Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kiedyś będzie tu ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu ogród

anka_ 09:41, 12 lip 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340


PS. Edytuję bo udało się namierzyć (Gosiu dziękuję ) i zamówić książkę. Z niecierpliwością będę oczekiwać na przesyłkę

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Toszka 10:17, 12 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Fajnie, będzie książka do poczytania

TUTEK napisał(a)
ania byłem u siebie i pracowałem - uwielbiam tak
co do cisów to chyba toszka jest najbardziej kompetentanapisz przy okazji jak to się robi zeby mieć takie poduchy cisowe
edukacja ogrodnika - rusell page polecam koniecznie
to takie ciepłe refleksyjne rozważania uspakajamnie
a mam pytanie przy scianie chce posadzic hortensje pnacą ziemie przygotowałem wg. toszki tak jak dla rodków wiesz sciolka lesna kora itp. tak na pół roku ale myslę czy ona az taka kwasolubna? dodac siarki? ph.7,5
i czy na mur zakładac stelaże czy sama się przyczepi? zeby nie odpadła w przyszłości wraz ze ścianą - miałbym wtedy zapozyczony krajobraz
cisy sa przepiekne - dobrego dnia


Tutku, na poduchy cisowe najlepszy jest konkretny cis, czyli taxus baccata. A potem etap ukorzenienia i już tylko strzyżenia. Ania ma repandens. On też dobry, ale ciutkę wolniej mu idzie, bo na początku trzeba przymusić go do wytworzenia kopułki poduchy.

Hortka pnąca potrzebuje na początek próchnicznej ściółki, a potem wody. Długo się korzeni i zadomawia, bo schodzi aż do poziomu wód gruntowych. I okres zadomawiania zależy od głębokości owej wody. Potem, mniej więcej po 2-3 latach startuje. Ten czas rozruchu ma mniej więcej taki jak cis
Na start dobrze by było dać jakiś mocny stelaż. U mnie była to stara żelazna drabinka ok. 1m wysokości. To jako podpora i ukierunkowanie na początek.
Ważne przy tej hortensji jest aby przez pierwsze lata przymusić ją do wzrostu w górę. Dobrze jest wszystkie płożące się witki po prostu wycinać. W ten sposób hortka ładnie wykształci mocny pień, bez strat energii na płożenie się po ziemi. I tu też zwracam uwagę, że te płożące witki potrafią wytworzyć rozległy na kilka metrów "dywan", który momentalnie ukorzenia się i potem ciężko oczyścić zasiedloną przestrzeń.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gosiek33 13:20, 12 lip 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Toszka napisał(a)
Fajnie, będzie książka do poczytania



Tutku, na poduchy cisowe najlepszy jest konkretny cis, czyli taxus baccata. A potem etap ukorzenienia i już tylko strzyżenia. Ania ma repandens. On też dobry, ale ciutkę wolniej mu idzie, bo na początku trzeba przymusić go do wytworzenia kopułki poduchy.

Hortka pnąca potrzebuje na początek próchnicznej ściółki, a potem wody. Długo się korzeni i zadomawia, bo schodzi aż do poziomu wód gruntowych. I okres zadomawiania zależy od głębokości owej wody. Potem, mniej więcej po 2-3 latach startuje. Ten czas rozruchu ma mniej więcej taki jak cis
Na start dobrze by było dać jakiś mocny stelaż. U mnie była to stara żelazna drabinka ok. 1m wysokości. To jako podpora i ukierunkowanie na początek.
Ważne przy tej hortensji jest aby przez pierwsze lata przymusić ją do wzrostu w górę. Dobrze jest wszystkie płożące się witki po prostu wycinać. W ten sposób hortka ładnie wykształci mocny pień, bez strat energii na płożenie się po ziemi. I tu też zwracam uwagę, że te płożące witki potrafią wytworzyć rozległy na kilka metrów "dywan", który momentalnie ukorzenia się i potem ciężko oczyścić zasiedloną przestrzeń.



zostało mi kilka nitek z tego dywanu...
Na złomowisku widzę starą, wysoką furtkę, wygląda na żeliwną... żeby nie te oczy to bym ją wytargała i gdzieś w ogrodzie jako podpórkę wykorzystała
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
TUTEK 14:00, 12 lip 2019

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 76
jeżeli bedziesz miała ta książke to może w jesieni zimie w takim spokoju ducha czytaj bo to taka refleksja o roslinach ogrodnictwie i zyciu i dziękuje toszce - niech tez czytaania wiem że powinienem mieć własną strone bo mi tak glupio się wciskac ale nie potrafiłbym jej prowadzić i tyle spraw na glowie ale od czasu do czasu ok?
dzięki wam za pomoc!
ElzbietaFranka 22:20, 12 lip 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13936
Anka napisz ile kupiłaś i jak wysokie. Przeczytałam priv . Nie ma za co zawsze jak coś wiem to staram się pomóc. Tak jak z folią.
Gosia to z Piaseczna już wiem do Melona po drodze.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
anka_ 22:47, 12 lip 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Gosiek33 napisał(a)
Takie brzoskwinie już do jedzenia?
Jeszcze trochę. ...

Zakrecona napisał(a)
Śliczne zdjęcia ważek, jeżówki 3 D dla mnie również bomba

Dziękuję Magdo.

TUTEK napisał(a)
jeżeli bedziesz miała ta książke to może w jesieni zimie w takim spokoju ducha czytaj bo to taka refleksja o roslinach ogrodnictwie i zyciu i dziękuje toszce - niech tez czytaania wiem że powinienem mieć własną strone bo mi tak glupio się wciskac ale nie potrafiłbym jej prowadzić i tyle spraw na glowie ale od czasu do czasu ok?
dzięki wam za pomoc!
Myślisz Witku, że moja ciekawość pozwoliłaby leżeć tej książce do jesieni? Noce długie.... Najwyżej jesienią powtórka. Do dobrych książek fajnie wracać.
W wątku możesz się gościć do woli.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 22:52, 12 lip 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
ElzbietaFranka napisał(a)
Anka napisz ile kupiłaś i jak wysokie. Przeczytałam priv . Nie ma za co zawsze jak coś wiem to staram się pomóc. Tak jak z folią.
Gosia to z Piaseczna już wiem do Melona po drodze.

Elu dzięki twoim namiarom i uprzejmości Gosi (Gosiek33 ) jestem (prawie ) posiadaczką 3 dębów Green Pilar. Wysokość z donicą ponad 2m . Coś bliżej jak odbiorę.
Ogromnie się cieszę, bo od dawna o nich marzyłam.

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Toszka 23:50, 12 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
O, proszę, nowe dzieci
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anka_ 23:58, 12 lip 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Noooo. ... Tak mi się gęba cieszyła jak Gosia zadzwoniła, że moje dziecię po psychiatrę gotowe było dzwonić. Jest szansa, że do jesieni rodkową ogarnę.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Kasya 06:17, 13 lip 2019


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42176
Ślinka cieknie na brzoskwinie
Aniu, jaka hortensje ukorzeniona dostałam od ciebie ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies