Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kiedyś będzie tu ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu ogród

sylwia_slomc... 10:23, 23 lut 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82007
anka_ napisał(a)
Pytanie do mądrych głów....

Jak pogoda w tym roku pozwoli to chcę zrobić pomost przy stawie. Tyle tylko, że ze względów powiedzmy formalno-prawnych nie mogę mieć bali wbitych w wodę. Cała konstrukcja będzie oparta na betonowych filarach za stópką lanych na głębokość ok 1,2m. W to stalowe kotwy, na to drewniane belki o grubości 20cm. I tu pytanie- ile za ostatni filar można wyciągnąć nad wodę?


Gdy będziesz wylewać te słupy betonowe zrób tak samo jak wieniec na budynku pod dach. Tzn. pręty gwintowane zrobić jak kotwy i wypuścić ponad poziom stóp ok 25-30cm. Przewiercić na śrubach otwory w belkach pomostowych i zamocować, na te pręty . Od góry skręcić śrubami i dopiero montować do belek deski.
Przy takim wykonaniu możesz wyciągnąć nad wodę max tyle ile jest mocowane do słupów(ale bezpieczniej będzie mniej) Bo nigdy nie wiadomo ile osób stanie i jakiej będą wagi. Całkiem bezpiecznie jest wyciągnąć tylko 2/3 tej długości co w stronę ląduTak powiedział mój eM i kolega, który ma uprawnienia budowlane.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Piotr_ 12:15, 23 lut 2018


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
W sprawie pomostu to mój pomost co go widziałaś jest ruchomy mam go wypuszczony 30-40cm nad wodą ale pod nim rosną rośliny nie jest mocowany na słupach tylko leży więc w każdej chwili mogę zdemontować.
Taki na słupach jest pewnie trwalszy i wytrzymalszy.
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
anka_ 13:21, 23 lut 2018


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
sylwia_slomczewska napisał(a)

Gdy będziesz wylewać te słupy betonowe zrób tak samo jak wieniec na budynku pod dach. Tzn. pręty gwintowane zrobić jak kotwy i wypuścić ponad poziom stóp ok 25-30cm. Przewiercić na śrubach otwory w belkach pomostowych i zamocować, na te pręty . Od góry skręcić śrubami i dopiero montować do belek deski.
Przy takim wykonaniu możesz wyciągnąć nad wodę max tyle ile jest mocowane do słupów(ale bezpieczniej będzie mniej) Bo nigdy nie wiadomo ile osób stanie i jakiej będą wagi. Całkiem bezpiecznie jest wyciągnąć tylko 2/3 tej długości co w stronę ląduTak powiedział mój eM i kolega, który ma uprawnienia budowlane.

Sylwio muszę się upewnić czy dobrze zrozumiałam
X ma być mniejszy od Y i mogę robić?

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
koliber 15:32, 23 lut 2018


Dołączył: 07 sty 2017
Posty: 3649
Hehe...też tak zrozumiałam

A już myślałam, że Sylwuś budowlańcem jest dopóki nie doczytałam do końca hihi...
____________________
Zielona przestrzeń
anka_ 15:57, 23 lut 2018


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Piotr_ napisał(a)
W sprawie pomostu to mój pomost co go widziałaś jest ruchomy mam go wypuszczony 30-40cm nad wodą ale pod nim rosną rośliny nie jest mocowany na słupach tylko leży więc w każdej chwili mogę zdemontować.
Taki na słupach jest pewnie trwalszy i wytrzymalszy.
Ja panikara jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przy wodzie i wolę za bardzo wyśrubować niż coś olać. A dechy na twoim pomoście są super.

koliber napisał(a)
Hehe...też tak zrozumiałam

A już myślałam, że Sylwuś budowlańcem jest dopóki nie doczytałam do końca hihi...
Ha, ha, ha... Sylwuś to tyle fachów ma w rączkach, że nie zdziwiłoby mnie jakby i budowlane miała.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
koliber 16:06, 23 lut 2018


Dołączył: 07 sty 2017
Posty: 3649

No to pozazdrościć tylko
____________________
Zielona przestrzeń
sylwia_slomc... 18:42, 23 lut 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82007
anka_ napisał(a)

Sylwio muszę się upewnić czy dobrze zrozumiałam
X ma być mniejszy od Y i mogę robić?


Dobrze, tylko skręcone musi być tak jak napisałam
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 18:55, 23 lut 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82007
Aniu tak

Pręty w beton do połowy głębokości( to czarne) i wystają nad belki
śruby duże na prętach w betonie ze dwie trzy na każdym do zablokowania przed wyrwaniem( te szare "poziome"kreski)i nad belkami też , tak żeby betonowe elementy zostały skręcone z belkami, i dopiero na to możesz na belkach bić deski pomostowe, długość tak jak narysowałaś x krótszy od y o 1/3cią
i powinno być ok
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
anka_ 20:37, 23 lut 2018


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
koliber napisał(a)

No to pozazdrościć tylko

Oj, zazdroszczę...

sylwia_slomczewska napisał(a)

Dobrze, tylko skręcone musi być tak jak napisałam
Dobrze, proszę Pani. Będzie skręcone wedle instrukcji. Wielkie dzięki dla ciebie i chłopaków budowlańców.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
jolanka 21:03, 23 lut 2018


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16474
Ania, zrób to dokładnie z wyliczeniami bo to ważne dla bezpieczeństwa. A dlaczego nie można wbić pali w wodę?
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies