Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kiedyś będzie tu ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu ogród

anka_ 07:42, 19 lip 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Kasiu, Tutku - ja mam ogrodzony teren. No prawie- jest malutki kawałek do pociągnięcia ale muszę przyciąć drzewa i krzaczory sąsiada. Ale wczoraj to ja byłam gotowa całą tą siatkę zdejmować. Płaczemy na suszę, bo kwiatki usychają. A dla zwierzaków to walka o życie. Po wizycie tych maluchów spojrzałam innym okiem na okoliczne pola. Wszędzie pustki- truskawki pościnane (zawsze jakieś soczyste zielsko w nich było), zboża suche gotowe do żniw, miedze wysuszone opryskami lub suszą, lasy wycinane... I młode pyszczki do wykarmienia przez wychudzoną i odwodnioną sarenkę.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Zakrecona 08:01, 19 lip 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Święta prawda A zwierzyny w lasach dużo, nie to co kiedyś.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Gosiek33 08:03, 19 lip 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Bardzo przykro patrzeć na tak spragnione zwierzę, szczególnie gdy prowadzi młode
Pamiętam młody ogród zakładany przed laty i właścicielka (uwielbiająca wszelkie zwierzęta) jeden bok działki zabezpieczyła wykarczowanymi pniami i gałęziami z wykarczowanego sadu. Inaczej miała zimą wygryzione wszystko do ziemi.
Tu jest większy problem, bo i jedzenie i woda potrzebne.
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
sylwia_slomc... 11:05, 19 lip 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Ania znam te dylematy Ostatnio chciałam eMusia namówić by do rowu za ogrodzeniem wstawić wiadro z wodą, codziennie sarny szukają w nim wody, ale się nie zgodził bo w pierwszym roku sadzenia roślin sarny zjadły wszystko do korzenia i powiedział, że zapraszał ich nie będzie, a mnie smutno i żal bo gdzie się mają napić, a znowu fala upałów idzie
Woda tylko w naszych oczkach, ptaki korzystają na całego.....ja tylko dolewam.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
anka_ 11:56, 19 lip 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Kochani tylko nie myślcie, że mam zamiar oddać ogród w posiadanie sarenkom czy tym podobnym bestią. Nie o to mi chodzi żeby moja praca i kasa, a przede wszystkim prezenty szły na marne. Poprostu zastanawiam się, gdzie przebiega ta wąska granica współistnienia.
Za 'starego' leśniczego w środku lasu były całe połacie kukurydzy i ziemniaków dla zwierząt. Od kilku (-nastu? ) tylko wycinki całymi hektarami. Przepraszam - oficjalnie to się nazywa 'zmiana polityki leśnej'. Ale i na polach widać ogromną różnicę. Pamiętam jak jako dzieciak zachwycałam się makami i chabrami na obrzeżach zbóż i miedzach. Ach, te wianki z nich wyplatane przez ciocię... Te dzikie jabłonie, grusze czy jarząby w oddali...
Teraz dążymy do jakiejś chorej sterylności. Nie mówię, żeby wszędzie dookoła rosło zielsko do pasa czy zagłuszały krzaczory. Ale o w racjonalny sposób wyważone proporcje. Musimy sobie zdawać sprawę, że jesteśmy zależni od tej szeroko pojętej fauny i flory. A to trochę jak system naczyń połączonych - jedno ma wpływ na inne.
Czy myślimy na przykład o tym, że to 'zielsko' na miedzy to również zioła itp rośliny stanowiące naturalne leki dla zwierząt. Nie jest zastanawiające, że coraz to nowe zarazy i plagi wybuchają? Nasze prababki używały naturalnych metod leczenia czerpiąc wiedzę z natury. Zwierzęta też tą wiedzę magiczną posiadają. I korzystają z tego. Tylko my im tą szansę odbieramy.

Jak nie zaczniemy patrzeć szerzej to będziemy wp... (jeść) żarcie z drukarki. Tylko czy napewno tego chcemy? Dla nas, naszych dzieci czy wnuków...
Jesteśmy Homo... sapiens (podobno) - to z tego korzystajmy.

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
tulucy 13:46, 19 lip 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Sarenka ma wychodzić z lasu za pokarmem, to chyba jest celowe działanie, myśliwym będzie łatwiej ... Już i tak wszystko pod nich, mogą praktycznie strzelać gdzie chcą.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Gosiek33 14:12, 19 lip 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Smutno mi

wczoraj to wykonanie ody bardzo mnie na duchu podniosło, tyle że to facebook
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Kasya 14:32, 19 lip 2019


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41914
Oj biedne te zwierzaki
Współczuje strat
Przeskakują przez ogrodzenie ?
Kurcze...,to leśniczy powinien zadbać by miały co jeść i pic a nie okoliczni mieszkańcy...
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
sylwia_slomc... 14:40, 19 lip 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Aniu tak sie zeźliłam patrząc na te fotki u Ciebie i na sytuację u nas, ze zadzwoniłam do naszej gminy i dowiedziałam się, ze to koła łowieckie powinny o to zadbać by zwierzyna miała co jeść w zimie , a latem co pić i Gmina u nas zwróci uwagę Łowczemu. Może i u Was jest takie koło i trzeba by nacisnąć na nich by zadbali. Ciekawe czy zauwważę u nas jakieś efekty dzisiejszej rozmowy.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
jolanka 14:53, 19 lip 2019


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Oooo, podoba mi się podejście Sylwii. Aniu, może to dobra droga i u Ciebie?
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies