Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kiedyś będzie tu ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu ogród

anka_ 13:15, 29 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Mariusz napisał(a)
To masz czas na przemyślenia . Możesz użyć jeszcze kamienie, kraty trawnikowe do umocnienia spadów. Faszynowałbym raczej podstawę sadzawki, górą estetyczniej wyglądałby kamień ...

Mariuszu już mi się szare komórki grzeją. Co do umocnienia kamieniem to chodzi o coś takiego?


Takie rozwiązanie dużo by sprawę ułatwiło.

Mariusz napisał(a)
Może być jeszcze Attraction, też sobie poradzi. Nic nie obliczasz na m2, a sadzisz kilka dużych kłączy i tyle.

Attraction też piękna. Czy jak założę, że posadzę kłącza powiedzmy co 1,5m to będzie dobrze? I zakładam na razie, że na tą głębszą półkę idą same lilie?

Mariusz napisał(a)
...laxmanii, jedna z najciekawszych pałek, .... Pałki prędzej się pozbędziesz niż oczeretu jeziorny Albescens, tego wyrywa się bardzo trudno, a też się rozłazi.

Mariuszu mam świadomość, że ten staw nie będzie samoobsługowy. Nie chciałabym tylko, żeby po pół roku okazało się, że mam pół hektara szuwarów nie do opanowania. Dla mnie ogromnym utrudnieniem jest to, że ja zdecydowanej większości tych roślin nie widziałam na oczy. Opierać się mogę jedynie na doświadczeniu innych. Zatem do stawu laxmanii, a oczeret jeziorny Albescens w donicy do oczka.


Mariusz napisał(a)
Skrzyp do donic i pięknych żwirowych oczek, przy sadzawce nawet go nie zauważysz, moim zdaniem nie nadaje się.
No nie wiem, czy moje oczko wyjdzie piękne, ale spróbujemy. Z listy "stawowej" wykreślony.

Mariusz napisał(a)
.... ja tutaj mogę składać Ci propozycje do wiosny, aż dobierzesz swoją 10, bo więcej gatunków i odmian nie potrzeba.

Trzymam za słowo. Bardzo cenne są rady kogoś kto siedzi w temacie.



____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 13:47, 29 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Agania napisał(a)
...będę ci pomagać i podtrzymywać te kołki
Ale tych kołków duuużo będzie.

Mala_Mi napisał(a)

Nas też jest dużo
No kochana, mało brakowało a miałabyś mnie na sumieniu. Jak oczami wyobraźni zobaczyłam całe Ogrodowisko w moim stawie i trzymające kołeczki ....

Aniu niesamowita jesteś. I Ogrodowisko też.

Mala_Mi napisał(a)
I myślę, że zamiast eMusia lepiej wziąć kopareczkę i nich wbija....
Racja niech energię na co innego oszczędza...
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Mariusz 15:46, 29 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Właśnie tak jak rysujesz . Faszyne ułożoną na pochyłości, mocuje się na długości kołkami co 50-80 cm (A). Między faszynami wyjdą przerwy, w których można sadzić rośliny. Mogą być to lilie wodne, ale i wiele innych, choćby grzybieńczyk.

Można też mocować jedna koło drugiej (B), wówczas kołki wbija się nie przed nią, a centralnie w nią. Do tego rozwiązania wybiera się cieńsze paliki. W szpary rośliny - grzybieńczyk, kosaćce, oczeret jeziorny.
Mniej więcej tak to widzę, pod rydlem samo Ci wyjdzie, gdzie wbić kołka czy jak położyć faszynę itp. Strome brzegi, jeśli takowe wyjdą z któreś tam strony, można obić kołkami.



Lilia 'Attraction' posadzona co 1,5 metra pokryje całkowicie lustro wody.

Jedna sadzonka pokrywa liśćmi ok. 3m2 lustra wody w trzy, cztery lata.

Spokojnie co 1,5 metra wystarczy, aby już po kilku latach stabilizowały dno, ale lustro wody w miejscu sadzenia będzie całkowicie zarośnięte. Sadzonki muszą być dorodne (duże kłącza), kopane ze stawu, a nie z doniczki, bo te zanim się zaaklimatyzują na tej głębokości, to dwa lata minie.

W przypadku pałki laxmanii wyciągnęłaś konkretny argument, podmokły teren będzie jej sprzyjał, może faktycznie być pół hektara szuwarów nie do opanowania, nasiona fruną na odległość - zrezygnuj z niej. 'Albescens' w sensie że trudno się go ogranicza, trzeba się troszkę nagimnastykować z rydlem i w woderach, ale do stawiku nadaje się idealnie, toż ta roślina znosi każdą oscylacje wody.

Faszynę przy bardziej pionowej ścianie zaplata się na przemian między kołkami, w jednym rzędzie, podobnie jak wiklinę przy pleceniu kosza.
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
anka_ 19:54, 29 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Nie ma to jak pismo obrazkowe. Taki najbardziej do mnie przemawia.
Kurczę, tylko jak pomyślę ile trzeba tych kołeczków i tych sadzonek....
Ale co tam, już widzę ten łan kwitnących lilii i wygrzewające się żabki.


Mariuszu dziękuję i pozdrawiam.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 13:28, 30 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Mróz i słoneczko potrafią rzeźbić w ogrodzie. Żeby jeszcze tylko tak nie wiało.






____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Mariusz 21:34, 30 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Cudo , jak to pięknie wygląda.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
anka_ 00:43, 01 gru 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Mariuszu u nas dzisiejszy ranek był bajkowy. Szron i słoneczko działały cuda, a później padał śnieg (całe 15 min)- ogromne, piękne płatki.

Jak już jesteśmy przy śniegu- to pokażę wam jednych z moich zimowych gości.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 13:01, 01 gru 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Chłodem powiało to na ocieplenia w tematyce stawowej.


I wracając do gości...
Kłótnie przy stołówce

Gile- było ich tak dużo, że drzewo wyglądało jak obwieszone bombkami.




Pliszka




Gąsiorek (chyba)


O przepraszam, pomylił pan adresy. Pana to sąsiadka zamawiała....
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
roma2 13:46, 01 gru 2014


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Czytam i podglądam, bo u mnie też stawowe plany.





A temu jegomościowi gdy przechadzał się latem po działce, paluchem pokazałam nasze dorosłe córki. Czekam na efekt.


____________________
Komendówka
anka_ 19:57, 02 gru 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Roma2 witaj serdecznie. Fajnie, że nie tylko ja będę się "męczyć stawowo". A co do jegomościa to u sąsiadów efekty są.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies