Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kiedyś będzie tu ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu ogród

anka_ 15:25, 28 paź 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
galgAsia napisał(a)
Uch, te polowania.... Myśliwych to nie kocham, oj nie. Też mam takie odczucia - że w naszej (ludzkiej, "gatunkowej") ekspansji troszkę przeginamy
Misiek boski! To sosna?
Powiedziałabym Asiu, że nawet więcej niż troszkę.
Misiek to oczywiście sosna kosówka.

Gosiek33 napisał(a)
Kiedyś była dyskusja - myśliwi powinni paśniki stawiać by dokarmiać zwierzynę, może nie tylko zimą?
Tyle, że zwierzęta byłyby na widelcu. A niby się nie dokarmia, żeby nie zwiększać populacji- ot, taka selekcja naturalna.

____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 16:00, 28 paź 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
makadamia napisał(a)
Dziewczyny dołączę się do rozmowy o zwierzynie leśnej:
wpadła mi w ręce książka P. Wohhlebena pt. "tajemne życie natury".
Z wielkim zdziwieniem przeczytałam, że populacja saren jest teraz dużo większa (kilkakrotnie) niż sto lat temu. Podawał statystyki dla Niemiec, ale sądzę, że w Polsce jest podobnie.
Przede wszystkim: wytrzebiono wilki, które były dla nich głównym drapieżnikiem.
A po drugie: przez obecnie prowadzoną gospodarkę leśną sarny mają duuuużo więcej pożywienia niż kiedyś.
Jak kiedyś były ciemne bory, w których prawie nie było poszycia, to sarny musiały przewędrować wiele kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Teraz, przy lasach mocno przecinanych, dużo słońca dociera do samej ziemi, co pozwala na szybki wzrost masy zielnej, bogatej w cukry i bardzo odżywczej. Dlatego populacje saren są bardzo duże.
A nadmierna ilość saren wcale nie jest dobra dla lasu, bo one obgryzają zimą młode drzewa, przez co las nie ma jak się odnowić.
No właśnie- jasno wynika, że winny człowiek. Włazi z buciorami nie tam gdzie powinien, później próbując 'ratować' sytuację ją jeszcze pogarsza itd...
Fajny artykuł w tym temacie- polecam wszystkim https://okiemprzyrodnika.wordpress.com/2018/04/15/o-rozregulowanej-populacji-sarny/
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Pszczelarnia 16:31, 28 paź 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Aniu, problem jest nie tylko w ekspansji budowlanej na terenach leśnych i podleśnych ale w liczebności (o czym wyżej mowa). Kiedyś głód i wilki dokonywały selekcji.

Teraz niby myśliwi (ale oni wolą dziki strzelać). Ja się tak nie lituję nad jeleniami, bo ja i one prowadzimy walkę. Mają co jeść na polu a i tak wolą mój ogród z narażeniem życia czasami (płot i skoki w popłochu).
Mój dom i ogród rosną od 200 lat i też mają prawo do życia.
Wilki do nas dotarły (są za górą), na ludzi padł strach i tak w kółko.

Ot, takie rozterki.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
anka_ 17:15, 28 paź 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Masz rację Ewo- ciągłe rozterki. Mi trochę tych zwierzaków żal, ale to nie znaczy, że pozwolę im niszczyć ogród. Tu mają zakaz. Wilki i do nas dotarły.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 12:11, 30 paź 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Szronem malowane...







____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
anka_ 12:12, 30 paź 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340






strzępek nie zauważył, że zima się zbliża...
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Gosiek33 12:40, 30 paź 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
anka_ napisał(a)


strzępek nie zauważył, że zima się zbliża...



A ja nie zauważyłam jak bardzo urósł... faktycznie całkiem zielony i liściasty
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
mrokasia 13:57, 30 paź 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17805
Piękne te fotki. Szron szronem, ale jaka zieloność pod nim .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
anka_ 14:56, 30 paź 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Gosiek33 napisał(a)
A ja nie zauważyłam jak bardzo urósł... faktycznie całkiem zielony i liściasty
Wiesz Gosiu, że do mnie dopiero w tym roku dotarło jak niektóre drzewa zmężniały. Strzępek całkiem zielony, nie to co twój.



mrokasia napisał(a)
Piękne te fotki. Szron szronem, ale jaka zieloność pod nim .
No troszkę tego zielonego jeszcze jest.

Wielosił


Piwonie drzewiaste od Mariusz też trzymają liście.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Gosiek33 15:22, 30 paź 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Wielosił i u mnie w pięknych liściach. Powiedz w jakiej ziemi piwonia od Mariusza rośnie. U mnie chyba muszę poprawić jej dołek bo już drugi sezon nie przyrasta
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies