Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kiedyś będzie tu ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu ogród

anka_ 22:35, 19 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Agania napisał(a)
Wywołałam lawinę i pomoc i dużo zamieszania....

Trzymaj się, temat boski...nie będziesz sama

Agatko i bardzo ci dziękuję za pomoc, wywołanie zamieszania i wsparcie.

Agatko ja też mam takie typowe oczko przy domu. W tym roku, mądrzejsi o trzy lata doświadczenia, postanowiliśmy je powiększyć i zrobić kaskadę. Dół wykopany, ładny, z półeczkami. Ale stwierdziłam, że uszczelnianie musi poczekać do wiosny, bo teraz No.1. jest ogrodzenie- chociaż od strony drogi.

Przyznam szczerze, że tak naprawdę teraz dopiero widzę jak bardzo różnią się oba moje wodne przedsięwzięcia.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 22:49, 19 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Toby dopiero w przyszłym roku tak naprawdę okaże się jaki jest poziom wody i jego wahania. Bez względu na to, z racji mających spełniać funkcję, EPDM-u w tym stawie nie będzie. ( pomijam taki detal jak koszt.)

toby napisał(a)
... poza tym nie polecam aby wysypywać żwiru bezpośrednio. Musi być coś co będzie izolować żwir od kontaktu z podłożem.

Żwir będzie na geowłókninie albo agrowłókninie.

Co do szerokości półek to z większym jeszcze poszerzeniem niż zakładałam może być problem od południa (góra rysunku), bo trochę dalej idzie linia wysokiego napięcia, a jeszcze musi się zmieścić jakieś zadrzewienie mające dawać cień. ( muszę zmierzyć ile tam jest miejsca )Ale chyba na tym kawałku półki mogłyby być trochę węższe.
Jakie szerokości byś proponował?
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Mariusz 07:55, 20 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

anka_ napisał(a)

Mariuszu jaki jest tak naprawdę poziom wody i jej wahania pokaże następny rok. Staw jest w takim miejscu, gdzie czasami całym rokiem stało 30cm wody. Miałam kilkudziesięcio arowe rozlewisko.

Przy silnych ulewach problem będzie się powtarzał, dziura będzie wylewać z brzegu. Najlepiej odwodnić działkę drenami i nadmiary wody poprowadzić do rowu melioracyjnego, jeśli takowy obok leci.

anka_ napisał(a)
Wymiary stawiku to ok 8x12m.
Półki możesz zrobić szersze, dolna nawet 150 cm, a głębokość 120-150 ( będzie miejsce na lilie wodne), górna do 80 cm i minimum 40 cm gł, nie z każdej strony takie szerokie, bo nie wybrniesz z pochyłościami boków i będą za strome.

anka_ napisał(a)
Jak można to mam jeszcze trzy pytania.
Co to za roślinka zaznaczona krzyżykiem.


Oczeret jeziorny w odmianie 'Albescens', roślina dobrze filtrująca wodę i wzmacniająca brzeg. Drugi post w tym temacie http://www.ogrodowisko.pl/watek/2836-oczeret-schoenoplectus
Pisałaś że nie lubisz kosaćców, ale to właśnie one najlepiej trzymają brzeg, tylko muszą być pseudacorus http://www.ogrodowisko.pl/watek/2882-kosaciec-zolty-iris-pseudacorus, inne się nie nadają. Syberyjskie można posadzić na brzegu. Do wzmocnienia nadają się też tataraki zwyczajne, nie miniatury, bo te w takich warunkach padną. Ponadto turzyca brzegowa, pałka delikatna i wysmukla (Typha laxmannii)- bardzo ładna, strzałka szerokolistna (latifolia). Wszystkie wymienione rośliny znoszą oscylację wody, a nawet całkowity jej brak, dobrze filtrują.
Jak juz poznasz stawik, możesz posadzić pontederie, kaczeńce, bobrek, czermień. O roślinach czytaj w dziale roślin wodnych.

Na 120 cm lilie wodne w odmianach silnie rosnących (Marliacea Rosea, Marliacea Chromatella podhowane na płytszej wodzie, albo kupione jako duże). Naturalne grzybienie jak też grążel żółty zniosą i 150 cm. Kłącza oczywiście dobrze wiążą grunt, potrzeba kilku lat.
Kopiuje post z mojego wątku.
Będą też rosły rdestnica pływająca, połyskująca i kędzierzawa oraz kotewka orzech wodny.
Rogatek sztywny, żabiściek pływający, salwinia pływająca, osoka aloesowata, to rośliny pływające niezakorzenione w dnie, potrafią być ekspansywne, ale przy niewielkim stawiku można sobie z nimi łatwo poradzić.

anka_ napisał(a)
Czy do umacniania można używać pali sosnowych?

Nie polecam, to co wbite w muł nie gnije, część w wodzie wytrwa najwyżej kilkanaście lat, a część na granicy oscylacji wody zgnije w kilka sezonów.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
anka_ 08:55, 20 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Mariusz napisał(a)
Przy silnych ulewach problem będzie się powtarzał, dziura będzie wylewać z brzegu. Najlepiej odwodnić działkę drenami i nadmiary wody poprowadzić do rowu melioracyjnego, jeśli takowy obok leci.

Mariuszu w tym problem, że u nas nie ma możliwości zrobienia melioracji. Najbliższe rowy znajdujące się u sąsiada są powyżej naszej działki. Ale one i tak nie spełniają swojej roli, bo woda z nich nie ma gdzie spływać- ale to już inna historia.

Mariusz napisał(a)
Półki możesz zrobić szersze, dolna nawet 150 cm, a głębokość 120-150 ( będzie miejsce na lilie wodne), górna do 80 cm i minimum 40 cm gł, nie z każdej strony takie szerokie.

Muszę dokładnie obmierzyć teren, na ile szaleństwa mogę sobie jeszcze pozwolić. Bo choć działka u mnie duża, ale poprzecinana jest wszelkiej maści uzbrojeniami.


Mariuszu bardzo ci dziękuję za rady i dobór roślin. Jesteś skarbnicą wiedzy.

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Mariusz 09:16, 20 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Dobrze wymierz półki, aby ściany nie były za strome, to wszystko pod rydlem Ci wyjdzie. Ta druga głębokość to aż prosi się 120 cm, przemyśl.
Odnośnie melioracji, to tylko moje sugestie.
Patrzę na profil - Mazowieckie, tam z dużymi roślinami nie będzie kłopotu, jak byś jednak miała to napisz. Ale to już tak na przyszłość .

A tutaj masz umocnienie palami akacjowymi stromego brzegu, to Bolestraszyce.
U podstawy widać brązowo-zielone, ścięte pędy irysów, rosną na półce ok 40 cm pod wodą.

.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
anka_ 21:21, 20 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Mariuszu jeszcze raz bardzo ci dziękuję za pomoc. Jutro zmierzę teren i na spokojnie zastanowię się na jaką szerokość półek mogę sobie pozwolić. Co do głębokości drugiej to nie problemu, żeby była na 120. Poprzednie głębokości rzuciłam tak na oko.
Fotka cudowna.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Bogdzia 20:46, 21 lis 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Kilka dni mnie nie było i widzę ze wszystko juz zaplanowane. Chłpaki super rady dają. Też jestem przeciw mostkowi , zasłoni optycznie pól jeziorka i na pewno Cię rozczaruje wiec szkoda kasy.Jestes w dobrych rękach wiec tylko pozdrówka zostawiam.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
anka_ 22:01, 21 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Bożenko bardzo ci dziękuję za wizytę. Plany są, zobaczymy jak pójdzie z realizacją. Co do mostka to masz rację- zaoszczędzę dużo kasy. A tej na dokończenie stawu jeszcze trochę będzie potrzebne.
Chłopaki ze swoimi radami są nieocenieni.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Mala_Mi 20:22, 23 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
A ja kibicuję
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
anka_ 23:52, 23 lis 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Aniu czyżbym ściągnęła cię telepatycznie? Ja właśnie jestem na chrzcinach twojego ogrodu. Za kibicowanie dziękuję, bardzo się przyda.


Co do stawu to oczywiście zaczęły się schody.
Po pierwsze woda nachodzi szybciej, niż bym na tą chwilę chciała i nie wiem czy uda się zrobić tę pierwszą półkę (nie ma później gdzie tej wody odpompować).
Tu dochodzimy do pkt. 2 - a mianowicie męskie ręce do pomocy (czytaj: mojego eMa) mam całe dwa dni w miesiącu, i jak samej wleźć w ten dół i bić pale.
Po trzecie - skąd wziąć takie cudo jak kantaki do robienia faszyny?
4.- Ile trzeba zakładać, że taki pal będzie wbity w ziemię (1/3 długości wystarczy).
5-No i czy pale do umacniania półek się koruje?




____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies