przekompostowanego obornika zmieszanego w połowie z kompostem. Po wyrównaniu solidna dosiewka nasion dobrej jakości traw.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Magda78 08:34, 13 lip 2018

Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 11
Dzięki za wszystkie rady, chyba faktycznie mój trawnik potrzebuje odnowienia. Wertykulacja itp. Będę więc działać po wakacjach.
Dorian 17:12, 07 sie 2019

Dołączył: 25 cze 2018
Posty: 9
Witam

Mam prośbę. Czy pomoże mi ktoś zdiagnozować chorobę trawnika?
Trawnik ma trzeci sezon (nasiona Barenburg Sport) i w tym roku zaobserwowałem pojawiające się różowe plamy. Po doczytaniu zdiagnozowałem to jako różowa czy czerwona plamistość traw.
No ale te różowe plamki to pikuś, ponieważ od miesiąca trawa zaczeła mi tak jakby wysychać w różnych miejscach i porobiła się żółta.
Obstawiam rodzaj jakiegoś grzyba.

Dodam, że trawnik nie jest przesuszony ani przenawożony.
Nawoże na wiosnę saletrą a potem co miesiąć Yarą Complex aż do sierpnia, później nawozy jesienne. Podlewam wg. potrzeby.

Ma ktoś jakiś pomysł co zrobić? Jakiś oprysk zastosować a może wertykulację ponownie? (areacji w tym roku nie robiłem)

Gardenarium 18:58, 07 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Daj glebę pod trawnikiem do analizy.
Zrób odkrywkę i zobacz do jakiej głębokości pod trawnikiem jest wilgotno?
Czy może tam gdzie korzenie to już jest sucho?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dorian 19:17, 07 sie 2019

Dołączył: 25 cze 2018
Posty: 9
Tak, próbkę do badania na pewno muszę oddać.
A tak na Twoje doświadczone oko jaki problem byś obstawiała?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies