Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Plamy na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Plamy na trawniku

Gardenarium 15:18, 01 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dolomit ma za zadanie odkwasić glebę, czyli zmienić pH na bardziej zasadowe. jeśli nasypałeś go 10 krotnie więcej, to efekt tych działań może mieć kolosalne znaczenie i może się okazać, że pH zmieniło się tak radykalnie, że trawnik zginie.

Nie da się sypać "na zapas" - jaki piszesz na 10 lat będzie spokój? Otóż nie, zaszkodzi trawnikowi, zakładając że dawka była przekroczona 10 krotnie.

Z tego co pamiętam, dolomit stosuje się na glebach lekkich około 2-3 kg na 10 m2, czyli 25-30 kg na 100 m2.
Co pokręcił ten producent na ulotce? - nie wiem. Ale bym nie panikowała i czekała co się wydarzy. Jak nasypane to już nic nie można zrobić. Miejmy nadzieję, że dawka była prawidłowa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RadekK 23:04, 01 mar 2021

Dołączył: 29 wrz 2020
Posty: 6
No tak, to pozostaje nadzieja
Gardenarium 08:54, 02 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Będzie dobrze. moim zdaniem na etykiecie się "machnęli".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
M_ariusz 09:24, 16 mar 2021

Dołączył: 01 lis 2020
Posty: 6
Dzień dobry.
Proszę o poradę dotycząca mojego trawnika.
Zakładany w maju 2020, trawa Barenbrug. Teren był równany a ziemia (dużo) dowożona z różnych miejsc, w tym okolic lasu.
W zeszłym roku duży problem z chwastami, w szczególności chwastnicą – mozolna praca ręczne przy usunięciu z nie najgorszym efektem. Pojawiały się też grzyby.
Nawożenie w lecie oraz jesienią.
Problem to nierówno rosnąca i różniąca się odcieniem trawa. Pojawił się też mech praktycznie na całej działce.
Doradzono mi zawapnować przed zima trawnik, co też zrobiłem.
Efekt teraz na wiosnę jest jeszcze gorszy. Nie ma już jaśniejszych (żółtych) placów, właściwie cały trawnik jest żółty.
Zastanawiam się jakie kroki teraz zrobić na wiosnę…

Tak wyglądała na początku marca



A tak wygląda dzisiaj

Gardenarium 07:44, 18 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik jak na tę porę roku na dwóch ostatnich zdjęciach wygląda doskonale i nie ma się czym martwić. Potrzebne mu ciepło i wtedy zacznie rosnąć.

Nierówny kolor trawnika wynika z nierównomiernego nawożenia/nierównomiernej żyzności gleby. Jak pisałeś ziemia byłą różna. Po prawidłowym nawożeniu wyrówna się za którymś razem. Nawóź ją raz na miesiąc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:33, 03 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
stendi napisał(a)
Cześć jestem nowy na forum mam pytanie, trawa często mi żółķnie, używam nawozu z agrosa trawnik był wyczesany ze starej trawy i miejscami jest żółta. Nawóz był niby równo rozsypany w środe. Możliwe że się jeszcze nie rozpuścił?


Na nawóz to jeszcze jest za wcześnie, trawa nie rośnie, jest zimno, trudno oczekiwać natychmiastowych efektów gdy nawet latem nawóz tak nie działa. Efekt widać co najmniej poi 7 dniach. Pokaż zdjęcia tego trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Buko 12:38, 16 kwi 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Witam,

proszę o pomoc w ustaleniu co jest powodem że w niektórych miejscach trawa ma taki żółtawy odcień i nie za bardzo chce rosnąć. Trawa siana mniej więcej na początku października, na rozsypanej i wyrównanej ziemi torfowej, w różnych miejscach może być jej różna ilość. Trawa to Fertile Uniwersalna, wykiełkowała jeszcze przed zimą ale przez opady w niektórych miejscach ziarenka wypłukało, ziemia opadła no i trzeba było teraz ziemi dosypać i dosiać, dosypałem też trochę (starałem się równomiernie) nawozu takiego do załadania trawnika. W niektórych miejscach trawa ta która już była wcześniej wystrzeliła w górę, nowe ziarenka jeszcze nie wykiełkowały ale to żółte zabarwienie było już wcześniej po zimie. Trawa była już koszona przed tym dosiewaniem. Nie wiem czy za nisko kosiłem, bo gdzieś czytałem że to też może być powodem, czy może za mało nawozu, tak jak pisałem wcześniej w niektórych miejscach tej ziemi torfowej może być mniej na głębokość. Co zrobić żeby wszędzie była taka ładna i zielona oraz rosła tak samo.

Pozdrawiam!




Gardenarium 19:47, 23 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za nisko kosisz, nierównomierna zasobność podłoża. Ziemia torfowa nie ma żadnych składników odżywczych dla trawnika. Kompost i obornik ma wartości odżywcze dla trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maciej_pelka 12:27, 25 kwi 2021

Dołączył: 25 kwi 2021
Posty: 1
Dzień dobry,

Popełniłem klasyczny błąd posypując trawnik nawozem „z ręki” zamiast zaopatrzyć się w siewnik i trawnik nie był dobrze podlany po nawożeniu i efekt jest jak na zdjęciach.
Trawnik z rolki położony w marcu 2020. W zeszłym roku jego stan był idealny przez całe lato.
Nawóz do trawnika wieloskładnikowy Biopon.

Proszę o poradę co z tym robić- oprócz podlewania i wygrabienia, czy należy poczekać czy już wiadomo że nie odrośnie w tych miejscach i trzeba dosiać nową trawę?
Ponieważ nie znam mieszanki jaka jest używana w trawie z rolki, jak dosieję trawę będzie miał inny kolor.

Dziękuję z góry za pomoc!

Buko 00:42, 17 maj 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
Za nisko kosisz, nierównomierna zasobność podłoża. Ziemia torfowa nie ma żadnych składników odżywczych dla trawnika. Kompost i obornik ma wartości odżywcze dla trawnika.



pomyliłem się, to nie ziemia torfowa tylko czarnoziem, ale ok nawóz rozsypany równomiernie i wzrost trawy się poprawił. "za nisko kosisz" hmm ale chciałem mieć taki w miarę niski ale gęsty trawnik, czemu ta trawa zamiast piórek wychodzących od razu z ziemi ma takie kłosy około 3 lub 4 cm i dopiero z nich wychodzą piórka? co ciekawe na zdjęciu widać te kłosy powyżej czerwonej linii a poniżej trawa dosiana ale ta sama jak ta starsza.

ściąć niżej i wtedy będą wcześniej te piórka rosły?





Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies