Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Plamy na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Plamy na trawniku

hashin 19:50, 05 maj 2020

Dołączył: 09 sie 2019
Posty: 2
Dzień dobry, pojawiły się u mnie plamy białej trawy. Nie wiem czy to choroba czy zasiała się inna trawa, ale pierwszy raz to widzę. Trawnik założony w zeszłym roku (Barenbrug universal), nawożony w kwietniu (Substral 100 dni). Na zdjęciach lepiej widać jak się już ściemnia, dlatego dodałem zdjęcia robione wieczorem. Czy ktoś wie co to jest?


Gardenarium 21:40, 05 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
rura napisał(a)
Witam,

Trawa wysiana w październiku i nawieziona w kwietniu. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie różnice w odcieniu. Jaśniejszy kolor, to wolniejszy wzrost. dlaczego tak jest i jak temu zaradzić?


Odsyłam do lektury tego wątku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LTomasz 13:12, 07 maj 2020

Dołączył: 29 sie 2019
Posty: 8
Dzień dobry,

Borykam się tej wiosny z problemem żółtych plam na trawniku, trawa w tych miejscach praktycznie nie rośnie.
Trawa siana w zeszłą wiosnę - mieszanka Barenbrug Sport.
Nawoziłem koniec marca - Yara hydrocomplex , polowa kwietnia Yara tropicote.
W niektórych miejscach trawa rośnie bardzo ładnie ma piekny. zielony kolor.
W miejscach żółtych plam źdźbła mają żółty a czasem pomarańczowy kolor.
Wertykulacja mechaniczna była wykonana jesienią.
Wiosną w marcu po pierwszym koszeniu wygrabiłem jeszcze bardzo dużo filcu i zeschniętej trawy.
podlewana puki co doraźnie - system nawodnienia.
Czy dać jej więcej wody, czy może spryskać bo to jakiś grzyb? Nawóz rozsypywany ręcznie ale raczej równomiernie.

co robić, lać wodę?
nawozić te miejsca?
czy dosypać ziemi w tych miejscach?

DINO 20:05, 16 maj 2020

Dołączył: 16 maj 2020
Posty: 2
Witam serdecznie, jestem tutaj nowy i chciałem uzyskać poradę bardziej doświadczonych.

-trawnik posiany 10.04.2020.
-razem z nasionami nawieziona saletra amonowa
-wszystko przykryte ziemią do trawników
-trawnik niewielki ok 60m2, podlewany "z węża"

Z czego wynikają te plamy na trawniku?

Mam wrażenie, że z każdym dniem są coraz większe :/
Wydaje mi się, że nawieziona ziemia nie była najlepsza pomimo zapewnien. Tam gdzie nie było dokładnie przysypane trawa kiepsko rosła. Martwi mnie, że coś takiego dzieje się na tak młodym trawniku... Czy to wygląda jak brak składników odżywczych? Czy taki młody trawnik można nawozić?

Przyjemności dla wszystkich!

Adams 17:07, 30 maj 2020

Dołączył: 30 maj 2020
Posty: 1
Witam, mam problem z trawnikiem, suche końcówki oraz nierówny kolor, trawnik nawadniany codziennie oraz nawożony siewnikiem co 3-4 tyg.
Proszę o poradę i pomoc. Nowy nóż w kosiarce.

Adax 14:22, 03 cze 2020

Dołączył: 08 kwi 2018
Posty: 28
Po posianiu nawozu YARA VILA PRO-COMPLEX trawnik w większości się zazielenił na ciemno, ale w wielu, wielu miejscach jaśniejsze/żółtawe placki. Jak czytam to ponoć jest to objaw nierównomierności nawożenia ręcznego -pytanie: czy duża jest różnica do przenawożenia i spalenia trawy? Bo obawiając się spalania nie sypałem wiele i może to jest błąd?

Można dosypać nawozu wyłącznie w te placki jaśniejsze?
Gardenarium 22:08, 03 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
piotrn001 napisał(a)
Witam, mam problem na trawniku w kilku miejscach pojawiają mi się ciemne place. Szczególnie dobrze widać je podczas słonecznych dni. Co może być przyczyną?


Pokaż zdjęcia to powiem co może być przyczyną. Zapewne niewłaściwe nawożenie, czyli nierównomierne, strzelam w ciemno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Edward2020 10:22, 06 cze 2020

Dołączył: 05 cze 2020
Posty: 3


Dzień dobry

Jakieś 1-1.5 miesiąca temu założyłem trawnik. Mieszanka Brandenburg Water Saver. Na początku wszystko wygladalo ok, niestety jakieś 2 tygodnie temu zauważyłem pierwsze żółte końce liści. Wówczas jeszcze trawnika nie kosiłem, więc nie jest to spowodowane tępym nożem kosiarki. Teraz widzę, że stopniowo na trawniku pojawia coraz więcej liści żółtych i nawet brunatnych. Problem zauważyłem kilka dni po dużych opadach deszczu które trwały niecały tydzień. Czy może to być spowodowane za dużą ilością wody? A może trawnik potrzebuje więcej składników odżywczych? Bardzo proszę o pomoc.
Gardenarium 08:38, 07 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Typowałabym chorobę zwaną brunatna plamistość traw. Akurat mieliśmy chłodną wiosnę a tej chorobie sprzyja taka pogoda oraz niedobór potasu. To groźna choroba grzybowa, bo prowadzi do zamierania trawnika.

Należy podnieść noże kosiarki wyżej, aby nie ścinać do gołej ziemi, zwiększyć dawki potasu poprzez zastosowanie np. Kalprim, możesz zastosować oprysk przestrzegając zaleceń na ulotce. Np. dla upraw amatorskich podlewanie
roztwór 0,05–0,1%, a opryskiwanie roztwór 0,25–0,3%.

Trawnik w ogóle wygląda na zabiedzony i niedożywiony, nie wiem na jak przygotowanej gelebie rośnie, ale nie ma siły rosnąć, bo zapewne brak mu składników odżywczych, plus te niedobory (tak myślę).
Na pewno należałoby zbadać glebę pod kątem zawartości składników pokarmowych w stacji badawczej.

Adresy znajdź w internecie pod hasłem "okręgowa stacja chemiczno-rolnicza"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:50, 22 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tomi napisał(a)
Witam
W kwietniu został posiany nowy trawnik. Ziemia była nawożona + górna warstwa czarnoziem
Po pierwszym koszeniu wg wskazówek w sklepie ogrodniczym posypałem nawozem Agrecol. Trawa po paru dniach zrobiła się grubsza i cały trawnik wyglądał jednolicie jak na zdjęciu (te ciemniejsze pasy trawy) jednak po tygodniu zrobiły się żółte plamy, trawnik podlewany jest codziennie wieczorkiem.
Poradźcie co zrobić lub kupić by ratować?


Problem tkwi w tym, że nie nawoziłeś równomiernie, tu gdzie żółto nie było nawozu, a tu gdzie mocno zielona tego nawozu jest nawet bym powiedziała za dużo. O krok od spalenia trawnika. No i jaka rada? wyłacznie taka, że musisz ale to musisz przystopować z tym nawożeniem i poćwiczyć sypanie. Jak mniemam sypałeś siewnikiem z wózka i stąd takie pasy. Dla mnie to masakra trawnika niestety z twojej winy. Dokładnie widać, gdzie ominięte. Zabierz kule srebrne z trawnika, zupełnie nie pasują
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies