Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lifting starego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Lifting starego ogródka

Toszka 10:39, 01 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak w ogóle to nie jest 'All Gold', bo owa jest cała zółta jak nazwa wskazuje
Na moje oko to Hakonechloa 'Aureola'

ta jedna albo jest przemieszana z czystą macra, albo to rewers, czyli powrót do wyjściowej formy, macry właśnie. Najlepiej by było TERAZ ją wykopać i oddzielić delikatnie oba kolory, bo jesli to rewers to opanuje kolorową odmianę, wyprze ją. Jest teraz szansa wielka na uratowanie Strip'y inaczej większa, intensywniej rosnąca macra zagłuszy odmianową, kolorową.
Z mojego doświadczenia z hakonechloa, to ostatni moment na taką operację.

Koniecznie też przesadź mniejszą kępę, bo sa za ciasno.

Podważasz naokoło delikatnie widłami i unosisz placek w górę. Delikatnie rozdziel kłącza zielone od kolorowych. Najlepiej rób to w płytkiej misce z odrobiną wody, i w cieniu tak by nie przesuszyć korzeni.
Nowy dołek szykujesz płaski, przekopujesz dołek i okolicę ze sporą ilością kory i placek układasz płytko!!!, rozkładając kłącza niemal po wierzchu. Lekko obsypując ziemią (naokoło) podlewasz obficie tak by ziemia z wodą wypełniła szczeliny pod korzeniami. Delikatnie palcami wepchnij ziemię pod kępę, ale nie ugniataj ziemi. Wspomagasz się wodą. Kolejne 2-3tyg. pilnuj podlewania, aby było wilgotno, ale nie mokro.
Zielona odmianę spokojnie sadź na słoncu.

Do tej pory słabo ci rosła, bo:
-albo była to mikroskopina sadzonka
-albo była za głęboko posadzona
-albo miała za sucho
-albo ziemia naokoło nie była nalezycie przygotowana i spulchniona

zazwyczaj w pierwszym roku po posadzeniu hakonechloa marudzi - korzeni się
W następnym roku już bez problemu przyrasta.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Ludwika 11:42, 01 cze 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Toszka napisał(a)
Tak w ogóle to nie jest 'All Gold', bo owa jest cała zółta jak nazwa wskazuje
Na moje oko to Hakonechloa 'Aureola'

ta jedna albo jest przemieszana z czystą macra, albo to rewers, czyli powrót do wyjściowej formy, macry właśnie. Najlepiej by było TERAZ ją wykopać i oddzielić delikatnie oba kolory, bo jesli to rewers to opanuje kolorową odmianę, wyprze ją. Jest teraz szansa wielka na uratowanie Strip'y inaczej większa, intensywniej rosnąca macra zagłuszy odmianową, kolorową.
Z mojego doświadczenia z hakonechloa, to ostatni moment na taką operację.

Koniecznie też przesadź mniejszą kępę, bo sa za ciasno.

Podważasz naokoło delikatnie widłami i unosisz placek w górę. Delikatnie rozdziel kłącza zielone od kolorowych. Najlepiej rób to w płytkiej misce z odrobiną wody, i w cieniu tak by nie przesuszyć korzeni.
Nowy dołek szykujesz płaski, przekopujesz dołek i okolicę ze sporą ilością kory i placek układasz płytko!!!, rozkładając kłącza niemal po wierzchu. Lekko obsypując ziemią (naokoło) podlewasz obficie tak by ziemia z wodą wypełniła szczeliny pod korzeniami. Delikatnie palcami wepchnij ziemię pod kępę, ale nie ugniataj ziemi. Wspomagasz się wodą. Kolejne 2-3tyg. pilnuj podlewania, aby było wilgotno, ale nie mokro.
Zielona odmianę spokojnie sadź na słoncu.

Do tej pory słabo ci rosła, bo:
-albo była to mikroskopina sadzonka
-albo była za głęboko posadzona
-albo miała za sucho
-albo ziemia naokoło nie była nalezycie przygotowana i spulchniona

zazwyczaj w pierwszym roku po posadzeniu hakonechloa marudzi - korzeni się
W następnym roku już bez problemu przyrasta.


Wow! Dzięki za tak szczegółowy wpis. Sadzonki były mikrusie, naprawdę. Spróbuję je jakoś rozdzielić zatem... A kora do przekopywania z ziemią to może być taka co jako ściółka leży od zeszłego roku na rabacie?
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 11:43, 01 cze 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Kurcze, narysowałam plan działki... ale brzydki jak nieszczęście, nie wiem, czy go tu wklejać... :/
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Psiamama 11:47, 01 cze 2016


Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 1212
Ludwika Twoja hakone to gigant przy moich. Uwagi Toszki wykorzystam.
____________________
Aga-Psiamama;Kulą w płot
kasja83 12:07, 01 cze 2016


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
Ludwika napisał(a)
Piękne inspiracje i piękna propozycja. Nie wiem tylko, czy to aby nie za wysokie progi jak na moje skromne ogrodnicze nogi ... Na pewno najbliższe parę lat jabłoni nie będziemy ruszać, więc mam mnóstwo czasu na przemyślenie i dojrzewanie do ambitniejszych aranżacji Dziękuję Ci bardzo za zaangażowanie


Ludwiko mnie też te inspiracje bardzo się podobają. Będzie zima-to będzie mnóstwo czasu na planowanie i rozważanie
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
Toszka 12:12, 01 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
może być i z rabaty, ale tej kory powinno być sporo - 25%-30% w stosunku do ziemi.
Kora ma napowietrzyć i rozluźnić ziemię.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Ludwika 12:23, 01 cze 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
kasja83 napisał(a)


Ludwiko mnie też te inspiracje bardzo się podobają. Będzie zima-to będzie mnóstwo czasu na planowanie i rozważanie


Tylko ja ciągle zachodzę w głowę, jak to bym miała zrobić u siebie - przejście pod jabłonią jak u mnie za jabłonią jest już tylko płot
Ma strasznie słabą wyobraźnię i nie umiem sobie jakichś bardziej skomplikowanych rozwiązań wyobrazić... :/
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 12:25, 01 cze 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
A co tam, wkleję Wam ten plan. Narysowałam go z głowy, więc nie trzyma dokładnie proporcji, nie ma też paru drzew ale tylko takich, które i tak nie grają kluczowej roli w ogólnym planie docelowego zagospodarowania. Masakra, nie, najbrzydszy plan na ogrodowisku Jak będę mieć chwilę (ostatnio u nas każde popołudnie leje i są burze) to spróbuję jakoś pomierzyć ten ogród jeszcze...
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
anbu 12:29, 01 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ludwiczko piękny plan ale słabo widać
____________________
Ania Ogród Ani :)
Ludwika 12:33, 01 cze 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Wkleiłam jeszcze raz, malowałam ołówkiem, dlatego tak słabo widoczne. Spróbuję to poprawić czarnym cienkopisem i wkleję jeszcze raz...
W każdym bądź razie J1, J2 ... to Jabłoń 1, Jabłoń 2 itd.

I1 , I2 - te dwa iglaki w roku, o których już była mowa - prawy górny róg
L - lipa, duża już bardzo
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies