Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Buszując w zbożu i kukurydzy:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Buszując w zbożu i kukurydzy:)

sylwia_slomc... 11:47, 13 cze 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Filomena napisał(a)
Zana słusznie przestrzega, tojad może odebrać życie, można go tylko oglądać, a sadzić w porządnych rękawicach.

Bez rękawic sadziłam i żyję
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 11:50, 13 cze 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
07_Rene napisał(a)


Czytałam o nim różne historie. Jest dużo groźniejszy od cisów? naparstnic? i innych trujących roślin? Może go usunę? Nastraszyłyście mnie.

Do tej pory wychodziłam z założenia, że skoro mam inne trujące, to tojad nie zrobi różnicy.

Chyba bardziej trujący jest złotokap. Na tojad uważajcie jak będzie słonecznie bo chyba podobne objawy do dyptamu daje
Przecież dzieci Ci po rabatach nie ganiają.

mój starszy jak był mały wypił wody z dzbanka w którym tydzień stały tulipany, strach był , ale nic Mu nie było
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Filomena 12:03, 13 cze 2017


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
sylwia_slomczewska napisał(a)

Bez rękawic sadziłam i żyję


szybko sadziłaś
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Kawa 12:03, 13 cze 2017


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Reniu śliczne te twoje foty
ale tego się spodziewałam

szkoda obryzionych różyczek
ale piwonia sliczna
aż tak ci mocno główki trzyma w pionie!!
moja się wygina niestety
ale musze kupić wyższe obrcze na przyszły rok i będzie dobrze
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Sebek 12:05, 13 cze 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak ja lubię oglądać Twoje rabaty! Cudnie jest, lekko i zwiewnie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Filomena 12:12, 13 cze 2017


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Dyptam ma lotne związki fotouczulające. Tojad ma akonitynę, która nie paruje pod wpływem słońca, jak związki dyptamu, ale łatwo wydziela się z liści, korzeni, bulw czy kwiatów tojadu zwłaszcza w ciepłych i wilgotnych- spoconych dłoniach i działa porażająco na układ nerwowy - jedna z najsilniejszych roślinnych trucizn.
Złotokapem musiałabyś Sylwio kogoś nakarmić, nie posiada trujących związków lotnych, jak dyptam, tylko alkaloidy choć inne niż tojad.
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Filomena 12:12, 13 cze 2017


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
dubelek
____________________
Filomena-w zielonej aptece
sylwia_slomc... 12:14, 13 cze 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Filomena napisał(a)


szybko sadziłaś

Maleńki był i jeszcze bryła korzeniem nie przerośnięta , ale znalazłam teraz taki opis
cytuję

"Uwaga: tojad to roślina trująca!


Tojad jest piękną byliną letnią i jesienną, ale piękno bywa zdradliwe. Jego wszystkie części są trujące (najbardziej bulwy i liście), gdyż zawierają alkaloid akonitynę, jedną z najsilniejszych trucizn roślinnych. Nawet niewielka jej dawka może porazić ośrodek oddechowy i zahamować pracę serca. Jeżeli w ogrodzie przebywają małe dzieci, należy z uprawy tojadu zrezygnować.

Do prac pielęgnacyjnych przy tojadach należy zakładać rękawiczki ochronne. Jeśli przypadkiem chwycimy gołą dłonią liście lub pęd rośliny, należy jak najszybciej dokładnie umyć ręce."


Pewnie z powietrza się nie wzięło.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
07_Rene 12:19, 13 cze 2017


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Idę go wykopać.... już...
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
sylwia_slomc... 12:23, 13 cze 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Filomena napisał(a)
Dyptam ma lotne związki fotouczulające. Tojad ma akonitynę, która nie paruje pod wpływem słońca, jak związki dyptamu, ale łatwo wydziela się z liści, korzeni, bulw czy kwiatów tojadu zwłaszcza w ciepłych i wilgotnych- spoconych dłoniach i działa porażająco na układ nerwowy - jedna z najsilniejszych roślinnych trucizn.
Złotokapem musiałabyś Sylwio kogoś nakarmić, nie posiada trujących związków lotnych, jak dyptam, tylko alkaloidy choć inne niż tojad.

Posadziłam mojego koło altany, czyli nie na zasadzie dyptamu i mogę tam zostawić? Rozumiem , że trzeba go pomacać bo na odległość nie truje?

A co z pszczołami? mój jeszcze nie kwitnie, ale jak pszczoła przyleci do niego to co wtedy???

Znajduje ostatnio martwe w kwiatach różnych dzwonków i na innych roślinach...tak od dwóch dni....niczym ostatnio ( 2 tyg ) nic nie pryskałam, a wcześniej róże w ścisłym pąku buldogiem.
Ale prawie nocą. Chyba, że znowu sąsiedzi coś pryskali. wiem na pewno, ze sąsiadce opryskali kawałek na chwast( taki wielkości mojego warzywnika, ale też wieczorem)
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies