Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Plamy na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Plamy na trawniku

Sonia_M 10:03, 17 sie 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Zapomnialam dopisac. Nawozem bylo robione tylko na wiosne raz. Jak ściągam gdzieś trawę żeby rabatke zrobic to zawsze natrafie na jakies opuchlaki.
Gardenarium 20:37, 21 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej chyba pędraki?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gruluk 23:06, 28 sie 2020

Dołączył: 28 sie 2020
Posty: 3

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Jaśniejsze plamy na trawniku zamkn.

Witam, mam 3 letni trawnik, na którym w tym sezonie powstały jaśniejsze plamy. Ciekawe jest to, że powstały tylko w jednej części trawy.
Te jaśniejsze plamy dodatkowo rosną szybciej.

Czy wiecie może przez co może to być spowodowane?
Czy wiecie może co z tym można zrobić?

Pozdrawiam
Łukasz


Gardenarium 23:09, 28 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To może być wiechlina roczna, niepożądana trawa w trawniku. Sama mogła się wsiać, z terenu pól.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:04, 16 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Karol1892 napisał(a)
Witam!!
Mam problem z trawnikiem ..
Trawnik został założony w tym roku wiosna, nawozony był 2 razy w małych dawkach ... po nałożeniu trawa była zielona i szybko rosła, lecz z przyjściem jesieni zaczęła tracić kolor i pojawiły się plamy ... są miejsca gdzie trawa jest ładna zielona(takie małe kępki) i szybko rosnie A są miejsca gdzie jest żółta i nie rosnie w ogóle .. czy mogę coś z tym jeszcze zrobic ?


Nic teraz nie możesz z tym zrobić, za późno na wszelkie nawożenie czy cokolwiek, zrobisz to wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bart84 23:01, 28 paź 2020

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 3
Witam. Pisze z prośba o opinie i pomoc na temat przebarwień na trawniku. Wydaje mi się ze powodem przebarwień może być niewystarczająca ilość składników odżywczych dla trawy. Czy teraz można stosować jakieś nawozy czy lepiej poczekać do wiosny? Jaki plan działania podpowiadacie na wiosnę? Wertykulacja, areacja, piaskowanie i nawóz? Trawnik zakładany w tym roku pod koniec lipca. Pozdrawiam

Gardenarium 18:58, 29 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dokładnie tutaj widać, jakim pasem jechał wózek z nawozem. I nawozu było full bo trawa aż kipi od zieloności. Środek - nie jechał wózek z nawozem

Teraz to już możesz sobie odpocząć, nie nawozi się trawników w listopadzie.

Te wszystkie inne zabiegi to pryszcz w porównaniu z tym, że powinieneś świadomie nawozić, tak, aby nawóz dostał cały trawnik równomiernie. To jest najważniejsze w przyszłym sezonie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek_ 20:25, 13 gru 2020

Dołączył: 13 gru 2020
Posty: 1
Dzień dobry, borykam się z problemem nierównomiernego ubarwnienia trawnika na mojej działce. Zaznaczam że podłoże jest ilaste i zostało odpowiednio przygotowane warstwą piasku i czarnoziemu (na przełomie sierpnia września). Niestety później musiały być wykonane prace ziemne (dociągnięcie kabla na koniec działki). Wszystko zostało z powrotem naprawione(zachowane warstwy) i wyrównane. Siew odbywał się w połowie września. Podłoże nie było nawożone. Pod koniec października spostrzegłem przebarwienia (ciemnozielony pasek pod płotem) w miejscu gdzie były wykonywane roboty ziemne. Co może być przyczyną? i jak temu zaradzić, aby trawnik był równomiernie ubarwniony? Pozdrawiam

Gardenarium 22:33, 13 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ziemia została wzruszona i poprawione warunki glebowe w jakimś sensie, skoro trawnik się zazielenił, trawnik zakorzenił się głębiej. To jest przyczyną.

Jak temu zaradzić? Nie kopać w trawniku, a jak już było kopane, to potem równomiernie nawozić w sezonie i trawnik się wyrówna. To cała tajemnica.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RadekK 12:30, 01 mar 2021

Dołączył: 29 wrz 2020
Posty: 6
Witam, mam pytanie czy nadmiar wapna magnezowego (dolomitu) może w jakikolwiek sposób zaszkodzić trawnikowi. Rozsypałem 25 kg na ok 120-150 m.kw. bo taką mniej więcej dawkę stosowałem rok temu. Teraz użyłem wapna innego producenta (granulat) i niestety dopiero po rozsypaniu ze zdziwieniem przeczytałem na opakowaniu, że zalecana dawka granulatu to 1,5-3,5 kg/ar. Trochę to dziwne bo skład jest prawie identyczny z tym stosowanym przed rokiem a zalecana dawka prawie 10 krotnie mniejsza. Proszę o poradę czy coś z tym trzeba by zrobić, czy mogę to zostawić i nie sypać dolomitu przez najbliższe 10 lat Dziękuję.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies