Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Plamy na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Plamy na trawniku

MMarcin 15:27, 12 cze 2021

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 20
Trawa siana 20 dni temu, nasiona Barenbrug Water Saver, podlewana regularni max co dwa dni, nie nawożona.
Przed sianiem rozrzucony obornik granulowany bydlęcy i wymieszany z ziemia (po wysianiu przyszedł deszcz, obornik się rozłożył).
Zaczyna się dziać coś z trawa obecnie jakieś żółte źdźbła trawy, całe kępki miejsca porażone czymś ? To jakas choroba ? Brak wody chyba odpada ? Obornik nie ma tyle azotu żeby spalić trawę przynajmniej tak mi się wydaje. Co teraz zrobić ? Oczywiście trawnik opielony ręcznie z chwastów będzie. Może rozrzucić nawóz? Brak azotu w glebie? Kupiłem nawóz Florovit szybki efekt do trawników i tam pisze ze można siać na nowo założę trawniki. Pomocy !



Gardenarium 23:01, 14 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcin to już czawrty raz to samo, odpowiedzi udzieliłam dwa razy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:18, 18 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zapomnialem napisał(a)
Witam,

Posiadam trawnik o nierównym zabarwieniu i nierówno rosnący. Wynika to na pewno z tego, że nie użyłem siewnika przy nawożeniu. Pytanie tylko jak mogę to naprawić?


Można to naprawić następnym równomiernym nawożeniem i obfitym podlaniem trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:19, 18 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MagdaBaj napisał(a)
Czy mógłby ktoś podpowiedzieć od czego mogą być te plamy i jak się ich pozbyć?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joku 22:20, 18 cze 2021


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12119

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ciemne plamy na trawniku co to? zamkn.

Jeżeli był sypany nawóz to mogą to być miejsca w których tego nawozu sypnęło się wiecej. Po kilku tygodniach powinno się wyrównać - jeżeli to ta przyczyna.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
0830821 17:55, 22 cze 2021

Dołączył: 21 maj 2021
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Za nisko kosisz i trawa ta blada jest zagłodzona. Sypnij nawóz do trawników równomiernie bo tutaj masz niestety braki, jak się nauczysz rozsypywać (ćwiczenie czyni mistrza) to będzie cudownie.
Oczywiście po nawozie podlej obficie aby nawóz się rozpuścił, odczekaj aż trawa się "bujnie) i skoś wyżej. Najpierw ustaw na najwyższe, zobacz jak wygląda kawałek po skoszeniu, a potem opuszczaj po jednym stopniu, ale na pewno zobacz teraz na jaki stopień kosiłeś. Musi być wyżej, trawa nie ma siły odrastać, bo jest zagłodzona i za nisko koszona.

Bardzo dziękuję, tak właśnie zrobiłem, zastosowałem nawóz kosiłem wyżej i trawa pięknie się zazieleniła.
Ostatnio zauważyłem jednak że pojawił się inny problem i w 2 miejscach trawa zaczęła wysychać. Stopniowo źdźbła robiły się cieńsze i jaśniejsze, aż stałą się zupełnie szara/żółta. Czym to może być spowodowane ? Czy to jakaś choroba, czy może jest to związanego coś z nawozem? ale dziwne, że wystąpiło by to po ok 3 tygodnia po nawożeniu
Gardenarium 21:18, 22 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj chyba spaliłeś, za dużo nawozu, za mało wody, upał. Lej wodę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Buko 23:25, 27 cze 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Witam, mam pytanie bo po skoszeniu trawy oczom ukazały się jakieś dziwne plamy w których trawa jest cieńsza, jakby szarawa, w niektórych miejscach już sucha. Plam dosyć sporo, co mnie trochę zdziwiło. Trawa to Fertile uniwersalna, nawożona 2 tygodnie temu YaraMia 5 kg na 200 m2 równo rozsypane, także według mnie to nie jest raczej problem z przenawożeniem w tych miejscach ale zdam się na Waszą wiedzę bo ten trawnik mam od października ubiegłego roku Czasem w trawie pojawi się jakiś grzyb jak za zdjęciu, może to jakaś grzybica i wypadałoby popryskać całość Polywersum WP? Na pierwszym miejscu widać jakby odwrócone C, to miejsce po bramce, także wiem że tam trawa bez słońca zrobiła się żółta ale reszta plam to dla mnie zagadka.

Chyba mam odpowiedź, pleśń śniegowa? Dzisiaj zobaczyłem to co na ostatnim zdjęciu, polywersum wp na cały trawnik dać?








Gardenarium 14:27, 28 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nasza wiedza jest taka, że na odległość to widać że to nie jest równomierne nawożenie. Moim zdaniem tu gdzie gnije jest za mokro i trawa za g ęsto posiana, nie ma miejsca i gnije w tym upale i wodzie lanej na trawnik.

Wydrap te miejsca ze zgniłej trawy, ogranicz podlewanie, rób to z umiarem nie lej w ciemno ile wlezie. Jest za mokro i za gęsto nasion było, nie ma miejsca na siewki dlatego obumierają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Buko 16:02, 28 cze 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
Nasza wiedza jest taka, że na odległość to widać że to nie jest równomierne nawożenie. Moim zdaniem tu gdzie gnije jest za mokro i trawa za g ęsto posiana, nie ma miejsca i gnije w tym upale i wodzie lanej na trawnik.

Wydrap te miejsca ze zgniłej trawy, ogranicz podlewanie, rób to z umiarem nie lej w ciemno ile wlezie. Jest za mokro i za gęsto nasion było, nie ma miejsca na siewki dlatego obumierają.



hmm do nawożenia był używany siewnik jeżdżący to nie wiem czy aż tak się mogło rozsypać w tych miejscach. Tego jest się bardzo dużo zrobiło i to w miejscach gdzie była już ładna, gęsta trawa... a co po wygrabieniu? mają zostać takie puste miejsca, czy trzeba dosiać czy coś? Podlewane było z umiarem, popołudniową porą jak już słońce tak nie grzało i to tylko w momentach suszy. a co z tymi pojawiającymi się w różnych miejscach grzybami? dzisiaj znowu jeszcze większego wyrwałem, jak pół pięści.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies